Uykuya Dalmadan Önce, Neden Düşme Hissi Yaşarız?

Uykuya Dalmadan Önce, Neden Düşme Hissi Yaşarız?

2 Mayıs 2019 0 Yazar:

Uykuya Dalmadan Önce, Neden Düşme Hissi Yaşarız? Hiç Düşündünüz Mü?

Günün Belki De En Güzel Anlarından Biri, Yorgun Geçen Bir Günün Ardından Yatağınıza Girdiğiniz Zamandır. Uyumadan Önceki Bütün Hazırlıklarınızı Yaparsınız, Saatinizi Kurarsınız Ve Yatağınızda Gün Boyu Hayalini Kurduğunuz Rahat Uykuya Dalmayı Beklersiniz. Fakat Bazen, Aniden Bir Düşme Hissiyle İrkilebilirsiniz. Bu Tıpkı Merdivenlerden Çıkarken En Üstte Bir Basamak Daha Olduğunu Sanıp Boşa Attığınız Adımdan Sonraki His Gibidir. Peki Bu Neden Kaynaklanıyor Olabilir?

Eğer Siz De Yaşantınız Boyunca Birçok Kez Bu Düşme Hissini Yaşadıysanız, Aslında Pek De Telaşlanmanızı Gerektirecek Bir Durum Söz Konusu Değil. Çünkü Uykuya Dalmadan Önce Yaşadığınız, Bazen Görsel Halüsinasyonun Da Eşlik Ettiği Bu Düşme Hissi, ‘Hipnik Seğirme’ Olarak Bilinen Bir Olaydan Kaynaklanır Ve Genel Olarak Bilim İnsanları Bu Durumu ‘Normal’ Olarak Değerlendirirler.

Hipnik Seğirme Genellikle Bacak Kaslarında Görülmesine Rağmen, Genel Olarak Kasların İstem Dışı Ani Seğirmesi Ya Da Kasılması Olarak Tanımlanabilir. Her Ne Kadar Tanımını Yapabilsek De Bu Durumun Sebebinin Kesin Bir Şekilde Ne Olduğunu Anlamak Çok Da Kolay Değil. Bu Durumu Evrimsel Bakış Açısı İle Ele Alan Bilim İnsanlarının Önermesine Göre Hipnik Seğirme, En Az İki Tane Önemli Fakat Birbiriyle İlişkili Fonksiyona Hizmet Ediyor Olabilir.

İlk Olarak; Ani Bir Şekilde Uyanık Hale Geçmemiz, Çevremizi Son Bir Kez Kontrol Etmemizi Sağlayarak Etrafımızın Güvenli Olup Olmadığını Anlamamızı Sağlıyor. Bu Durumu Evrimsel Açıdan Ele Aldığımızda, Güvenli Olmayan Bir Çevreden Gelebilecek Tehditlerin Uykuya Dalmadan Önce Algılanması Oldukça Önemli Olabilir. Muhtemelen Atalarımız, Mağaralarında Uyumadan Önce Avcılara Yem Olmamak İçin Çevre Güvenliğine Çok Önem Veriyorlardı.

Evrimsel Fonksiyonlardan Diğeri İse Vücut Pozisyonunun Stabilitesinin Uyumadan Önce Kontrol Edilmesini Sağlıyor. Bu Durum Şu Anki Modern Yaşantımız İçin Pek Bir Anlam İfade Etmese De Ağaçların Üzerinde Ve Düz Olmayan Zeminlerde Uyuyan Atalarımız İçin Oldukça Önemli. Yani Bu Seğirme Sayesinde, Uykudaki Bilinçsizlik Durumuna Geçmeden Önce Uyunan Yerin Ne Kadar Güvenilir Olduğu Ve Yaslanılan Yerin Ne Kadar Sağlam Olduğu Anlaşılabiliyor.

Bir Diğer Ana Teorinin Önermesine Göre İse Hipnik Seğirme, Yalnızca Bizim Aktif Psikolojik Sistemimizden De Kaynaklanıyor Olabilir. Aktif Ve İradeli Motor Kontrolden, Gevşeme Ve Nihayetinde Paralize Olmaya Geçiş Sırasında Bu Durum Yaşanıyor Olabilir. Esas İtibarıyla Hipnik Seğirme, Beynin Retiküler Aktivasyon Sistemi Ve Ventrolateral Preoptik Çekirdek Arasındaki Geçişin Bir Sinyali Olabilir. Özetle; Vücudumuz Kendi Ayarlarıyla Oynayarak Konrolü Yavaş Yavaş Bırakırken Bu Durumla Karşılaşıyor Olabiliriz.

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 2
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares