Ana SayfaSAĞLIKVARİS HASTALIĞI TEDAVİSİ VE BELİRTİLERİ

VARİS HASTALIĞI TEDAVİSİ VE BELİRTİLERİ

Author

Date

Category

Varis Şikayetleri
Varisli Hastalarının Sıkça yakındıkları şikayetler, Varis Kaşıntıları, Ayak Bileklerinde Şişmeler, Varis Ağrıları, Varis Krampları, Damarlada Kanamalar, Ciltte Değişiklikler,

Kaşıntı: Bacak kaşınabilir ve sıcaklık, yanma hissi ve bazende zonklama olabilir. Genelde varisli damarların üzerinde olur ve yaygın bir his olmasa da bazen cilt değişiklikleri olduğunda ayak bileğine sınırlı olabilir.
Ayak bileğinde şişme: Özellikle akşamları ayak bileklerinde hafif veya orta dereceli şişlikler belirir.

Ağrı: Bu ağrı tüm bacağı ve özellikle diz altı bölgeyi etkileyen derin, künt ve bacağa ağırlık hissi veren bir ağrıdır. Uzun süre ayakta kalmakla artar ve bacağı yukarı kaldırmakla azalır.

Varis Gece krampları: Yaygın bir şikayet olup varis harici kalsiyum, magnezyum eksikliği, kansızlık, huzursuz ayak sendromu gibi durumlarda da karşımıza çıkabilir. Uzun süreli ayakta kalmak veya oturmak, adet dönemleri ve sıcak havalarda ağrı, kaşıntı, şişme, dolgunluk, gece krampları yakınmaları artar be bu da varis hastalığı tanısını destekleyen önemli bir durumdur.

Yüzeyel tromboflebitler: Yüzeyel varisli venlerin yüzeyel pıhtılaşması sonucu üstünde bulunan cildin enflamasyonuna (bakteri olması gerekmeden oluşan vücudun bölgesel cevabıdır) neden olur. Kendiliğinden oluşabileceği gibi toplardamara hafif bir travma, hareketsizlik veya uzun süreli yolculuklar sonucu da oluşabilir. Gizli tümörler gibi diğer nedenler de unutulmamalıdır. Akut dönmede cilt kızarık, sıcak ve çok hassastır. Aradan zaman geçince sert hassas olmayan damar üzerinde kalıntı ciltte renk değişikliğine neden olur. Sonuçta toplardamar yeniden açılabilir (rekanalize) ve süreç kendini tekrarlayabilir.

Ayak bileği cilt değişiklikleri: Bu değişiklikler hafif hemosiderin pigmentasyonundan variköz egzama, lipodermatoskleroz ve açık yaraya (ülser) kadar değişebilir.

Kanama: Yüksek ayak bileği basınçlarının olduğu durumlar da hassas cilde hafif bir travma olduğunda büyük kanamalar olabilir. Benzer şekilde belirginleşmiş bir damara olan bir travma da aşırı kanamaya neden olabilir.

Varis Şikayetleri
Varisin ilk belirtisi ayak sırtında meydana gelen ödemdir(pedal ödem). Bu ödem özellikle çok ayakta kalındığında ve uzun yolculuklardan sonra görülür. Gece istirahat ettikten sonra bu ödem kendiliğinden geçer. Bu ödem ağrı yapmaz. Daha sonra ortaya çıkan belirtilerde ise şişliklerin yanı sıra bacaklarda ağrı da başlar. Daha sonraları buna ek olarak bacaklarda kramplar ve kaşıntı gibi şikayetler de belirir.

Sonunda bacaklarda mor ve kırmızı renkte şiş damarlar ortaya çıkar. Bu damarlar kimi zaman bir örümcek ağı ve biraz daha büyük olarak ortaya çıkan yumak şeklinde de olabilir. Hastalığın ilerlemesi durumunda bacağın altında renk koyulaşmaları ve yaraların açılması dahi görülebilir

Varis Belirtileriimgres
Bir çok hastalıkta olduğu gibi varis hastalığı içinde insanlar az çok kendisi teşhis etme imkanı bulunmaktadır. Genellikle bacaklarda görülmesi ve cilt dışından farkedilebilmesi sebebiyle erken teşhis imkanı sağlamaktadır. Toplar damarlarda meydana gelen cilt yüzeyinden belirginleşme, kıvrıklaşma ve morarmalar Varis belirtileri arasında sayabileceğimiz etkenlerin başında gelmektedir. Bacaklarınızda butür bulgular görüyorsanız sizlere tavsiyemiz mutlaka bir sağlık kuruluşuna görünmek yada Ücretsiz varis muayenesi imkanı sunan Medical art varis tedavi merkezine hastalığın teşhisi için randevu alarak gelmenizdir.

Varis Nasıl Anlaşılır Varis Belirtileri Nelerdir?
Tüm hastalarda aynı şikayetler görünmeyeceğini hatırlatarak merkezimize başvuran hastalarımızın karşılaştığı şikayetler aşağıdakiler en yoğun olarak yaşanan Varis belirtileri olduğunu söyleyebiliriz.

Bacaklarda meydana gelen ağrı ve kramp
Yorgunluk hissi ve bacaklarınızda ağrı meydana gelip özellikle akşamları yada yatarken uyku esnasında kramp nöbetleri gerçekleşiyorsa hastalık riski oldukça yüksektir.

Kaşıntı Uyuşma ve Karıncalanma Problemi
Karıncalanma, yanma ve bacaklarda meydana gelen uyuşmalarda varis belirtileri arasında olup %90 oranında hastaların yaşadığı ortak sorunlar arasındadır.

Ödem şişlik ve Bacaklarda Terleme
Yukardaki sonuçlara ek olarak bacaklarınızda şişlik, ödem ve terleme sorunu yaşayanlardansanız mutlaka bacaklarınızı incelemeniz özellikle toplar damarların geçtiği kısımlara dikkat etmelisiniz.

Varis Belirtileri Yaşayan Kişinin Yapması Gerekenler
Yukardaki belirtilerden bir yada bir kaçını devamlı olarak yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken üzerinizde pantolon yada etek olmadan bacaklarınızı kalça kısmından başlayarak ayak bileklerine kadar özellikle toplar damarların geçtiği cilt kısmını incelemelisiniz. Damarlarda kıvrılma, genişleme yada morluk, cilt dışına taşma gibi bulgularla karşılaşırsanız mutlaka çok vakit kaybetmeden ve özellikle paniklemeden korkuya kapılmadan müsait bir anınızda sizide Medical Art varis tedavi merkezinde ücretsiz muayene için bekliyoruz.

Varis Tedavisi Gecikirse Ne Olur
Toplum olarak ağrı sancı ve sızıları önemseyeren anlık ve geçici olarak düşünmemizden kaynaklı olarak bir çok hastalığımızı ilerlemesine neden olduğumuz bir gerçektir. Peki varis belirtileri yaşayıpta önemsemeyen insanlar hangi sorunlarla karşılaşır tedavi olmaması durumunda hemen onuda özetle açıklayalım dilerseniz.

İyileşmeyen Bacak yaraları görülecektir
Varis’e bağlı olarak bacaklarınızda zamanla iyileşmeyen yaralar meydana gelir (Varis ülseri) problemine sebep olacaktır.

Ciltte Sertleşme ve Kanamalar Meydana Gelir
Yukardaki belirtilere ek olarak cildiniz sanki bir tahta gibi sertleşerek kanamalar baş göstermeye başlayacaktır.

Bacaklarda Şiddetli Ağrılar
Varis Tedavi için geciktikte (Flebit) iltihap meydana gelerek bacaklarınızda dayanılması zor şişlik ve müteakibinde ağrılar sık sık görülecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar