Yeşil Çay Gerçekten Zayıflatıyor Mu?

0
185

Sevgili okurlar, sizlere Yeşil Çay hakkında bilgiler vereceğiz. Peki Yeşil Çay zayıflatır mı, Yeşil Çay neye yarar? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

Yeşil Çay Gerçekten Zayıflatıyor Mu? 

Yeşil çaya gösterilen yoğun ilginin sebeplerinin başında kuşkusuz zayıflatıcı etkisi gelmektedir. Peki yeşil çay gerçekten insanı zayıflatabilir mi? Eğer öyleyse bunu nasıl yapar? Bunun cevabını arayacağız.

Kafein

Bir bardak yani 250 ml. yeşil çay yaklaşık 25 mg kafein içermektedir. Kafein günlük beslenmemiz sırasında sıkça aldığımız, kahve, çay, çikolata ve kola gibi besin maddelerinde bulunan doğal bir uyarıcı maddedir. Kahve içen kişilerin kendini enerjik hissetmesi, gece içilen çayın uykuyu kaçırması kafeinin bu uyarıcı özelliğinden kaynaklanır. Bu yönüyle kafein metabolizmayı hızlandırır ve daha çok kalori yakılmasını sağlar. Yeşil çayın da kafein ihtiva eden bir içecek olması nedeniyle vücudumuzun yağ yakmasına ve kilo vermeye yardımcı olacağını söyleyebiliriz.

Antioksidan Zengini

Metabolizmayı hızlandıran kafein çay ve kahvede de bulunduğu halde, yeşil çayın zayıflatıcı yönüyle bu içeceklerden daha öne çıktığını görüyoruz. Bunu sebebi yeşil çayın kafeine ek olarak Epikateşin Gallat (EGCG) adlı bir antioksidan açısından zengin olmasıdır.

Epikateşin Gallat, çay yapraklarında doğal olarak bulunan bir maddedir. Siyah çayın işlenmesi sırasında bu madde büyük ölçüde yok olurken farklı bir şekilde işlenen yeşil çayda korunur. Bu yüzden yeşil çayda bu antioksidanın oranı siyah çaydakinin yaklaşık on katıdır. Yeşil çay ile zayıflama konusuna büyük ilgi olduğu için bilim adamları da boş durmayıp Epikateşin Gallat’ın obezite ve kilo verme üzerindeki etkilerini sayısız deneyler yaparak incelemişler. Bu konudaki çalışmaların çoğunluğu Epikateşin Gallat’ın yağ oksidasyonu yani vücutta yağ asitlerinin parçalanması sürecini hızlandırdığı ortaya koymaktadır. Metabolizmayı da hızlandıran ve kalori yakmayı hızlandıran yeşil çaya has bu maddenin kilo vermeye yardımcı olacağı ortadadır.1 Epikateşin Gallat, aynı zamanda kötü kolesterolü, insülin direncini, kan basıncını ve kan şekerini azaltarak sağlığa birçok faydalar sağlar.Kanseri önler ve beyni çalıştırır.

İştahı Kontrol Etmeye Yardımcı Olabilir

Yeşil cay Zayıflatırmı

Bağırsaklarda salgılanan kolesistokinin adlı bir hormon, beyni uyararak doyma hissi yaratır. Yani iştah kesici bir hormondur. Yeşil çay ve siyah çay bu hormonun salgısını arttırmaktadır.2 Bu yüzden yeşil çayın iştahı azalttığını söylemek hiç de yanlış olmaz. Böylelikle yeşil çay, metabolizmayı hızlandırmak ve yağ okidasyonu yanında iştahınızı azaltarak da kilo kontrolüne yardımcı olmaktadır.

Evet, Yeşil Çay Zayıflatır Ama…

Sonuç olarak “yeşil çay zayıflamamı sağlar mı?” sorusuna evet cevabını vermek uygundur. Ancak bu sadece yeşil çay tüketerek zayıflayacağınız anlamına gelmez. Sağlıklı bir diyet ve hareketli bir yaşam olmadan yeşil çayın etkisi çok sınırlı kalacaktır. Zamanının çoğunu hareketsiz geçiren ve ihtiyacı olandan fazla kalori alan bir kişi yeşil çay içse de, içmese de büyük ihtimalle kilo veremeyecektir. Bu yüzden yeşil çay içmekle uygun bir kiloya ulaşmak konusunda gerekeni yaptığınız düşüncesine kapılmak yanlış olur. Sağlıklı zayıflama için dengeli beslenme ve yoğun bir spor faaliyetimiz yoksa bile yürüyüş gereklidir.

YEŞİL ÇAY İLE İLGİLİ KONULAR

Yeşil Çayın Faydaları
Yeşil Çay Nasıl Yapılır Tarifi
Yeşil Çay Gerçekten Zayıflatırmı?
Yeşil Çay Ne zaman İçilmeli?
Çok Fazla Yeşil Çay icmek Zararlımı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here