Vizsla Köpekleri Hakkında Bilgiler

Vizsla Köpekleri Hakkında Bilgiler

12 Ocak 2020 0 Yazar:

Vizsla, Vizsla nedir, Vizsla köpeklerinin özellikleri, Vizsla köpekleri hakkında bilgiler, Vizsla köpeklerinin bakımı, Vizsla köpeklerinin beslenmesi, Vizsla köpeklerinin fiyatları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Vizsla Köpekleri hakkında bahsetmek gerekirse; Vizsla Köpekleri, Macaristan kökenli bir av köpeği türüdür.

Vizsla Nedir

Vizsla, kaslı, zarif, orta büyüklükte, Macaristan kökenli av köpeği ırkıdır. Macar dilinde adı, kısa tüylü iz sürücü bir av köpeği olan “pointer” anlamına gelir. Zaten pointer ırkından üretilmiştir. Kökeni eski cinslere dayanır. Transilvanya tazısı ve Türk san köpeği Vizsla’nın atasıdır.

Vizsla Köpekleri Hakkında Bilgiler

Vizsla, kaslı; ancak zarif, paslı altın rengi, orta büyüklükte bir av köpeğidir.Vizsla Ön bacaklar yere dik ve düz iner. Baş uzun ve uca doğru incelen burun kısmıyla aristokrat bir hava taşır. Burun kısmı ne Dachshund gibi çok sivri ne de İngiliz Pointer gibi karedir. Hafif kubbemsi kafatası geniştir ve alnın ortasında bir çizgi görünür. Yuvarlak uçlu kulakları düşük ve uzundur. Boyu uzundur; ancak deri sarkıntısı yoktur. Kuyruk normal uzunluğundan 2/3 oranında kesiktir. Gözler kürk rengine yakındır ve burun kahverengidir. Gelişmiş çeneleri, porselen beyazlığında dişleri ve belirgin, güçlü, esnek bir yürüyüşü vardır. Tüyler kısa, sık ve vücuda yapışıktır. Rengi farklı tonlarda altın pasıdır. Kısa tüylü Macar Pointer’inin yanı sıra tel tüylü varyetesi de vardır. Bu tüy yapısı spontan bir mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır ve Avrupa ile İngiltere’de tanınan Tel Tüylü Alman Pointer ile çaprazlamalar sonucu belirginleştirilmiştir.

Vizsla Köpeklerinin Özellikleri

Vizsla, kaslı; ancak zarif, paslı altın rengi, orta büyüklükte bir av köpeğidir. Ön bacaklar yere dik ve düz iner. Baş uzun ve uca doğru incelen burun kısmıyla aristokrat bir hava taşır. Burun kısmı ne Dachshund gibi çok sivri ne de İngiliz Pointer gibi karedir. Hafif kubbemsi kafatası geniştir ve alnın ortasında bir çizgi görünür. Yuvarlak uçlu kulakları düşük ve uzundur. Boyu uzundur; ancak deri sarkıntısı yoktur. Kuyruk normal uzunluğundan 2/3 oranında kesiktir. Gözler kürk rengine yakındır ve burun kahverengidir. Gelişmiş çeneleri, porselen beyazlığında dişleri ve belirgin, güçlü, esnek bir yürüyüşü vardır. Tüyler kısa, sık ve vücuda yapışıktır. Rengi farklı tonlarda altın pasıdır. Kısa tüylü Macar Pointer’inin yanı sıra tel tüylü varyetesi de vardır. Bu tüy yapısı spontan bir mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır ve Avrupa ile İngiltere’de tanınan Tel Tüylü Alman Pointer ile çaprazlamalar sonucu belirginleştirilmiştir.

Vizsla Köpeklerinin Bakımı

Düz tüylü olanların bakım ihtiyacı çok azdır. Yılda bir kaç kere yıkanması yeterli olacaktır ve periyodik olarak ölü kılların temizlenmesi için fırçalanmalıdır. Kırçıllı olan ise periyodik olarak el ile temizlenmelidir.

Vizsla Köpeklerinin Kişilikleri

Vizsla’nın günlük fiziksel egzersiz yapması gerekiyor. Vize, tasarım açısından bir avcıdır. Oyunu bulmak, işaret etmek ve almak için inşa edilmişlerdir. Vizsla, günlük egzersiz yapan aktif bir ailenin parçası olarak büyüyor. İnsanlarına canlı ve şefkatlidir ve eğitim alabilmek için ortalamanın üstünde bir yeteneğe sahiptir. Çoğu vizslas inatçı olabilir, ancak diğerleri ürkek olma eğilimindedir. Nazik, şefkatli ve hassastırlar ve aynı zamanda koruyucular. Dışarıda çok zaman geçiren aktif sahipler için harika arkadaşlar edinir, Animal Planet’e göre.

Vizsla Köpeklerinin Fiyatları

Vizsla Köpeklerinin fiyatları ile 600 lira ile 2000 lira arasındadır.

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  
  1
  Share