Ana Sayfa Genel Ünlü Kitaplar Hakkında İlginç Gerçekler

Ünlü Kitaplar Hakkında İlginç Gerçekler

Author

Date

Category

Dünya Klasiklerinden Olan Hepimizin Bildiği Klasik Kitaplar Hakkında Hiç Duymadığınız Şeyleri Sizler İçin

1) Sefiller – Vıctor Hugo

Romantik Akımın Kurucusu Victor Hugo’nun En Etkileyici Romanlarından “Sefiller” (Les Miserables) Eserini Okursanız Çok Uzun Bir Cümle İle Karşılaşacaksınız. Bu Cümlenin İçinde Tam 823 Kelime Var! Cümle Kitabın 3. Bölümünde Yer Alıyor Ve Tam Tamına 3 Sayfa Sürüyor. İlgili Cümlenin, Fransız Edebiyatının En Uzun Cümlesi Olduğu Kabul Ediliyor.

2) Gadsby – Ernest Vıncent

Ernest Vincent’ın 1939 Yılında Yazdığı “Gadsby” İsimli Roman Tam 50.110 Kelime İçeriyor. Buraya Kadar Her Şey Normal Görünüyor. Ancak Romanın İlginç Yanı 50.110 Kelimenin Hiçbirinde ‘E’ Harfinin Bulunmaması!

3) Tom Sawyer’ın Maceraları – Mark Twaın

Ünlü Yazar Mark Twain, Remington Firmasının Daktilo Alan İlk Müşterilerinden Biridir. 1876 Yılında Daktilosunda İlk Yazdığı Ünlü Eseri De “Tom Sawyer’in Maceraları” Adlı Meşhur Kitaptır. Bu Kitap Aynı Zamanda Dünya Edebiyatında Daktiloda Yazılan İlk Kitap Olarak Biliniyor.

4) Sherlock Holmes – Sır Arthur Conan Doyle

Efsanevi Roman Sherlock Holmes’un Yazarı A. Conan Doyle Aslında Bir Göz Doktoruydu. Ancak Tıbbi Çalışmaları Karşılığında İyi Bir Gelir Elde Edemeyen Doyle, Günlük İhtiyaçlarını Karşılamak İçin Yazar Oldu. Şu An Tüm Zamanların En İyi Yazarlarından Kabul Edilen Doyle, Geçim Sıkıntısı Çekmeseydi Belki De Bugün “Sherlock Holmes” Olmayacaktı.

5) Savaş Ve Barış – Leo Tolstoy

Leo Tolstoy’un Yazdığı “Savaş Ve Barış” İsimli Klasik Eser En Önemli Başyapıtlardan Kabul Ediliyor. Henüz Kopyalama Makineleri Ve Bilgisayarların İcat Edilmediği Dönemde Yazar Tarafından Kaleme Alınan Bu Eserin El Yazmasını, Tolstoy’un Eşi Yedi Kez Elle Yazarak Kopyaladı.

6) Güliver’in Gezileri – Jonathan Swıft

İngiliz Edebiyatının Önemli İsimlerinden Olan Jonathan Swift, “Gulliver’in Gezileri” İsimli Kitabında Mars Gezegeninin İki Uydusu Olan Phobos Ve Deimos’u Tam Boyutları Ve Dönüş Hızlarıyla Yazdı. Gökbilimciler İsimleri Kitapta Geçen Bu Uyduları Kitabın Yazılışından Yaklaşık 100 Yıl Sonra Buldular. Swift’in Bu Bilgileri Nasıl Öğrendiği İse Hala Bir Sır.

7) Kumarbaz – Dostoyevskı

Kumarbaz, Dostoyevski’nin Gençlik Yıllarını, Dramatik Aşk Ve Kumar Tutkusunu En Yalın Hali İle Kaleme Aldığı Yapıtlarından Biridir. İlk Büyük Romanı Olan Ve Büyük Bir Kitleye Ulaşan Suç Ve Ceza’dan Sonra Yayınevi İle Yaptığı Anlaşmaya Bağlı Kalmak Mecburiyeti Üzerine (Kumarbaz Romanının 25 Gün İçerisinde Yazılmaması Halinde Dostoyevski İleride Yazacağı Romanlardan Herhangi Bir Hak Talep Edemeyecekti) Romanın Yetişememe Telaşı Ve En Önemlisi İyi Bir Roman Yazmak Düşüncesiyle Tuttuğu Stenograf Anna Grigoryevna’nın Yardımı İle Yazmış Ve Kendinden Genç Olan Bu Kadınla Daha Sonra Evlenmiştir. Roman 25 Günde Tamamlanmıştır.

8) Lolita – Vladımır Nabokov

Rus Asıllı Vladimir Nabokov’un Paris’te İngilizce Yazıp Yayımladığı “Lolita” Adlı Romanı, Müstehcen Olduğu Gerekçesiyle Fransa, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Güney Amerika Ve Arjantin’de Yasaklandı. Ancak, Amerika’da Kitabın İlk Üç Hafta İçinde 100.000 Kopya Satması, Büyük Bir Başarı Olarak Kabul Ediliyor. Romanda 12 Yaşındaki Bir Kız Çocuğuna İlgi Duyan Orta Yaşlı Bir Adamın Öyküsü Anlatılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Rüyada Akbaba Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Akbaba Görmek nedir, Rüyada Akbaba Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Akbaba Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Akbaba Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ajanda Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ajanda Görmek nedir, Rüyada Ajanda Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ajanda Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ajanda Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Ahşap Ev Görmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ahşap Ev Görmek nedir, Rüyada Ahşap Ev Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahşap Ev Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahşap Ev Görmek diyanet, Rüya...

Rüyada Ahirete Gitmek Ne Anlama Gelmektedir?

Rüyada Ahirete Gitmek nedir, Rüyada Ahirete Gitmek ne anlama geliyor, Rüyada Ahirete Gitmek nasıl yorumlanır, Rüyada Ahirete Gitmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Rüyada Adliye Görmek Ne Anlama Gelir?

Rüyada Adliye Görmek nedir, Rüyada Adliye Görmek ne anlama geliyor, Rüyada Adliye Görmek nasıl yorumlanır, Rüyada Adliye Görmek diyanet, Rüya Tabirleri  Sevgili okurlar, bildiğiniz gibi...

Son Yorumlar