Anasayfa » EĞİTİM » Veren El Alan Elden Üstündür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Veren El Alan Elden Üstündür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

veren el alan elden üstündür ile ilgili kompozisyon, veren el alan elden üstündür ile ilgili kompozisyon örnekleri, veren el alan elden üstündür ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 veren el alan elden üstündür ile ilgili kompozisyon, 2021 veren el alan elden üstündür ile ilgili kompozisyon örnekleri, veren el alan elden üstündür ile ilgili kısa kompozisyonlar, veren el alan elden üstündür ile ilgili kompozisyon ödevleri, veren el alan elden üstündür ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size veren el alan elden üstündür ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. veren el alan elden üstündür ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, veren el alan elden üstündür ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Veren El Alan Elden Üstündür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Veren El Alan Elden Üstündür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

İyilikte, ikramda, yardımda bulunan kişi çok hayırlı bir iş yapmıştır. Kendisine verilen, ikram edilen veya yardımda bulunulan kişi olmaktansa; yardım eden, iyilikte bulunan olmak çok daha hayırlıdır.
Peygamber Efendimizin cömertlik ve iyilikle alakalı en güzel hadislerinden bir tanesi de ”Veren el, alan elden üstündür.” hadisidir. Bu söz ile gücü yerinde olan her insanın; düşküne, fakire, yetime yardım etmesi gerektiği vurgulanmıştır.  İhtiyaç sahipleri, kendisine yapılan yardımları kabul etme hakkına elbet sahiptir ve bununla ilgili herhangi bir sakınca yoktur.

Ancak başkasına yardım etmek, cömert olmak şüphesiz ki çok daha güzel bir durumdur. Elbette veren el olmak için üzerimize düşen vazifeler de bulunmaktadır. Bunların başında çalışmak, emek vermek ve dua etmek vardır. Bunların hiçbirisini yapmadığı; yani çalışıp emek vermediği için yoksul düşen kimsenin yardım alması veya istemesi de hoş değildir. Kendi elimizle getirdiğimiz fakirliğin bahanesi olmaz. Kişi çalışmadığı için fakirse, başkasından yardım dilenme hakkına da sahip olmamalıdır.

Dinimizdeki en güzel şeylerden birisi zekat vermektir. Zekat; cömertliğin, paylaşımın, sevginin ve fedakarlığın göstergesidir. Yardıma muhtaç insanlara karşılığını beklemeksizin yardım etmek kadar mutluluk verici başka bir şey olamaz. İyilikte bulunana Allah da iyilikte bulunur. Yardım edene Allah da yardım eder ve onu cenneti ile ödüllendirir. Maddi durumu yerinde olan her isan, kendi üzerine düşeni yaparsa belkide dünyada açlık, sefalet yaşayan kimse kalmayacaktır. Ancak maalesef ki insanlar paylaşmak yerine biriktirmeyi seçmişler. Son nefeslerinde öleceklerini hissetmelerine rağmen maldan, mülkten vazgeçemiyorlar. Yapacağımız her iyiliğin bu dünyada veya diğer dünyada bir karşılığı muhakkak olacaktır. O zaman paylaşmaktan, yardım etmekten korkmamak gerekir. Muhtaç olmaktansa muhtaç olunan olmalıyız. Çünkü veren el alan elden üstündür.

Veren El Alan Elden Üstündür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Paylaşmak, insanların huzur ve düzen içerisinde yaşamasına olanak sağlar. Çünkü herkes yaşadığı coğrafya ya da içinde bulunduğu durum itibari ile aynı şartlara sahip olmamaktadır. Kimisinin durumu çok daha iyiyken kimisi daha kötü durumda ve daha zor şartlar altında yaşayabilmektedir.

Paylaşmak da insanların içindeki iyiliğe dayanır. Çünkü insan kendinden daha kötü durumda ve yardıma muhtaç bir insanı gördüğü zaman o insana yardım etmek isteyebilir ve o yardım etme arzusu bir insanı insan yapan en temel arzulardan biridir. Yardımlaşma olduğu sürece toplumda eşitliğin sağlanması adına büyük bir adım atılmış olur. Ayrıca yardımda bulunan kimse de kendini çok daha iyi hissetmekte ve iyi bir şey yaptığını farkında olmaktadır.

Bir kişinin bir başkasına çıkar gözetmeksizin yardım etmesi, yardıma muhtaç olan kişiden daha kıymetlidir. Burada kıymetli olan kişinin başkasına yardım edebilecek kadar zengin ya da yeterli olanaklara sahip olması değil yardımlaşmak için ve paylaşmak için yeterli iyi duygulara sahip olmasıdır.

Veren El Alan Elden Üstündür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın