Yengeçler Hakkında Bilgiler

0
617

Yengeç, yengeç nedir, yengeçin özellikleri, yengeçler hakkında bilgiler, yengeçler hangi bölgelerde yaşar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Yengeçlerden bahsetmek gerekirse; Yengeçler kıskaçları ile tanınmaktadır.

Yengeç Nedir

Yengeç, on bacaklılar takımından Brachyura infra takımını oluşturan kabuklu türlerin ortak adı. Tipik olarak çok kısa bir kuyrukları vardır, karın ise toraksın altına gizlenmiştir. Genellikle kalın bir dış iskelete sahiptirler ve bir çift kıskaç ile donatılmışlardır.

Yengeç Hakkında Bilgiler

Hem karada hem denizde yaşayabilen yengeçlere daha çok denizlerde rastlarız. Özellikle sahilde yürürken, ayağımızın bir cisim tarafından ısırıldığını hissedebiliriz. İşte o ısırığa benzeyen his aslında yengecin kıskaçlarıdır. Ürkütücü gibi görünse de renkleriyle kendine hayran bırakan bu sevimli canlıları gelin daha yakından tanıyalım.

Yengeçler, genel olarak zehirli ve çoğu zaman tehlikeli yaratıklardır. Kendilerini ani refleksleri ile koruyan ve bazen kıskaçları ile sizlerden bir parça almaya kararlı olan kabuklu canlılar olarak bilinirler. Boyu 1 cm kadar küçük olan minik yengeçlerin varlığı bilinir, bunlar bezelye yengeçleri olarak adlandırılır. Bunun yanında 4 metre kadar boya ulaşabilen bir de Japon örümcek yengeci vardır ki oldukça tehlikelidir. Hemen hemen her büyük su birikintisinde görülebilecek olan hayvanların okyanuslarda ve tatlı sularda yaşayan türleri oldukça farklıdır.

5 çift bacağa, yani on adet bacağa sahip olan yengeçler bir de avlarını yakalamak ve öldürmek için 2 adet kıskaca sahiptir. Kıskaçları ile yakaladıkları avlarını ağızlarına yine kıskaçları ile götürerek beslenirler.

On bacaklılar familyasına ait olan hayvanın en ilgi çekici özelliği yan yürümeleridir. Çünkü fazla sayıdaki bacaklarının tek bükülme yönü yanlardır.

Yengeç Özellikleri

 • Yengeçler yan yan yürüyen nadide bir canlıdır. Hem karada hem de denizde yaşayabilir.
 • Kıskaçlarını iyi kullanabildiği sürece her türlü hayvanı öldürebilecek bir gücü vardır.
 • Avlarını uzaktan gözleriyle tarayarak algılarlar. Bu anlamda gözleri oldukça saydam olan yengeçlerin en büyük besin kaynağı su yosunları ve balıklardır.
 • Yengeçlerin bilinen 5000 türü bulunmaktadır.
 • Vücutları sert bir kabuk ile kaplıdır. Bu sertlik kıskaçlarında daha fazla ortaya çıkar.
 • Yengeçler renk değiştirebilen ve yapı olarak farklı renklerde olan hayvanlardır.
 • Yengeçlerin hayalet yengeç olarak adlandırılanı, oldukça iyi bir şekilde kendini kamufle edebilen bir yapıdadır.
 • Yengeçler de aynı insanlar gibi acıyı hissedebilirler.
 • Yengeçler çamur oyuklarında yaşayabilir. Bu yüzden sahillerin çamur kısımlarında çok görülürler.
 • Yengeçler deniz içerisinde de yaşamakta ve burada kabuklu ya da kabuksuz her türlü canlıya karşı kendini savunabilecek kadar korunaklıdırlar.
 • Yengeçler Nerelerde Yaşamaktadır
 • Yengeçler hem karada hemde denizlerde yaşayabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here