Ana Sayfa KİM KİMDİR Warren Buffett Kimdir?

Warren Buffett Kimdir?

Author

Date

Category

Warren Buffett kimdir, Warren Buffett Biyografisi, Warren Buffett hakkında kısa bilgiler, Warren Buffett yaşı kaç, Warren Buffett ne zaman doğdu, Warren Buffett boyu kaç, Warren Buffett hakkında merak edilenler, Warren Buffett çocuğu var mı, Warren Buffett hakkında kısa notlar, Warren Buffett hakkında bilinmesi gerekenler,

Bugün sizlere, Warren Buffett hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

Dünyanın en zenginleri listesinin beşinci sırasında 20. yüzyılın en başarılı yatırımcılarından biri olarak gösterilen Warren Buffett yer alıyor. 1930 yılında ABD’de doğan Warren Buffett, Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su ve en büyük hissedarıdır. 2006’da yatırım şirketinin 10 milyon adet hissesini (yaklaşık 30 milyar dolar) Bill ve Melinda Gates Vakfı’na devrederek tarihi bir bağış yaptı. Ayrıca 2008 yılında Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin adamı seçilmişti.

Warren Buffett Kaç Yaşında?

Warren Buffett Kimdir?

Warren Buffett 1930’da Abd’nin Nebraska’da doğmuştur. Warren Buffett’in babası tüccar ve yatırımcıydı. Daha sonra siyasetle de ilgilenmiştir. Buffet’in 2 kardeşi vardı. Buffett küçüklükten beri ticarete ilgi duymuştur. Ailesinin marketinde çalışmıştır. Daha 6 yaşındayken Coca Cola şişelerini toplayıp satıyordu. Girişimcilik onun için önemli bir tutkuydu.

İlk yatırımını babasından yardım alarak 11 yaşında almıştır. Aldığı hisse senedi belirli bir süre sonra artınca küçük bir karla satmıştır. Belirli bir süre sonra sattığı hisse senedi 5 katı bir fiyata çıkmıştır. Buffett bu tecrübesiyle uzun vadeli yatırımın ne kadar önemli olduğunu tecrübe ederek öğrenmiştir. Bu durum yatırımcı kimliğinde uzun vadeli yatırımlarla kendisini gösterecektir.

Liseye geldiğinde gazete dağıtma, araba yıkama, pul satma gibi işler yapmıştır. Arkadaşlarıyla birlikte bu işlerden para kazanmıştır ve girişimcilik konusunda isteği artmıştır.

Warren Buffett Nereli ve Kaç Yaşında?

Warren Buffett 1930’da Abd’nin Nebraska’da doğmuştur. Warren Buffett’in babası tüccar ve yatırımcıydı.

Warren Buffett Eğitim Hayatı

Buffett’in babası onun iyi bir eğitim almasını istiyordu. Girişimcilik ve iş azmini iyi bir eğitimle desteklemesini istemiştir. Babası üniversite eğitimi için onu ikna etmiştir. Lisans eğitimini Nebreska Üniversitesinde işletme bölümünde tamamlamıştır.

Master için Harvard Business School’a başvurmuştur. Fakat yaşının küçük olmasından dolayı başvurusu kabul edilmemiştir. Daha sonra Columbia Business School’da master yapmıştır. Bu master onun hayatını önemli oranda etkilemiştir. Çünkü yatırımcı kimliğini önemli oranda şekillendiren Benjamin Graham ile burada tanışmıştır. Üniversitedeki hocası  Benjamin Graham’dan yatırımcılık ile ilgili dersler almıştır.

Benjamin Graham’ın hayatını değiştiren olay ise 1929’daki büyük ekonomik buhrandır. Bu kriz döneminde yatırımlarının çoğunu kaybetmiştir. Bunun üzerine hisse senetlerinin  gerçek değerlerinin tespit edilmesine odaklanmış ve bu konuda çalışmalar yapmıştır.

Hisse senetleri ile ilgili kendi geliştirdiği bir formülden  yararlanarak hisselerin gerçek değerini belirlemeye çalışmıştır. Ona göre hisselerin alım değerlerini belirlemek çok önemliydi. Hissenin alım değeri ile gerçek değer arasındaki farkı görebilenler daha başarılı oluyorlardı. Gerçek değerinden düşük hisseleri zamanında almak başarı için en önemli şartlardan biriydi.

Warren Buffett İş Hayatı

Buffett hocası Benjamin Graham’ın yatırım şirketinde 2 yıl boyunca analist olarak çalışmıştır.

Warren Buffett, 1956’da, memleketi Omaha’da Buffett Partnership Ltd.’yi kurdu. Graham’dan öğrenilen teknikleri kullanarak şirketlerin gerçek değerlerini tespit etmede başarılı olmuştur. İlk yatırımlarında yakın çevresinin yatırımlarını yönetmiş ve başarılı sonuçlar elde etmiştir. 30 yaşından sonra yaptığı yatırımlarla milyoner olmuştur.

Warren Buffett 1962 yılında Berkshire Hathaway şirketine yatırım yapmaya başlamıştır. Bu şirketin işleri tekstil ağırlıklıydı. 1965 yılında ise şirketin hisselerinin büyük kısmını alarak şirketin sahibi haline gelmiştir. Belirli bir süre sonra yatırımlarına odaklanmak için kendi şirketini kapatmış. Yatırımlarını bu şirket üzerinden yönetmeye devam etmiştir.

Warren Buffett Serveti Ne Kadar?

Tahmini 62 milyar dolarlık serveti ile Warren Buffett dünyanın en zengin insanlarından biri. 1962 yılında Berkshire Hathaway hisselerini satın almaya başladığında bir hissenin değeri 7,50 dolardı. Bugün 78 yaşındaki Buffett, Berkshire’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Bordo bulamaca ilacı Ağaçlara etkisi nedir ,Nasıl Keşfedilmiştir?

BORDO BULAMACI (GÖZTAŞI) VE İLGİNÇ KEŞİF HİKAYESİ. Bordo bulamacı diğer adıyla Göztaşı, iyi tarım, organik tarım, konvansiyonel tarım gibi üretim çeşitlerinde kulllanılan bir...

Kenan ışık kaç yıldır komada

Kim 500 milyar ister yarışmasının sunucusu Kenan ışık Fenalaşarak düşmesi sonucu yoğun bakımda bilinci kapalı Yatmaktaydı bu olay 2014 yılında meydana geldi . 7...

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete HAYIR Mesajları

25 Kasım Kadına yönelik şiddete Hayır Mesajları, Resimli Kadına yönelik şiddete Hayır Mesajları Kadın erkekten çok daha önemlidir. Çünkü o rahminde hem erkeği hem kadını...

Yıllarca çile Çektim O Bir Kez bile Çekmedi

Sığınmaevinde sekiz ay: "Ben onca çile çektim, o bir kez ceza çekmedi"12 saat önce Dört kez karakola gidip yardım alamamış, sonunda iki çocuğuyla sığınmaevine kaçmış...

Xiaomi Mi 9 SE Batarya Sorunu ve Çözümü

xiaomi, xiaomi telefon, xiaomi telefon sorunları, xiaomi mi 9 se ultra batarya sorunu, xiaomi mi 9 se ultra batarya sorunu ve çözümü Sevgili okurlar, bugün...

Son Yorumlar