Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Yardımseverlik ile İlgili Kompozisyon Örneği

0

Yardımseverlik ile İlgili Anlamlı Kompozisyon YAzıları Örnekleri

Toplumsal sevgi ve saygının oluşması, insanların hiç tereddürsüz birbirlerine yardım etmelerine bağlıdır.

Zor durumda olan insanlara yardım etmek,insan olmanın temel erdemlerinden biridir. Yapılan yardımın en güzeli ise hiç kimseye göstermeden gizli gizli yapılan yardımdır. Zor durumda olan insanlara yardımcı olurken onların onurlarını da düşünmek gerekir. Yardımın gizli yapılması gerekliliği konusunda eski devirlerde devlet başkanları emirler bile vermişlerdir.

Eski dönemler incelendiğinde toplumda insanlar arası yardımlaşma ve güven çok daha fazladır. Günümüze yaklaştıkça bireyler birbirinden uzaklaşmakta ve sağduyularını kaybetmektedirler.Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar birbirinden uzak, sanal bir dünyada yaşamaya başlamıştır.Bu durum toplumun sosyal yapısını derinden sarsmaktadır.

Toplumda yardımlaşma ve sağduyunun sağlanabilmesi için birtakım önlemlerin alınması gerekir. Örneğin bu onuda var olan çeşitli derneklere yenileri eklenebilir. Yardımsever gönül adamları bu kurumların başlarına getirilmelidir.

Tekrar etmek gerekirse sağlam bir toplum yapısı için yardımlaşma olmazsa olmazdır. Ancak bu yardımlar gizli yapılmalı sağ elin verdiğini sol el bilmemelidir.


yardımseverlik kompozisyon yazıları

yardımseverlik ile ilgili anlamlı kompozisyon örneği

Yardımseverlik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Yardımseverlik, yardıma muhtaç olan insanlara yardım etmek şeklinde tanımlanabilir. İnsanlar arasında olması gereken en önemli ve en güzel duygulardan birisidir. Hiçbir insanın tek başına zor işleri başarması, kuvvetinin üstündeki yüklerin altından kalkabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle insanlığın yaradılışından itibaren; insanlar arasında daima bir yardım alışverişi yapılmıştır ve bundan sonra da yapılmaya devam edecektir.

Aç kalmış bir insanın karnını doyurarak ona yardım etmek, yaşlı bir amcanın yükünü taşımak, borç batağına düşmüş bir insana maddi yardımda bulunmak, gideceği adresi bulamayan birini adrese götürmek, işi başından aşkın birisine destek olmak güzel yardımseverlik örnekleridir. Yardımseverlik duygusu çocuklara küçük yaşlarda verilmelidir. Bunda, en büyük görev anne ve babalar düşmektedir. Bu güzel değere sahip olmakta etkisi olan diğer kişiler de başta öğretmenler ve çevredeki diğer insanlardır. İnsanlara yardım etmek, yardım edeni bile ziyadesiyle mutlu eden bir şeydir. Elbette ki en fazla mutlu olanlar da, kendisine yardım edilen kişilerdir.

Bazen küçücük bir yardımda bulunduğumuzda bile ne kadar büyük dualar alırız. O dualara değer vermemiz bile, yardımseverlikten vazgeçmememiz için yeterince büyük bir sebeptir. İnsanlara yardım etmeliyiz. Şunu bilmeliyiz ki bir gün bizler de yardıma muhtaç hale gelebiliriz. İşte o zaman şayet bizim de başkalarına yardımlarımız olduysa, bize yardım edecek olanlar da olacaktır.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap