Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Yağmur Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Yağmur Kuşları, Yağmur Kuşları nedir, Yağmur Kuşları hakkında bilgiler, Yağmur Kuşların özellikleri, Yağmur Kuşlarının bakımı, Yağmur Kuşlarının beslenmesi, Yağmur Kuşlarının yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Yağmur Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Yağmur Kuşları, her yaştan kesimin görebileceği ve ülkemizde bulunan cins bir kuş türüdür.


Yağmur Kuşları Nedir

Yağmur kuşları, kuşlar sınıfına ait bir takımdır. Çok değişik yaşam alanları olan kuşlardır. Vücut yapıları değişiktir. Sulara yakın ya da bağımlı olarak yaşarlar. Takım üyelerinin çok fazla ortak özellikleri yoktur.

Yağmur Kuşları Hakkında Bilgiler

Yağmur kuşu Familyası: Yağmurkuşugiller (Charadriidae). Yaşadığı yerler: Dünyanın hemen her tarafında, tuzlu ve tatlı su kıyılarında. Özellikleri: Uzun bacaklı, tombul göğüslü bir kıyı kuşu. Uzunluğu 28 cm kadardır. Sonbaharda güneye göç eder. Eti pek fazla beğenilmez. Çeşitleri: 36 kadar türü vardır: Yaldızlı yağmurkuşu, büyük kolyeli yağmurkuşu, küçük kolyeli yağmurkuşu Ünlülarıdır. Bataklıklar ve çakıllı su kenarlarında yaşayan bir kıyı kuşu. Boyu 28 cm’dir. Kanat açıklığı 60 cm’ye ulaşır. Tombul göğüslü, uzun bacaklıdır. Parmakları birbirinden çok ayrıktır. Gagası bacaklarına oranla kısadır. 36 kadar çeşidi vardır. Bir kısmının sırtı siyah, kahverengi veya gridir. Karınları beyazdır. Üreme dönemlerinde sırtlarında çil çil altın sarısı benekler meydana gelir. Uzun ve sivri kanatlarıyla hızlı uçabilirler. Kuzeyde yaşayan türleri göçmendir.

Yağmur Kuşlarının Özellikleri

Yağmur Kuşu genellikle kısa gagalı, uzun bacaklı ve ayak baş parmağı olmayan bir kuş türüdür. Bu türün iki çeşidi vardır. Birincisi Pluvialis çeşidi bu türünün ülkemizde iki çeşidi yaşar. a)Dikenlikız kuşu ya da kanadı mahmuzlu yağmurkuşu (Pluvialis apricarius[ya da apricaria]) b)Gümüş yağmurcun (P. squatarrola) Diğer ana çeşit ise Charadrius. Bu türünün ise ülkemizde 5 çeşidi yaşar. a)Dağ yağmurkuşu (Charadrius morinellus) b)Kesik yakalı yağmurkuşu ya da yarım halkalı yağmur kuşu (C. alexandrinus) d)Halkalı yağmurcun ya da halkalı yağmurkuşu (C.hiaticula) e)Halkalı küçük yağmurkuşu (C.dubius) f)Charadrius leschenaultii Bu kuşlar kıyılarda ve fundalıklarda koşuşan, yağmurkuşugiller ailesindendir. Böcekler, kabuklular, kurtlar ve bazende taneler ve yosunlarla beslenirler.

Yağmur Kuşlarının Yaşam Alanları

Yağmur kuşları (Latince: Charadriiformes), kuşlar sınıfına ait bir takımdır. Çok değişik yaşam alanları olan kuşlardır. Vücut yapıları değişiktir. Sulara yakın ya da bağımlı olarak yaşarlar.

Yağmur Kuşlarının Üremesi

Üreme mevsiminde karın bölgesi kestane rengini alır. Yağmurkuşları böcek, böcek larvaları ve yumuşakçalarla beslenir. Yuvalarını karada basit oyuklara yaparlar. 2-4 kadar benekli yumurta yumurtlarlar. Erkek ve dişi sıra ile kuluçkaya yatarlar. Islığa benzer sesler çıkarırlar. Yurdumuzda yaz aylarında kumlu ve çakıllı su kıyılarında yaygın olarak küçük kolyeli yağmurkuşuna rastlanır. Gagası sarı, ayakları pembe, sırtı toprak renginde, karın altı beyazdır.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap