Yaratılanı Sev Yaratandan Ötürü Kompozisyon

4
1380

Yaratılanı sev yaratandan ötürü kompozisyon Örnekleri

Yaratılanı severim,Yaradan’dan ötürü
Siz herkese iyi davranır mısınız?
Evet dediğinizi duydum! Davranmıyorsanız bile lütfen herkese iyi davranın her şey gelip geçici çünkü.Yunus Emre’nin sözü vardır “Yaratılanı severim,Yaradan’dan ötürü” ne kadar güzel ve hoş bir söz.Nedeni ise şu;Allah yarattı her şeyi ve herkesi.Bu yüzden yaratılmış olan hayvana,insana,bitkiye bir hoşgörümüz ve saygımız olmalı.Bazen bazı insanları sevmeyebiliriz diyorsunuz ama unutmayın onları da Allah yarattı onlarla iletişim kurmasak bile onları sevmeliyiz ki en azından hoş görülü davranmalıyız.Ne yaparlarsa yapsınlar kin beslemek hiç doğru bir davranış değil.Örneğin hayvanları sevmediği için öldürenler var ne kadar canice bir davranış oysa ki onları da Allah yarattı onlarında bir canı var sevmesek bile onlara karşı saygı duyabiliriz bu çok zor değil.Kısacası kin beslemeyin Yaratılanı sevin Yaradan’dan ötürü herkese iyi davranın ve kendinize iyi bakın!

Yunus emre yaratılanı sev yaratandan ötürü kompozisyon örnekleri

2-Yaratılanı sev yaratandan ötürü kompozisyon Örnekleri

İnsanlar olarak hepimiz ara sıra hata yaparız. Unuturuz, ihmal ederiz, tembellik yaparız veya yanlış yola saparız. Elbette doğru olmak, doğru işler yapmak, çalışmak gerekir. Ama kabul etmek gerekir ki bazen hata yaparız.

Biz hata yaparız ama hata yapana pek müsamahalı değiliz. Hemen öfkelenir ve sitem ederiz. Halbuki hata yapanın yerinde biz de olabilirdik.

Eğer kimse kimseyi hoş görmezse bu dünyada yaşamak zorlaşır. Toleransı kıt bir toplumda çatışmalar, huzursuzluklar baş gösterir.

Yaratılanı sevmek, hoş görmek gerekir. Kusur işleyene kızıyor olabiliriz ama o da Allah’ın bir kuludur. Allah herkesi en güzel şekilde yaratmış ve imtihan etmek için bu dünyaya göndermiştir. Bir yaratıcı olarak Allah kulunu affediyor da biz neden affedici olamıyoruz ?

Yaratılanı Yaratandan ötürü sevmek ve hatalarını bağışlayıcı olmak gerekir. Öte yandan bir gün kusurlu olan taraf biz de olabiliriz. Biz affedici olmazsak nasıl affedilmeyi bekleyebiliriz.

Yaratılanı hoşgör Yaratandan ötürü Sözünün Anlamı Nedir

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here