Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli ?

0
321

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli?

Yeşil çayın sağlığa faydalarının yanı sıra, kilo vermeyi de kolaylaştırıcı etkisi olduğu biliniyor. Tabi ki bunun düzgün beslenme ve sağlıklı yaşamla desteklenmesi gerek. Uzmanlara göre zayıflatıcı etkiyi görmek için egzersiz ve diyetle beraber günde 3-4 bardak yeşil çay içilmesi uygun. Peki bu çayı içmek için gün içerisince belli bir saat var mı? Varsa ne zaman? Bu sorulara cevap arıyoruz. Öncelikle şunu belirtelim: Yeşil çayın faydalarını görmek için belli bir saatte tüketmeye gerek yok. Çay yaprağında bulunan ve kalp hastalığı ile kanser riskini azaltan, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan antioksidanlar günün saatinde faydalıdır. Bununla beraber yeşil çayın bazı yan etkileri nedeniyle belli zamanlarda tüketmekten kaçınmamız uygun olabilir.

Yemeklerle İçmeyin

Mesela yeşil çayı yemekle birlikte içmek, besinlerdeki demiri almamıza engel olabilir. Yapılan araştırmalar, yemekle birlikte içilen kahvenin demir emilimini yüzde 35, çayın ise yüzde 60 oranında azaltabildiğini göstermiştir. Bu duruma yol açan, çay ve kahvedeki kafeindir. Çay, ek olarak tanen yani tanik asit adlı maddeyi içerir ve bu madde onun demir emiline olumsuz etkisi artırır. Yeşil çay da tanik asit ve kafein içerir bu yüzden vücudun besinlerdeki demiri kullanmasını zorlaştırabilir. Demir eksikliği ise kansızlığa yol açabilmektedir. Bu yan etkiyi ortadan kaldırmak için yeşil çayı yemek zamanı değil de öğün aralarında, midede sindirim yokken içmek daha faydalı olur. Yeşil çayı özellikle yemekten önce aç kanına içmekten kaçınmak iyi olur çünkü siyah çay kadar olmasa da yeşil çay da asit özellik gösteren bir içecektir ve midenin tamamen boş olduğu öğün öncesinde içilirse mideyi rahatsız edebilir. O yüzden illa ki yeşil çayı yemek zamanı içeceğim diyorsanız, tok içmek aç içmekten yeğdir.

Uykuyu Kaçırabilir

Yeşil çayın dikkat edilmesi gereken diğer bir etkisi de uykuyu kaçırmasıdır. Siyah çay ve kahve kadar olmasa da kafein içeren yeşil çayın gece içilmesi uyumayı zorlaştırabilir. Bu bitki çayını akşam yemeğinden hemen sonra veya hemen önce tüketmek de çok iyi olmadığına göre günün ilerleyen saatlerinde yeşil çay içmek için uygun bir zaman yok gibi gözüküyor.

Peki Ne Zaman İçilmeli ?

Demek ki, yeşil çay içmek için en uygun zaman gün içerisinde ve iki öğün ortasındaki saatler olacaktır. Örneğin 1’de öğle yemeği yiyip 7’de akşam yemeği için sofraya oturuyorsak, saat 4-5 arası yeşil çay için mükemmel bir zaman olabilir. Zihni canlandıran yeşil çay sabah da bir miktar içilebilir ve güne daha enerjik başlamaya yardımcı olabilir.

Spordan Önce mi Sonra mı?

Son olarak, yeşil çayı forma girmek için içen çok olduğundan bu soru sık soruluyor. Yeşil çaydaki kafein maddesi vücudu uyaran ve harekete geçiren bir maddedir ve kafeinin spor yaparken performansı ve yakılan kaloriyi arttırdığı bilim çevrelerinde kabul görmüştür. Kafeini spordan önce almak gereklidir. Spordan sonra dinlenmek isteyeceğinizden kafeinin çok bir işlevi olmayacaktır. Bu sebeple yeşil çayı spor yapmadan yarım saat önce içmek en iyi etkiyi yapacaktır.

YEŞİL ÇAY İLE İLGİLİ KONULAR

Yeşil Çayın Faydaları
Yeşil Çay Nasıl Yapılır Tarifi
Yeşil Çay Gerçekten Zayıflatırmı?
Yeşil çay Ne zaman İçilmeli?
Çok Fazla Yeşil Çay icmek Zararlımı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here