Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

YÜZ VE VÜCUDUMUZDAKİ ÇİLLER

0

(Ephelides)

Çiller, deri üstünde intizamsız bir şekilde serpilmiş, büyük küçük, bir takım lekelerdir. Renkleri sarı esmerimtraktan siyaha kadar değişir.
Çiller, vücudun her yerinde olabilirlerse de, en ziyade, yüzde, boyunda, kol ve ellerde elbise ile örtülü olmayan yerlerde hâsıl olurlar. Çillerin birçok sebebi vardır: Bunların içinde gebelik en meşhur sebeptir.
Gerçekten gebelik sırasında, bazı kadınların yüzünü, maske tarzında, çiller, lekeler kaplar. Bunlar gebelik müddetince devam edip sonra geçerler.
Güneş ışıklarının tesiri, bir takım kansızlıklar ve iç salgı bezlerinin bozuklukları hep deri üstünde çillerin çıkmasına sebep olurlar.
Çillerin ortaya çıkması, derideki renk yapan hücrelerde husule gelen bozukluklardan ileri gelir.
Çiller, en çok, çocuklarda, gençlerde, sarışın ve lenfatik bünyeli insanlarda görülürler. Çiller yaz ve bahar aylarında fazlalaşırlar.

TEDAVİ:
Çillerin tedavisi, onların sebeplerine göredir. Çillere fazla güneş ışıkları sebep oluyorsa, başta geniş kenarlı, bir şapka taşıyarak, yüzü ve boynu güneşten korumak lâzımdır.
Bazı çiller üzerine hafif (tentürdiyot) sürmek iyi gelir.
İçinde (Ardtç katranı) veya (kükürt) bulunan merhemler fayda verir. (Potasse) veya (Borax) lı yumuşak sabunlarla yüzü yıkamaktan, (oxygen) li suyu havi losyonlarla çiller üzerine hafif friksiyon yapmaktan istifade edilmiştir.
Bu ufak tedavi ve tedbirlerle çiller geçmezse o zaman hekime başvurmak zarurî olur.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Comments are closed.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap