Yeşil Sırtlı İncir Kuşları Hakkında Bilgiler

0
205

Yeşil Sırtlı İncir Kuşları, Yeşil Sırtlı İncir Kuşları nedir, Yeşil Sırtlı İncir Kuşları özellikleri, Yeşil Sırtlı İncir Kuşları hakkında bilgiler, Yeşil Sırtlı İncir Kuşları bakımı, Yeşil Sırtlı İncir Kuşları beslenmesi, Yeşil Sırtlı İncir Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Çayır Yeşil Sırtlı İncir Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Yeşil Sırtlı İncir Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Yeşil Sırtlı İncir Kuşları Nedir

Yeşil sırtlı incir kuşu, kuyruksallayangiller familyasından küçük bir incir kuşu türüdür.

Yeşil Sırtlı İncir Kuşları Hakkında Bilgiler

Yeşil sırtlı incir kuşu ( Anthus hodgsoni ) bir küçük ötücü kuş ait İncirkuşu ( Anthus genelinde doğurur) cinsi, Güney kuzey, Orta ve Doğu Asya , hem de kuzeydoğusundaki Avrupa Rusya . Bu uzun mesafeli olduğu göçmen güney Asya ve kışın hareketli Endonezya . Bazen de denir Hint İncirkuşu veya Hodgson İncirkuşu yanı sıra ağaç İncirkuşu ile benzerlik nedeniyle ağaç pipit . Ancak, tekrar o türün daha zeytin tonda ve daha az çizgili, ucu deseni daha iyi işaretli supercilium ile farklıdır. İncirkuşuna çok benzer,biraz daha küçüktür.Alt tarafı daha açık renkli,orta kanat örtülerinin kenarları beyaz ve köşeli,içleri koyu renklidir.Sesi kısa,şıklamalı ve serttir.’çep’ ya da ‘çuup’,özellikle ‘psiiuu’ notasından sonra duyulursa rahat tanınır.Mahmuzlu incirkuşu gibi kasılarak yürümez.Elde incelendiğinde kuyruk dış teleklerindeki beyazın daha çok uçta yoğunlaştığı görülür.Kır incirkuşunun genci daha küçük,koyu sırt çizgileri kavisli ve sıralıdır,buna karşım Moğol incirkuşunun sırtındaki çizgiler gelişigüzeldir.(Türkiye ve Avrupa’nın kuşları)

Yeşil Sırtlı İncir Kuşları Özellikler

Diğer incir kuşu türlerinden farklı olarak sırt kısmı koyu, zeytin yeşili tonlardadır ve diğer türlerden daha az çizgilidir. Başındaki desenler de diğer türlerden daha belirgindir. Açık arazilerde görülürler. Kışları herdem yeşil fundalıklarda, yazları korularda bulnurlar. Boyları serçeler kadardır. Tek ya da çiftler halinde yaşarlar.
Güçlü bağlarla bölgesine sadık olan Moğol incirkuşu,hem yuva,hem de beslenme alanı olarak seçtiği bölge sınırlarını acımasızca ve ölümüne savunur.

Yeşil Sırtlı İncir Kuşları Yaşam Alanları

Ötüşleri toygar gibi, tekli “steep” ya da “spek” şeklinde ve ağaç incir kuşuna benzerdir. Kanatlar ağaç incir kuşuna benzer fakat uçuşları daha hızlı ve yüksektedir. Besinleri genellikle böcekler, çimenler ve yaş tohumlardır. Yuvalarını Mayıs – Temmuz arası, çalılar arasında yere yaparlar. Yumurta 3-5 arası genellikle 4 adet, koyu kahverengi ve üzeri beneklidir. Asya’nın güneyi, kuzey, orta ve doğu Asya’ya kadar olan yerlerde ve Avrupa’nın kuzeydoğusu, Rusya civarlarında bulunur. Uzun mesafeli olarak kışları Asya’nın güneyine ve Endonezya’ya göç ederler.

Yeşil Sırtlı İncir Kuşları Beslenmesi

Üreme döneminde,böcekler,kabuklular,solucanlar,yumuşakçalar,örümcekler gibi küçük omurgasızlarla beslenen moğol incirkuşu,diğer dönemlerde tohumculdur.Arıkuşları,sinekkapanlar gibi havada değil,yerde beslenir ve besinlerini,yürüyerek,gezerek arar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here