Yalnızlık Nedir

Yalnızlık nedir ,gerçek Yalnızlık nedir,Yalnızlığı anlatan yazılar, Yalnızlık Psikolojisi

Yalnızlık nedir

Yalnızlık Nedir

Yalnızlık veya yalnız kalma, bir insanın boşluk duygusuyla karışık kendini dünyadan kopmuş hissetme duygusudur. Yalnızlık, arkadaş eksikliğinden veya başkalarıyla birlikte olma arzusundan daha da öteye giden bir duygudur. … Bazen insanlar bilinçli olarak tek başına kalmayı tercih ederler ve yalnız olmaktan zevk alırlar.

Yalnızlık Psikolojisi Nedir

Sözlükteki yalnızlık, insanın çevresinde kimsenin olmadığı durumu ifade eder. … Fakat ruh sağlığı alanında kullanılan yalnızlık kavramı, insanın bağlanma, yakınlık, aidiyet gibi hisleri kimseye karşı hissedememesidir.

Gerçek Yalnızlık Nedir

Hepimiz bu dünyada yalnızız aslında. Dünyanın neresinde olursak olalım, yalnızız. Kimi kişi kalabalık içinde yalnızdır. Kimisi gerçekten tek başınadır. Tutunacak bir dalı yoktur. Kimisi yalnızlığı seviyordur.
Bence sevgisiz olunca hissedilir yalnızlık. Sevmiyorsanız, seveniniz yoksa kalbiniz çok soğuktur. Siz o sıcaklığı hissetmeden ısıtamazsınız ki hiçbir kalbi! Etrafınızda sevgi yoksa ne kadar çok insan olsa da ne fark eder ki?

Sevgisizliktir aslında insana kendisini yalnız hissettiren. Çoğu zaman iki kişilik bir yalnızlıktır yaşanan. Yan yana geçen hayatlar. Fakat kimsesiz yalnızmış gibi yaşanan yıllar. Belki de etrafınızdaki kalabalık çoğaldıkça, daha çok yalnızlığın içine düşersiniz.
Nedir bu yalnızlık? Sevgisizlik mi? Kimsesizlik mi? Maddi şeylerin eksikliği mi? Manevi hayatın bilinmezliği mi?
Bu dünyada herkes hem yalnız hem de değil. Hepimiz bir toplumun, kalabalığın içindeyiz. Ama tek başımızayız. Aslında yalnızlık bizim için çok önemli bir hediye. Tek başımıza yaşayabilmeyi ama yalnız olmamayı başarabilmek lazım. Yalnız kalmamak için birilerine bağlanmak. Çok büyük bir bencillik. Belki de bu en büyük yalnızlıktır. Gerçekten seviyorsanız dünyanın neresinde olduğunuz fark etmez.

İşte o zaman yalnız değilsinizdir. Size değer veren, saygı gösteren kişiler varsa hayatınızda, iste o zaman yalnız değilsiniz. İlle ki bu kişilerin 24 saat sizinle olmasına gerek yoktur. Günlerinizin, haftalarınızın, aylarınızın birlikte geçmesine gerek yoktur. Siz o güveni, o enerjiyi hissettikçe zaten yalnız olmadığınızı biliyorsanız, hissedersiniz.
Aslında yalnızlık, “Seni seviyorum” diyememektir. Sevgi, bizi hayata bağlayan en temel ihtiyaçtır. Yalnızlığımızı gideren tek duygu… Her şeye sahip olursunuz da, sevgi yoksa kalbinizde hiçbir şeyin değerini anlayamazsınız. Yaşamanın kıymetini bilemezsiniz. Sevgisiz bir boşluğun içerisinde geçer ömrünüz. Durgunlaşır, mutsuzlaşır hayat sevgileri söyleyemedikçe.
Sevmek sihirdir, hayatımızın mucizesidir. Sevmeyi ve söylemeyi deneyin. Bakın görün değişecek dünya. Kimseden gizlemeyin sevdiğinizi. Her kişinin sevildiğini duymaya hakkı vardır ve de ihtiyacı. Sevdiğinizi siz söyleyin ki size de dönebilsin. Size de sevildiğinizi söyleyebilsin sevdikleriniz. Evrenin dengesi içinde geriye dönsün size sevgiler.
Unutmayın hayattaki en büyük mucize de biziz sihir de biziz. Ve tüm bu mucize ve sihirleri düşüncelerimizle yaratıyoruz. Sevgiyle düşünün.
Önceden yalnızlıktan korkardım. Sonradan anladım ki insanın kalbinde sevgi yerine endişe ve korkular olduğu sürece zaten yalnızdır. Sevgiyle düşününce, yalnızlığın tüm karanlık bulutları yağmur olup yağıyor yeryüzüne. Aşk yağmuru. Ve bulutlardaki grilik korkutmuyor insanı. Artık biliyordur gri bulutların sevgi taşıdığını. Yağmur olup dünyayı yıkadığını… Ve sonrasında hep gökkuşaklarının saklandığını… Yağmurda yıkanmaya cesaret edemezseniz, gökkuşaklarını hiç göremezsiniz.

Yorum yapın