Vatanını Seven Biri Neler Yapar

Vatanını Seven Biri Neler Yapar

8 Eylül 2020 0 Yazar: Cokiyiabi

Değerli öğretmenim, sevgili arkadaşlar. Bugün bu sahnede yer alma nedenim vatanıma olan sevgimi sizlerin de önünde dile getirmek istememdir. Konuşmama uzun bir zamandır hazırlanıyorum. Biraz da heyecanlıyım, hatam olursa şimdiden affola.

Vatan sevgisi bize atalarımızdan kalan bir mirastır. Yüzyıllardır bu sevgiyi içimizde barındırdık ve o sevgiyle geleceğe umutla baktık. Hiçbir gücün bizi yenemeyeceğini, özgürlüğümüzü, vatanımızı elimizden alamayacağını bilerek korkusuz yaşadık. İnsanlık tarihinin en cesur ve en yürekli askerlerine biz sahip olduk. Bu cesaret nesilden nesile taşınmaya devam etmektedir. Ülkemize zarar vermeye çalışan, bizi bölmeye çalışan düşmanlarımıza fırsat vermedik, vermeyeceğiz de. Geçmişte birçok savaş yaşandı. İlk çağdaki Türklerden bu yana binlerce belki milyonlarca şehit verdik. Vatanımız için. Mustafa Kemal Atatürk gibi kahramanlarımız oldu, her yaptıklarını gururla dinlediğimiz. Onları örnek alarak 15 Temmuz günü de gösterdik vatanımızın birliğini. Düşman kim olursa olsun, biz Türk’üz ve Türkleri bölmeye kimsenin gücü yetmez.

Büyük Taarruzda korkusuzca askerlerine:

“Hedefiniz Akdeniz’dir! İleri!” diyen Atam’ın sözüne binaen bende konuşmamı şu sözle bitirmek istiyorum.


Vatanını seven insan neler yapmalı

VATANINI SEVEN BİRİ NELER YAPMALI

Sevgili Öğrenciler Arkadaşlar ,

Biliyorsunuz 15 Temmuz gecesi ülkemiz için büyük bir dönüm noktası oldu. Türk insanı, geleceği için, vatanını kötü niyetli kişilerin ellerinden kurtarmak adına büyük bir kahramanlık örneği sergilediler. Bazıları da bu uğurda şehitlik mertebesine ulaştılar. Vatanımıza olan sevgimizin bize neler yaptıracağını o gece tüm dünyaya gösterdik.

Peki vatanını seven biri neler yapar? Vatan için savaşmak, bu uğurda ölmek yeterli midir? Bence değildir. Vatanını sevmek demek, sadece savaş meydanlarında can vermek değildir.

Vatanını seven biri onu korumak için her şeyi yapar. Sadece savaşmaz; mesela yerlere çöp atmaz. Ormanlık alanlarda ateş yakmaz. Duvarları boyamaz. Kamu malına zarar vermez. Tarihi eserleri tahrip etmez. Bunları yapan kişilere engel olur.

Vatanını seven biri vatanının ilerlemesi için çok çalışır. Eğitimine önem verir. Derslerine çalışır. İşini sever ve işine önem verir. İşine zamanında gelip gider ve işini itina ile yapar. Bilim ve teknolojiyi takip eder. Vatanının gelişmesinde katkıda bulunacak her türlü bilgiyi kullanır.

Vatanını seven biri kaynaklarını yerinde kullanır. İsraf etmez. Tutumlu olur. Bütçesini verimli kullanır. Yerli malı kullanmaya dikkat eder. Sahip olduğu ürünleri dikkatli kullanır.

Vatanını seven kişi diğer insanlarla iyi geçinir. Birlik ve beraberlik içinde hareket eder. Birbiri ile yardımlaşır. Zor durumda olana yardım elini uzatır. Dürüst olur. İnsanların zor durumundan faydalanmaya çalışmaz.

Sonuç olarak vatanını seven kişi umutsuzluğa düşmeden, sorumluluklarının bilincinde olarak ülke hedeflerine ulaşmak için canla başla çalışan kişidir.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •