Ana SayfaEĞİTİMVicdan Azabı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Vicdan Azabı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Author

Date

Category

vicdan azabı ile ilgili kompozisyon, vicdan azabı ile ilgili kompozisyon örnekleri, vicdan azabı ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 vicdan azabı ile ilgili kompozisyon, 2021 vicdan azabı ile ilgili kompozisyon örnekleri, vicdan azabı ile ilgili kısa kompozisyonlar, vicdan azabı ile ilgili kompozisyon ödevleri, vicdan azabı ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size vicdan azabı ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. vicdan azabı ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, vicdan azabı ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Vicdan Azabı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Vicdan Azabı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

İnsanlar zaman zaman çeşitli hatalar veya kötülükler yapabilirler. Ancak yaptığımız bu kötülükler çoğu defa peşimizi bırakmaz. Biz her ne kadar yaptığımız kötülüğü unutmaya çalışsak da kendisine kötülük yaptığımız kişi sürekli aklımıza gelir ve ona yaptığımız kötülükten rahatsızlık duyar kendimizden utanırız.

Bir insanda vicdan azabının olması iyi bir şeydir. Zira yaptığı şeyden dolayı vicdan azabı çeken insan, bir daha o yanlışı yapmaz, o konuda daha dikkatli olur. Her insan kendisinin yargıcıdır. Bazen işlediğimiz bir suç yüzünden mahkeme önüne çıkmayız; çünkü bizim suçlu olduğumuz ortaya çıkmaz. Ancak insanın öyle bir mahkemesi vardır ki ondan asla kurtuluş olmaz. İşte o mahkeme içimizdeki vicdan duygusudur. Polis peşimizi bıraksa bile vicdanımız asla bırakmaz.

Her an, her saniye bizi yargılar ve cezalandırır. Vicdan azabı çeken insan, merhamet duygusunu tamamıyla yitirmemiş demektir. İnsan olan her kötü davranışından dolayı mutlaka bu duyguyu yaşar. Ancak bazı zalim insanlar vardır ki, insanlara karşı en kötü suçları işlemiş olsalar bile, vicdanları zerre kadar sızlamaz. Aksine ondan zevk alır, mutlu olurlar.

Vicdan Azabı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Elimde olmadan işlediğim bu suç, bana çok fazla iç acısı veriyordu. Aradan iki sene geçti, liseye başladım. Fakat o acıdan kurtulamadım bir türlü. Nihayet bir gün dayanamayarak kadının evine gittim ve gerçeği anlatıp özür diledim. Kadıncağız bana karşı çok anlayışlı davrandı: «Evlâdım, sağlık olsun. Ama neye o zaman anlatmadın da bana başkalarının günahını aldırdın? Her neyse… Üzülme artık. Gönlün rahat etsin» diye beni teselli etti.

Evet, kadın beni atfetmişti. Ama, ben kendimi bir türlü affedemiyordum. Çünkü onun, otuz yıllık anısını yok etmiştim. Şimdi kırılan makasa değil, anıya üzülüyordum. Anıların insan yaşantısının bir parçası olduğunu anlıyordum artık…

Ara sıra yaşantım boyunca işlediğim suçları düşündüğüm zaman evvelâ aklıma bu olay gelir; o kadının bedduası kulaklarımda çınlar. Günün birinde ekmeğimi kendim kazanmaya başladım mı ilk yapacağım iş, ona güzel, ama çok güzel bir makas almak olacak. «O zaman onun gözünde benim makasımın da bir anısı olur. Bu, öteki makası belki biraz unutturur» diye düşünüyorum.

Vicdan Azabı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar