Ana SayfaEĞİTİMYa İstiklal Ya Ölüm İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Ya İstiklal Ya Ölüm İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Author

Date

Category

ya istiklal ya ölüm ile ilgili kompozisyon, ya istiklal ya ölüm ile ilgili kompozisyon örnekleri, ya istiklal ya ölüm ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 ya istiklal ya ölüm ile ilgili kompozisyon, 2021 ya istiklal ya ölüm ile ilgili kompozisyon örnekleri, ya istiklal ya ölüm ile ilgili kısa kompozisyonlar, ya istiklal ya ölüm ile ilgili kompozisyon ödevleri, ya istiklal ya ölüm ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size ya istiklal ya ölüm ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. ya istiklal ya ölüm ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, ya istiklal ya ölüm ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Ya İstiklal Ya Ölüm İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Ya İstiklal Ya Ölüm İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

İstiklal, bağımsızlık demektir. Yani herhangi bir devletin veya gücün himayesinde olmadan, başka bir milletin bayrağına tabi olmadan yaşamak, kendi devletini kurmak demektir. Türk toplumunun en fazla önem verdiği değerlerden birisi istiklaldir. Türkler için istiklalin önemi, onların tarih sahnesinde varoluşlarından beri süregelmektedir.

Öyle ki istiklal uğruna kanlarını, canlarını vermiş; ama bağımsızlıklarından vazgeçmemişlerdir; esir hayatı yaşamamışlardır. Kurtuluş savaşı yıllarında ”Ya istiklal ya ölüm!” demenin önemi ve etkisi büyüktür. Anadolu toprakları Birinci Dünya Savaşından sonra öyle bir hal almıştı ki halk ya varını yoğunu ortaya koyup savaşacak ve bu toprakları kurtaracaktı ya da ölecekti. Aksi yani başka milletlerin boyunduruğu altına girmek gibi bir şey düşünülemezdi.

Bu, Anadolu halkına tamamen tersti. İşte bu ruh hali ile mücadeleye devam eden halk, ölüm pahasına bile olsa bağımsızlığı tercih etmiş ve tüm fedakarlıklarını mahsulünü toplamıştır. Bir milletin, başka bir milletin boyunduruğunda olması, bağımsızlığının elinden alınması kadar kötü bir şey olamaz. Böyle bir durumun esaretten farkı yoktur. Bu nedenle istiklalinden olmak yerine, ölmek belki de daha iyidir.

Ya İstiklal Ya Ölüm İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

İstiklal bireyin ve toplumun hiç kimseye bağlı olmadan özgürce kendi istekleri doğrultusunda yaşamasıdır. Başka bir değişle bağımsızlıktır. Tarihte ne zaman Türk milletinin adı geçse, bağımsızlık duyulması kaçınılmaz bir özellik olmuştur, çünkü Türk milleti köle olmayı asla kabul etmemiş, kölelik yerine ölümü seçebilecek kadar bağımsızlığa önem vermiş bir millet olmuştur asırlar boyu .”Ya istiklal, Ya Ölüm” diyordu Mustafa Kemal.

Türk halkını şahlandırıp harekete geçirmek için çünkü bir anahtar kelimeye ihtiyaç vardı, asırlarca hür yaşamış bir milletin uykuya dalıp istiklali ve istikbalini kaybetmemesi için. Çünkü çok iyi biliyordu ki bu millet köle olmaktansa ölmeyi yeğleyendi. Bu dört kelime adeta bir parolaydı, İstiklal uğruna verilen kurtuluş savaşı için. Bir ülkeyi ayakta tutan istiklal yani bağımsızlığıdır. Zira bir ülkenin bağımsızlığı olmazsa o ülke başka bir ülkelere bağımlı yaşamak zorunda kalmış demektir. Bizim için ise bağımlı yasamak kadar kötü bir şey olamazdı.

Neyse ki Atatürk sayesinde bunların hiçbiri olmadı. Atatürk’ün cesareti, yol gösterici liderliği ve ileri görüşlülüğü sayesinde milletimiz özgür ve bağımsız olma hakkını elde etti. İşte bu yüzden başka bir ülke ve milletlere köle olmamak için “Ya istiklal, Ya ölüm” ebediyen sahip çıkmamız gereken en önemli düsturunuz olacak ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti milletiyle bütünlük içerisinde ilelebet payidar olacaktır.

Ya İstiklal Ya Ölüm İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar