Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Yalıçapkınıgiller Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Yalıçapkınıgiller, Yalıçapkınıgiller Kuşları nedir, Yalıçapkınıgiller Kuşlarının özellikleri, Yalıçapkınıgiller Kuşları hakkında bilgiler, Yalıçapkınıgiller Kuşlarının bakımı, Yalıçapkınıgiller Kuşları beslenmesi, Yalıçapkınıgiller Kuşlarının yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Yalıçapkınıgiller Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Yalıçapkınıgiller Kuşları, her yaştan kesimin görebileceği ve ülkemizde bulunan cins bir kuş türüdür.

Yalıçapkınıgiller Kuşları Nedir

Yalıçapkınıgiller, gökkuzgunları takımına ait bir kuş familyasıdır. Familya üyeleri tüm dünyada yayılış gösterirler. Afrika’dan Avustralya’ya kadar olan bölgede bulunurlar. Tek tür Alcedo atthis Avrupa’da ve kuzey Asya’da görülür. Familyanın kökeninin aslen Asya olduğu sanılmaktadır.

Yalıçapkınıgiller Kuşları Hakkında Bilgiler

(Alcedinidae), (Lat. alcedo = yalı çapkını) Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının gök-kuzgunumsular (Coraciiformes) takımının gök-kuzgunlar (Coraciae) alt-takımına giren bir familyası. Başları büyük, gagaları uzun ve kanatları kısadır. Afrika, Güney Avrupa, ve Ön Asyada su kenarlarında yaşarlar. Balık ve benzeri yerler. Yalı çapkını (Alcedo atthis), İzmir yalı çapkını (Halcyon smyrnensis) iyi bilinen türleridir.

Yalıçapkınıgiller Kuşlarının Özellikleri

Dünyanın her tarafında yayılmış olmakla beraber, çoğunlukla tropik bölgelerin göl, nehir ve deniz kenarlarında yaşar. Özellikleri: Sırtı mavimtrak yeşil, karnı pas renginde, 17 cm uzunlukta bir kuş. Kısa tombul vücudunun yanında kafası iri, gagası düz ve uzundur. Balık ve böcek avlar. Çeşitleri: İki alt familyada toplam 87 türü bilinmektedir. Avrupa yalıçapkını, Kuşaklı yalıçapkını, Afrika dev yalıçapkını, İzmir yalıçapkını meşhurlarıdır.
Gökkuzgunumsular takımından bodur yapılı, uzunca gagalı bir kuş. Sırtının tüyleri gökmavisi olup, ışığın karşısında zümrüt yeşili gibi de parlar. Karın kısmı kızılımsı turuncu ile beyaz karışımıdır. Serçe iriliğinde bir kuştur.

Yalıçapkınıgiller Kuşlarının Yaşam Alanları

Yalıçapkınıgiller (Alcedinidae), gökkuzgunları (Coraciiformes) takımına ait bir kuş familyasıdır. Familya üyeleri tüm dünyada yayılış gösterirler. Afrika’dan Avustralya’ya kadar olan bölgede bulunurlar. Tek tür Alcedo atthis Avrupa’da ve kuzey Asya’da görülür.

Yalıçapkınıgiller Kuşlarının Beslenmesi

Bu familyadaki diğer kuşlar gibi, dev yalıçapkını da genel olarak balıkla beslenir ve, arada bir başta yengeçler olmak üzere kabuklu deniz canlılarını da yer. Sular bulanık olduğunda ve gagasıyla hızlı bir şekilde yakalamak için avını göremediğinde; böcekler, sürüngenler ve amfibiyanlar ile beslenir.

Yalıçapkınıgiller Kuşlarının Üremesi

Söz konusu bu kuş türünün üremesi olduğunda, çiftleşme dönemi yaşadıkları bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Eğer kıtanın kuzey tarafında yaşıyorlarsa Aralık ve Şubat aylarında yuva kurarlar. Ama, eğer güneyde yaşıyorlarsa sadece Aralık ve Ocak aylarında yuva kurarlar. Uzmanlar hala dev yalıçapkınlarının tek eşli mi yoksa çok eşli mi olduklarını bilmiyorlar. Ama, çiftleşen çiftin, yuvalarını ırmak veya nehir kıyılarına birlikte kurduklarını biliyorlar. Yuva olarak, yavrular için 6 metreye kadar ulaşan, geniş ve rahat tüneller hazırlarlar. Yumurtlamadan önce, hem dişi hem de erkek yuvaya erzak taşır. 3 ile 5 yumurta yumurtladıktan sonra, çift bir ay boyunca dönüşümlü olarak kuluçkaya yatar.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap