Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Zeytin Yağı Lekesi Nasıl Çıkar ?

0

Zeytin yağı ,siyah zeytin suyu Elbisenize ,halınıza bulaştığında sakin olun ? kontrol bizde tek yapmanız gereken söylediklerimizi okuyup aynısını uygulamak.

Zeytin yağı halıdan nasıl çıkar

Zeytin yağı elbiseden nasıl çıkar

Her ne kadar zeytin lekesi daha çok karşımıza zeytin yağı lekesi olarak çıksa da bahsedeceğim yöntemler sadece zeytin ve zeytin yağı lekeleri için değil diğer birçok lekenin temizlenmesinde de etkili yöntemler olacak.

Zeytin lekesinden kurtulmak istiyorsanız öncelikle kuru bir bez ya da kağıt havlu ile lekeli bölge üzerine bastırın. Ovalamayın çünkü ovaladığınızda leke kumaşınıza daha çok işleyecektir.

Lekeli bölgenin üzerine karbonat ya da mısır nişastası sürün ve ovalayın. Yarım saat beklemeye aldıktan sonra lekeli bölgeyi durulayın. Lekeyi göremeyinceye kadar durulamaya devam edin ve lekenin çıktığından emin olduğunuzda kurumaya bırakın.

Yağ çözücü bulaşık deterjanları da bu gibi lekelerin temizlenmesinde etkili çözümler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bulaşık deterjanı ile yıkamış olduğunuz bir bez ile lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz.

Diğer yöntem ise elbette çamaşır makinenizi kullanmaktır. Kıyafetinizin kaldırabileceği en yüksek sıcaklık değerine ayarlanmış makinenize bir miktar yağ çözücü deterjan ekleyin ve yıkayın. Çamaşırınız makineden çıktıktan sonra kurutun. Önemli olan bir nokta ise makineden çıkan kıyafetinizi kurutma makinesine atmamanızdır. Kurutma makinesine atmış olduğunuz çamaşırınızdan lekeyi tam olarak temizleyememişseniz, makine ile kurutma işlemi sonucu leke kumaşınıza daha derin işleyebilir.

Ve tabi ki en basit yöntemimiz var sırada: Limon suyu. Lekeli bölgeye limon suyu dökerek, o bölgeyi kumaşınıza zarar vermeyecek şekilde güzelce çitileyin ve durulayın.

Zeytin lekesi çıkarma

Zeytin suyu lekesi nasıl çıkarılır

Diğer Yöntem ise ;

Karbonat Ve Mısır Nişastası Çözümü

Lekenin fazlalığı bastırılarak alındıktan sonra, karbonat veya mısır nişastası ile bölgenin ovalanması gerekmektedir.

Mısır nişastası veya karbonat sürülen bölge yarım saat kadar bekledikten sonra durulanmalıdır.

Durulama işlemi, leke kaybolana kadar devam ettirilmelidir. Leke kaybolduktan sonra bölge kurumaya bırakılmalıdır. Ayrıca zeytin lekesine limon suyu ile de müdahale edilebilir.

Zeytin lekelerinin giderilmesinde yağ çözücü bulaşık deterjanları da etkili olmaktadır. Bulaşık deterjanı ile yıkanan bezle, lekeli bölge silinmelidir.

Eğer çamaşır makinesine atılabilecek bir eşya söz konusu ise kumaşa uygun en yüksek sıcaklık derecesinde yıkama işlemi ile lekeden kurtulmak mümkündür. Çamaşır makinesinin deterjan bölmesine bir miktar yağ çözücü eklenmesi, lekeden kurtulmayı garantileyecektir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap