Yoğuşmalı Kombi Nemek ?

2
221

Yoğuşmalı kombi nedemektir ? Yoğuşmalı Kombinin avantajları, Neden tercih etmeliyiz Yakıtta tasarruf sağlarmı ? Doğalgaz faturasında fark yaratırmı? 

Yoğuşmalı Kombi anlamı nedir
Yoğuşmalı Kombi nedemektir

Gaz halindeki bir maddenin çevresine ısı vererek sıvı hale dönüşmesi olayına yoğuşma denir. Doğalgazın yanması sonucunda ortaya çıkan ve bacadan dışarı atılacak baca gazının su buharındaki enerjiyi özel ısı eşanjörü sayesinde geri kazanarak toplam verimi arttıran cihazlara yoğuşmalı kombi denir.

Kısaca ;
su isitilinca elde edilen buharin ayri bir kapta yogusturulmasi sayesinde yuksek verim saglanan kombi turu. bu sayede toplam verim net olarak %95’e cikabilmekte ve bu da uzun vadede kombinin maliyetini cikarmasi sonucunu dogurmaktadir.

Yakıtta Ne kadar kerda olurum ?

Yoğuşmalı kombiler normal kombilerin aksine, doğalgazın üst ısıl değerine göre çalışmakta olup 1 m³ doğalgazdan 9200 kcal enerji sağlayarak harcanan doğalgaz aynı olduğu halde 950 kcal / m³ daha fazla enerji elde etmektedirler. bu enerjiyi de atık gazın içindeki su buharını yoğuşturarak ortaya çıkarırlar.

Yoğuşmalı kombi, standart kombiye göre daha düşük gaz sarfiyatı yapacağından ilk yatırım maliyetini, kullanıma göre değişkenlik göstermekle birlikte, 1-3 yıl gibi kısa bir sürede amorti edecek olup, ekonomik ömrü süresince daha az doğalgaz faturası ödeyerek kara geçebilirsiniz.

Neden yoğuşmalı kombi tercih etmeliyim?

Verimi klasik kombilere göre daha yüksektir. Bu sayede daha düşük yakıt tüketimi vardır. Düşük baca gazı sıcaklıklarına sahiptir. Alev boyunu ihtiyaca göre ayarlayarak, dur/kalk yapmadan modülasyonlu şekilde çalışır. Fan modülasyonu sayesinde tüketilen gaz miktarına bağlı olarak yüksek yanma verimi elde edilir ve çok daha sessiz çalışma sağlanır. Daha düşük emisyon (CO ve NOx) oranları ile daha çevrecidir.

Yoğuşmalı kombi kaç metrekarede kullanılır ?

Yoğuşmalı kombiler 50 metrekareden 250 metrekareye kadar kullanılabilir.

Yoğuşmalı kombi için kaç metre petek gerekir ?

TOPLAM 9,7 M RADYATÖR OLUYOR. YOĞUŞMALI KOMBİLERDE EN AZ 8-10 METRE RADYATÖR METRAJI GEREKLİDİR.

2 YORUMLAR

  1. merhabalar. 120 m² bir daire için, yoğuşmalı kombi almayı düşünüyoruz fakat evde tek kaldığım için sadece iki odanın peteklerini açıyorum. kombiye bir zararı olur mu? faturadan kaçarken başka bir sıkıntıya yakalanmayız değil mi? teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here