Yazın Başı Pişenin Kışı Aşı Pişer İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Yazın Başı Pişenin Kışı Aşı Pişer İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

15 Eylül 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili kompozisyon, yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili kompozisyon örnekleri, yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili kompozisyon, 2021 yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili kompozisyon örnekleri, yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili kısa kompozisyonlar, yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili kompozisyon ödevleri, yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, yazın başı pişenin kışın aşı pişer ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Yazın Başı Pişenin Kışı Aşı Pişer İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Yazın Başı Pişenin Kışı Aşı Pişer İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Çalışmayı ve çalışmanın önemini ön plana çıkaran bir atasözüdür. Çalışmak insanın geçimini sağlaması başka insanlara faydalı olması için yapılan uğraştır. Çalışan insan üretir, evinin geçimini daha rahat sağlar, Allah’ın insanlara sunduğu nimetlerden daha çok faydalanır. Fakat çalışmayan insan başkalarına muhtaç yaşar. Geçimini sağlayamaz.

Örneğin temmuzun, ağustosun o sıcağında tarlada ekin biçen, onu buğday haline getiren insan ürününü satıp geçimini sağlar. Kışın ise rahat eder. Ekmeği, yiyeceği eksik olmaz. Fakat yazın her bulduğu ağacın gölgesinde tembel tembel yatan insan kış geldiğinde yiyecek bir lokma ekmeğe muhtaç olur. Bu atasözünü şöyle yorumlamak da doğru olur. Gençliğin kıymetini bilip, çalışan yatırım yapan insan yaşlandığında çalışmaya gücü yetmediğinde birikimleri sayesinde huzurlu bir yaşam sürer.

Fakat gençliğinde aylak aylak, boş boş gezen birisi günü kurtararak karnını doyurabilir. Fakat yaşlandığında, hiçbir şeyi olmadığından perişan bir hayat sürer. Bizler de her zaman çalışmayı bir alışkanlık haline getirelim. Her zaman ilerisini düşünerek, geleceği hesap ederek yaşayalım. Zamanında çalışıp birikim yaparsak ileri de rahat etmiş oluruz.

Yazın Başı Pişenin Kışı Aşı Pişer İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

İnsan her zaman çalışmak ve yaşamını devam ettirebilmek için mücadele etmek zorundadır. Bu zorundalık kişiye yaşama isteği aşılayarak onun hayata sıkı sıkıya bağdanmasını sağlar. Eski zamanlarda insanların özellikle çiftçilik ile geçindiği dönemlerde bu sözünün geçerliliği daha fazla olmuştur. Yazın sıcak günlerinde tarlada sıcağın altında çalışan insanlar hasat zamanı geldiğinde bu ürünlerini toplayabilmiş ve rahat bir kış geçirmişlerdir.

Bunu genel anlamda inceleyecek olursak sözü mecaz anlamı ile de vurgulayabilmek mümkündür. Bir insan eğer belli zamanlarda çalışır ve emek verirse bir gün gelecek zor zamanında ekonomik sıkıntılarını giderebilecektir. Gençlikte ve kolay çalışabileceği zamanlarda çalışmayıp yan gelip yatan kişiler zor günlerinde ekonomik sıkıntı çekmeye başlar ve teme ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu nedenle her insanın kuvvetli olduğu zamanlarda mutlaka çalışması ve birikim yapması gerekmektedir.

Yazın Başı Pişenin Kışı Aşı Pişer İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •