Yerli Otomobil Tanıtılıyor. Yerli Otomobil Hakkında Her Şey. Yerli Otomobil’in Gebze’de Görcüye Çıktı.

0
175

Yerli otomobil nerde üretilecek, yerli otomobilin üretileceği yer neresi, Evet sevgili okurlar bugün yerli  otomobilimizin tanıtım lansmanından gelen bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız. Tanıtım lansmanı bugün Gebze’de Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan öncülüğünde düzenleniyor.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş yerli otomobil projesini anlatıyor

Türkiye’nin özlemini gidermek amacıyla çıktığımız yolda hayallerimizi ileri taşımak üzere otomobilden daha fazlasını yapmak üzere söz verdik, önce kendimize sonra sizlere. Bugün sizlere geldiğimiz noktayı anlatmak, otomobilimizi tanıtmak ve otomobilden daha fazlasını ifade etmek istiyoruz.

Fikri sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait olan küresel bir marka yaratmak. Bunun yaparken teknolojinin en güncelini kullanmak.

Projeye başlamadan önce 18 şirketi izledik. 15 yıllık kapsamlı bir plan hazırladık. İşinin ehli bir ekip kurduk. Kullanıcı odaklı yaklaşım kabul ettik. Dünyanın en iyileriyle çalışmaktan baka lüksümüz yok.

Dünyada otomotivle ilgili oyunun kuralları yeniden yazılıyor. Otomobil akıllı bir cihaza dönüşüyor

YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşacak. Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, merkeze sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek.

Gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan otomobil, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

Euro NCAP 5 yıldız seviyesine uyumlu, platforma entegre edilmiş batarya ile yüksek çarpışma dayanımı ve yüzde 30 daha fazla burulma direncine sahip olacak. Araç menziline yüzde 20’ye kadar katkı sağlayan geri kazanımlı frenleme de otomobilin önemli özelliklerinden biri olarak öne çıkıyor.

Tanıtımda büyük bir sürpriz de katılımcıları bekliyordu. Türkiye’nin ilk yerli otomobili ‘Devrim’ de tanıtımda boy gösterdi.

OTOMOBİLİN İÇİNDEN İLK GÖRÜNTÜ

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)  sosyal paylaşım platformundan yerli otomobile ilişkin yeni bir fotoğraf paylaştı. Bu sefer yerli otomobilin elektrik sistemi gösterildi. 14.53’te de bir sürpriz yapılarak ikinci bir paylaşım geldi. İlk kez yerli otomobilin içinin görüntüsü paylaşılarak “Sizi dinledik, 14.53’te geldik. Saat 19.23’te yine buluşalım” ifadeleri kullanıldı. Yaptıkları bu ifade ile 19.23’de bir fotoğraf daha paylaşılacağı anlaşılan girişim grubu, paylaşacağı fotoğraf merakla bekleniyor.

Yerli otomobillerimiz hakkında ki bilgiler şu şekilde;

İlk olarak yerli otomobil elektrikle yani elektrik gücüyle çalışacak. Dışarda ve ya başka bir yerde normal bir prize taktığınızda 7 ila 10 saat arasında tam şarj olabileceği gelen bilgiler arasında. Milli otomobilin bir diğer özelliği ise araçta navigasyon yerine sanal gerçeklik destekli bir teknoloji kullanılacak. Aracın tasarımına gelecek olursak; aracın tasarımını ünlü otomotiv tasarımcısı PRİMFARİMA üstlendi. Primfarima denince akla Ferrari ve Lambhorgini tasarımlarıyla akıllarımıza kazınmıştır.

Yerli Otomobil’in tanıtımı cuma günü Gebze’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde gerçekleşecek. Öte yandan 19.23 de paylaşılacak olan fotoğraf otomobili yakından takip edenler için merak konusu.

Yerli otomobil bursada üretilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararla yerli otomobil üretim tesisi Bursa’da kurulacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile yerli elektrikli otomobil üretimine ilişkin ayrıntılar belli oldu.

Yarım asır sonra yeni ‘Devrim’ yolculuğunda sona doğru
‘Türkiye’nin Otomobili’nden hayatı kolaylaştıran teknoloji
Bakan Varank’tan yerli otomobil sürprizi
Türkiye’nin Otomobili’nde ‘ışık’ göründü
Türkiye’nin Otomobili’nden yeni detaylar ortaya çıktı
Türkiye’nin Otomobili’nde ‘lale’ detayı
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, yerli elektrikli otomobil üretim tesisi Bursa’da kurulacak ve proje bazlı devlet yardımı verilecek.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar lira olacak.

Yatırımın süresi ise başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019’dan itibaren 13 yıl olarak belirlendi.

Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here