Zargana Balığı Nasıl Tutulur ?

0
910

Zargana bakığı nasıl yakalanır,zargana balığı hangi yem ile tutunur,zargana balığı yakalamada kullanılan misne,zargana balığı nerelerde olur ,zargana balığına hangi yem takılır

FOSFOR YÜKLÜ ZARGANA

Öyle bir balıktır ki zargana; hem kendisini yakalayan avcının, hem de misinanın gamını alır!
“Misinanın gamı da ne demek?” diye sorarsanız…
Eğer misinayı sardığınız mantar kalitesizse ya da mantar değil makara kullanıyorsanız, misinanız bir süre sonra kırış kırış olur, buna misinanın gamı denir.
Zargana balığı akıntılı bölgelerde yaşar. Dolayısıyla da akıntılı bölgelerde av verir. Oltanın ucuna zargana yemini takarak akıntıya bırakıverin, balığı yakalayıp çektikten sonra misinanız dümdüz olacaktır.
Özellikle yem aramanıza gerek yok. Eğilip denizden iki midye alın. Birbirine çarparak kırın ve midyenin kenar etini beyaz oltaya takıp suya bırakın.
Eğer izmarit veya kupa balığının kuyruk altından yem yapabilirseniz büyük lüks olur tabii ki. Beyaz bir bez parçası veya beyaz ipek iplikle bile yakalayabilirsiniz zargana balığını. Beyaz olan her şeye atlar. Misinanızın kalınlığı 0,25 mm yani ip gibi incecik gözükse de, iri bir zarganayı çekmek için yeterlidir.
Korkmayın koparmaz misinayı ama yavaş yavaş çekmek kaydıyla. Usta bir tavırla kalın misinayı hemen fark eder zargana. Oltaya yakalandığında denizin üzerinde zıplayarak muhteşem bir görüntü çizer. Hem akıntının hem de balığın direnci misinanın kırışıklığının gitmesini sağlar. rastgele hobidaşlarım???

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here