Anasayfa » KİM KİMDİR » Zara Mağazası Nasıl Kuruldu, Zara Hakkında Bilinmeyen Gerçekler Nelerdir?

Zara Mağazası Nasıl Kuruldu, Zara Hakkında Bilinmeyen Gerçekler Nelerdir?

zara, zara kimin, zara sahibi, rosallia mera, rosallia mera kimdir, amancia ortega nereli, amancia ortega kaç yaşında, rosallia mera ne iş yapıyor, rosallia mera hakkında bilgiler, amancia ortega serveti ne kadar

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyaca ünlü giyim ve ayakkabı markası olan Zara’nın kurucusu ve sahibi hakkında bilgiler vereceğiz. Tüm dünya tarafından tanınan Zara markasının kuruluş hikayesini ve bu hikayede ki baş aktörlerin kimler olduklarını sizlere anlatmaya çalışacağız. Peki dünyaca ünlü marka olan Zara’nın sahibi Amancia Ortega ve Rosallia Mera kimdir, Amancia Ortega’nın serveti ne kadar ve Rosallia Mera hakkında bilgiler ve daha fazlası yazımızın devamında…

Zara Ürünlerini Kim Üretiyor? 

Zara Türkiye Sahibi Kimdir?

Inditex Türkiye eski Ülke Müdürü olan Dinçer, Inditex’deki görevi süresince Zara, Bershka Stradivarius, Massimo Dutti, Pull&Bear, Oysho ve Zara Home markalarından sorumlu olmuştur. ZARA Türkiye Distribütörü ise Park Bravo sahibi Kamil Özçoban’dır.

Zara Ürünlerini Kim Üretiyor? 

Zara, Zara Girl, Zara Boys, Zara Kids, Pull and Bear, Bershka, Mango, Esprit, Disney ve Koton markalarının üretim onayının bulunduğu Timhan Tekstil, bağımsız denetim onayı olan Sedex raporuna sahiptir.

Zara Hangi Ülkede Üretiliyor? 

Zara bir İspanya markası. Zara’nın sahibi olan Amancio Ortega’nın İspanyol tekstil devi olarak nitelenen şirketi İnditex’in çatısı altında Massimo Dutti, Pull and Bear, Oysho ve Bershka gibi ünlü markalar da var. TÜRKİYE’deki 30 civarında mağazası olan Zara’nın sahibi Amancio Ortega isimli işadamı.

Zara Ürünlerini Kim Üretiyor? 

Zara Kumaşlarını Nereden Alıyor? 

Zara markasının sahibi Inditex’in tedarikçisi Avusturyalı şirket Lenzing’e göre liyoselin üretimi için gereken liflerin başlıca kaynağı Avrupa’daki ağaçlar. Lifler Mısır’a gönderiliyor ve burada ip haline getiriliyor. İpler daha sonra da kumaşın dokunduğu Çin’e gönderiliyor.

Zara Mağazası Nasıl Kuruldu?

Bir hizmetli olan annesinin mağazadan alamadığı bir ürün yüzünden okulunu bırakan, para kazanmaya çabalayan Gaona, hayatının dersini de işte bu dönemde aldı. Bir mağaza yüzünden dünyanın en büyük mağazacılık sistemini kurdu. Şimdi ise 82 milyar dolarlık servetiyle İspanya’nın en zengin ismi haline geldi.

Amancia Ortega Kimdir?

Amancio Ortega, İspanya’nın kuzey bölgesi olan Leon’un ufacık bir köyünde, 28 Mart 1936’da dünyaya geldi. Ailedeki dört kardeşin en küçüğü olan Amancio Ortega’nın babası, yerel bir tren istasyonunda çalışmaktaydı. Annesi evlerde hizmetçi olarak çalışırken, işçi lojmanlarında ve büyük zorluklarla yaşamını devam ettiren Ortega, 14 yaşında okumayı bırakarak işe girmek zorunda kaldı.

Amancio Ortega’nın kariyerindeki ilk işi, hayatına yön verecek tezgâhtarlık işi oldu. Gala adlı yerel bir şirkette tezgâhtarlık yaptı ve giysi dokumayı öğrendi. Ortega bu işte devam ederken aklına bir fikir gelmiştir. Müşterilerin taleplerine göre ürün imal etme fikri aklına yatmıştır.

Zara Ürünlerini Kim Üretiyor? 

Bu fikri ile birlikte Galiçya bölgesine giden Amancio Ortega, fikrini hayata geçirmek üzere burada bir dikiş kooperatifleri kurdu. 10 yıl bu kooperatifleri yöneten Ortega, 1963 yılında ilk şirketi olan Confecciones GOA’yı kurmuştur.

Dikiş atölyelerinde hızlı ve verimli üretimi sağladıktan sonra seri üretime geçti. Daha sonra ilk ismi Zorba olan ve bu ismin kullanılmasından dolayı adı Zara olan ilk mağazasını açtı. 1988’de Inditex grubunu kuran Amancio Ortega, süren kariyerinde bu gruba birçok yeni marka katarak, servetine servet eklemiştir.

Rosallia Mera Kimdir?

Rosalia Mera, 28 Ocak 1944 tarihinde İspanya‘nın La Corunerzi olmak için 11 yaşında okulu bıraktı. 11 yaşında terzilikle iş hayatına başladı. 20’li yaşlarında hazır giyim girişimcisi olacak birikime sahip oldu. 1966 yılında, 22 yaşında Amancio Ortega ile evlendi ve birlikte hazır giyim işine girdi. İlk ürünlerini evinin oturma odasında dikti.

Zara Ürünlerini Kim Üretiyor? 

1975 yılında 31 yaşındayken İspanya’nın La Coruna kentinde ilk dükkanını “Zara” adı ile açtı. Zara mağazalar zincirleri şeklinde İspanya‘da büyüdü. Ardından başka markalar üretmeye başladı. 1985 yılında hazır giyim perakendeciliğindeak anılacak Inditex’i kurdu. Inditex Avrupa’da ve dünyada şubeler açarak büyüdü. Zara 1988 yılında yurtdışına açıldı. İlk mağazasını Portekiz‘de açtı. Ardından outlet mağazasını New York‘ta açtı. 1990 yılında ise Paris‘te bir Zara mağazası açtı. 1991 yılında Massimo Dutti markasını satın aldı, Massimo Dutti ile de 2004 yılında Türkiye’ye girdi.

 

Benzer Konulara Buradan Ulaşabilirsiniz;

Pumanın Sahibi Rudolf Dassler Kimdir

Nikenin Sahibi Phill Knight Kimdir

Adidasın Sahibi Bernard Tapie Kimdir

Yorum yapın