Uykunun önemi Gerçekten bildiğimiz gibi Değil Okumalısın!!!!!!!

0

İnsanda ve bazı hayvanlarda dış kaynaklı uyarıcılara karşı duyarlılığın azaldığı bilinçsizlik durumu. İnsanda günlük uyuma gereksinimi 6-9 saat arasında değişir ve bunda yaşın büyük bir rolü vardır. Yeni doğmuş bir bebek kesintili olarak günde 16 saat uyuyabilir; ancak büyüme ve olgunlaşma döneminde bu uyku düzeninin yerini aralıksız tek bir dönem alır. Uyku REM uykusu ve yavaş dalga uykusu ya da REM dışı uyku olmak üzere ikiye ayrılır. REM uykusu uyanıklık durumuna çok yakındır, yavaş dalga uykusuysa derin ve dinlendiricidir. Uyku insan sağlığı açısıından çok önemlidir. Çünkü uyku, merkez sinir sisteminin çeşitli bölümlerinin duyarlılığını artırır ve ve bu bölümler arasındaki dengeyi korur. Uzun süre uykusuz kalmak sinir sistemine zararlıdır ve zihinsel aktiviteleri yavaşlatır.

Uyku, tahmin ettiğinizden daha büyük bir öneme sahiptir. Güzel, sağlıklı ve huzurlu bir uyku süreci geçirmek hepimizin hakkıdır. Yetersiz uyku bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olur. Birkaç saat az uyumamız bile bağışıklık sistemimizin yapı taşlarını oluşturan bakteri ve virüslere karşı savaşan savaşçı hücrelerimizin azalmasına neden olur. Yetersiz uyku, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla bile savaşmamızı zorlaştırır. Çocuklarımız için de durum aynıdır. Bir çocuğun bağışıklık sistemi zaten yeterince gelişmiş sayılmaz. Bağışıklık sistemi çok fazla gelişmemiş olan bir çocuğun gereğinden az uyuması bağışıklık sistemini daha da zayıflatır. Kısa süreli uyku problemleri bile günlük yaşantımızı olumsuz yönde etkiler, strese neden olur.

Uykusuzluk üretkenliğimizi azaltır. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre düzenli bir uyku sistemine sahip olan çocuklar daha kolay konsantre olurlar, kendilerine verilen görevleri yerine getirirler ve ufak tefek sorunların üstesinden gelirler. Gerektiği kadar uyuyamayan çocuklar ise zihinsel işlemleri gerçekleştirmekte, mantıksal çıkarımlar yapmakta ve matematik işlemlerini çözmekte bir hayli zorlanırlar. Uyku problemi yaşayan çocuklar arkadaş çevresinde de sosyal sorunlar yaşarlar.

Büyüme hormonları, çocuklar uyurken harekete geçer. Kronik uyku düzensizliği yaşayan çocukların (özellikle de astım ve uyku apnesi rahatsızlığı yaşayanlar) gelişimlerinin yavaşladığı tespit edilmiştir. Uyku sorunu yaşayan çocukların uykuya dalmakta güçlük çektiği, uyumaktan korktuğu, gece sık sık uyandığı ve derin bir uykuya dalamadığı tespit edilmiştir. Çevreleri tarafından uyku konusunda baskı gören çocukların üzerindeki baskı hafifledikçe, büyümeleri ve gelişimleri de olumlu yönde etkilenir.

Uzmanlara göre, yeteri kadar uyuyamadığımız günlerde uyku konusunda bir sonraki güne borçlanırız. Uyuyamadığımız günü takip eden günlerde bu borcumuzu ödeyemezsek, uykumuzu gerektiği kadar alana dek borcumuz katlanarak artar. Bu borç arttıkça da kendimizi daha uykulu, yorgun ve halsiz hissederiz. Eğer uykuya olan borcumuz bir hafta boyunca çok yüksek oranlara ulaştıysa, hafta sonunu uyuyarak geçirsek bile hafta içinde uyuyamadığımız saatlerin bize verdiği hasarı çok zor telafi ederiz. Anne ve babalar, tüm ailenin yatış ve kalkış saatlerini güzel bir düzene oturtabilirse, ergenlik sürecindeki gençler de uyku konusunda sıkıntı çekmeyecektir.

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.