Ana SayfaEĞİTİMYaşlılar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Yaşlılar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Author

Date

Category

yaşlılar ile ilgili kompozisyon, yaşlılar ile ilgili kompozisyon örnekleri, yaşlılar ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 yaşlılar ile ilgili kompozisyon, 2021 yaşlılar ile ilgili kompozisyon örnekleri, yaşlılar ile ilgili kısa kompozisyonlar, yaşlılar ile ilgili kompozisyon ödevleri, yaşlılar ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Yaşlılık, yetişkinliğin bir uzantısı olarak yaşam süresinin ileriki döneminde fiziksel ve ruhsal değişimlerin görüldüğü bir evre olarak tanımlanmaktadır. Yaşlılıkta görülen bu tür fizyolojik değişikliklere “fizyolojik yaşlılık” veya “biyolojik yaşlılık” denmektedir. Bizde size yaşlılar ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Yaşlılar ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, yaşlılar ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Yaşlılar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Yaşlılar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Bir gün herkes mutlaka yaşlanacaktır. Eğer normal bir yaşantınız varsa ve ortalama bir insan ömrünü de yaşayacaksanız bundan daha doğal ve kesin bir önerme olamaz. Evet ister inanın ister inanmayın isterse çok uzak gelsin ne yaparsanız yapın yaşlanmaktan kurtulamazsınız. O sebeple gelin isterseniz biraz empati duymaya çalışalım yaşlılara. Etraflarında genç ve enerji dolu insanlar var. Ancak kendilerini ne kadar pozitif hissederlerse hissetsinler yaşlılarda genelde enerji bir yere kadardır.

Etraflarına bakarlar uzun uzun kendi gençliklerini hatırlamaya çalışırlar ve eminim ki bir çoğu “Keşke” ile başlayan cümleler kurarlar… O halde bizlerinde de keşke dememesi için belki de onlara biraz kulak kabartmamanız gerektiğini de anlayabiliriz ha ne dersiniz? Yılların tecrübesi denilen bu kişilerin hiç mi yoktur bize verebilecekleri bir miktar da olsa anlayı / tavsiye… Elbette vardır ama işte biz gençler çoğu zaman yaşlı insanları bir yere kadar dinleyebilmeyi başarabiliyor bir yerden sonra tabiri caiz ise ipin ucunu kaçırıp boş veriyoruz. Hatta ilk duyduklarımızı da hemen unutuyoruz çünkü hayata hakim olan her şeyi bilen bizlermişiz gibi geliyor ve göremeyeceğimiz tehlikelere doğru hızla ilerlediğimizi de çoğu zaman farktmeyiz.

Bu tehlikeler bazen madde bağımlılığı olurken bazen de iş/ eğlence sebepli belkide hayatın asıl temel anlamlarını kaçırmakta olabiliyor. Bazen öyle ruhsuz yaşıyoruz ki gençliğin verdiği enerjinin belki de hiç yakışmadığı insanlar olabiliyoruz. Bir gün yaşlanacağımızı ve bazı şeylerin pişmanlığını yaşayabileceğimizi düşünürsek enerjinin bol olduğu ama pil gibi bunu saklı tutmaya çalışan kişiler belki enerjilerini kullanmaya başlar ve pillerin belli bir zaman sonra hiç kullanılmasalar bile kendi kendine boşalacaklarını düşünürler ha ne dersiniz?

Yaşlılar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Allah’ın yeterince uzun ömür bahşettiği her insan doğar, büyür ve yaşlanır. Yaşamaya devam edip de yaşlanmayacak olan insan yoktur. Bugünün yaşlıları, dünün gençleri, hatta bebekleri idiler. Ancak su gibi akıp geçen zaman onları yaşlandırıp bu hale getirdi. Bugün genç olan bizler de zaman geçtikçe ihtiyarlayacak ve ecel geldiğinde de Allah’ın huzuruna kavuşmuş olacağız.

Yaşlılığı bir anlamda çocukluğa veya bebekliğe benzetebiliriz. Elbette ki henüz güçten kuvvetten veya akıl sağlığından tamamen olmamış yaşlıları değil. Ancak bazı duyularını veya yeteneklerini kaybetmiş bir yaşlının bir çocuktan veya bebekten farkı yoktur. Bir bebek nasıl ki bakım, ilgi isterse; yaşlılar da o derece bakım ve ilgi isterler. İnsanlar doğduktan sonra büyümeye başlar, gün geçtikçe bilgilerini artırır ve olgunlaşmaya devam ederler. Ancak birçok insanda, bu olgunlaşma süreci bir yere kadar devam eder. O süreden sonra duraklar ve geriye dönmeye başlar. Bu nedenledir ki yaşı çok ilerlemiş birçok yaşlıda çocukça davranışlar, çocukça hareketler gözlenmeye başlanır. Tabi ki bu utanılacak ayır bir durum değildir. Aksine kainatın bir kanunudur. Belki de bizim imtihan vesilelerimizden birisidir. bilindiği gibi bir anne veya baba, neredeyse tüm hayatını çocuklarını yetiştirmek için harcar. Onlar için büyük fedakarlıklarda bulunur.

İşte, Allah, belki de insanların yaşlanan anne babalarına karşı nasıl davranacağını, onlara hürmette kusur yapıp yapmayacaklarını, vefalı olup olmayacaklarını imtihan etmek amacıyla yaşlılığı yaratmıştır. Hepimiz insanız ve Allah ömür nasip ederse hepimiz yaşlanacağız. Bilmeliyiz ki bizler yaşlılarımıza nasıl davranıyorsak, yaşlandığımızda birileri de bize böyle davranacaktır. Ne yapılan iyilik unutulur ne de kötülük. Yaşlı annesine, babasına bakan, ondan ilgiyi, yardımı muhtaç etmeyen insanların da yaşlılıkları güzel bir şekilde geçer. Bu yüzden yaşlılara karşı daima saygılı ve yardımsever olmalıyız.

Yaşlılar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar