Anasayfa » OSMANLI İMPARATORLUĞU » YAVUZ SULTAN SELİM HZ TÜRBESİ ve Hakkında Bilgiler

YAVUZ SULTAN SELİM HZ TÜRBESİ ve Hakkında Bilgiler

Yavuz Sultan Selim Camii ve Türbesi
Sultanselim camii ve türbesi, İstanbul’da Fatih Fener’de, Yavuz Selim’de, Yavuz Selim caddesinde Tabakyunus sokağındadır.
Kitabesinde Selim I’in emriyle yapıldığı yazılıdır; fakat Kanuni Sultan Süleyman tarafından, babası adına, mimar Acem Ali’ye yaptırıldı (1522). Cami kare planlıdır. Kasnağı, pencereli ve dört duvara dayanan bir kubbeyle örtülüdür.
İki yanında dokuzar kubbeli bölümler yer alır. Caminin önünde kare planlı bir avlu ve bunun ortasında bir şadırvan vardır. Avlu, 18 sütunlu 22 kubbeyle çevrilidir. Caminin tek şerefeli çifte minaresi vardır.
Türbe, Selim I’in ölürhünden üç yıl sonra yaptırıldı (1523). Yavuz sultan selim türbesi de denir. Cami mihrabının önünde yer alır. Tek kubbelidir. Kalem işleri ve çini panolarla süslüdür. Selim I’in sandukasının çevresi sedef işlemelidir. Sırma işlemeli örtüsü son devre aittir. Sanduka üstünde Selim I’in kaftanı da vardır.
yavuz sultan selim hazretlerinin türbesiYavuz Selim’in sandukası maksurenin ortasındadır. Başında selimi kavuk bulunan sandukanın başucunda tahta çıkış ve ölüm tarihi sırma yazıyla yazılıdır. Bir kapıda Abdülhak Hamid’in şiiri Hulusi Efendi hattıyla asılıdır. Pencere kanatları abanoz ve fildişi kakmalıdır. Türbe mimarı Acem Ali’dir. Diğer türbelerde Sultan Yavuz Selim, kızı Hatice Sultan ile kızı, Ayşe Hafsa Sultan, şehzadeler Murad, Mahmud, Abdullah ve diğerinde Sultan Abdülmecid gömülüdür.

Yorum yapın