DÜNYACA ÜNLÜ MARKALARIN İSİMLERİ VE ANLAMLARI

0
1035

Dünyaca ünlü markalar ve hikayeleri

markaların anlamlarıı
markaların anlamlarıı

1. Amazon

Amazon’un logosunun altındaki gülümser gibi olan ok işaretinin diğer bir anlamı var. Amazon tarafından kullanabileceğiniz geniş bir öğeler topluluğunun temsili demektir.
2. Apple
Apple logosu İncil’in Adem ve Havva hikayesinden türemiş. Isırılmış elma ise “Bilgi Ağacı”nın meyvesini temsil eder.
3.IBM
IBM’nin Big Blue logosunda şirketi temsil eden bütün dünya için gizli bir mesaj saklı. Sağ alt köşesindeki beyaz çizgiler eşitliği temsil ediyor.
4.FedEx
FedEx logosu sade görünüyor. Fakat içindeki saklanmış anlamı bulmak hiç kolay değil. Yakından turuncu renk olan “E” ve “X”in arasındaki boşluğa bakarsanız ileriyi gösteren bir ok gizlidir. Bu ok geleceğe doğru ilerlemeyi temsil eder.
5. Audi
Birçok kişi otomobil logosundaki dört dairenin ne anlama geldiğini merak eder. Bu 4 daire 1932 yılında kurulan DKW,Horch, Wanderer ve Audi isimli 4 şirketin bir parçasıdır.
6. BMW
BMW’nin logosu havacılık şirketinin geçmişi için bir hediyedir. Gökyüzünü temsil eden mavi kısmı hareketli bir pervaneyi gösterir. Dünya savaşı sırasında Alman ordusunun uçak motorlarında şirketin rol oynamasından kaynaklanır.
7. Toyota
Şirketin logosunda üç elips vardır. Elipslerin anlamları müşteri kalbi, ürünün kalbi ve teknolojik ilerlemenin kalbidir.
8. Volkswagen
Volkswagen logosu sadece şirketin baş harflerinden meydana gelir. Alman insanlar ve otomobiller içindir. “Wagen” otomobiller için “Volks” ise insanlar içindir.
9.Lacoste
Rene Lacoste, Fransız meşhur bir tenisçi ve aynı zamanda modacıydı. 1926’daki şampiyonayı kazandığında kendisinin tasarladığı beyaz bir gömlek giymişti. Bu gömlek, nemi tutmaya yarayan hafif kumaştan yapılmış bir gömlekti. 1927’deki Davis Kupası sırasında, timsah derisi bir bavul üzerine oynadığı bir bahis yüzünden Amerikan basını kendisine ‘timsah’ lakabını takmıştı.
Arkadaşı Robert Geore, kortlarda giydiği kıyafete bir timsah resmi çizdi. Timsah logosuda böyle oluştu.
10.Coco Cola
Dr.J. Pemberton üç ayaklı pirinç bir çaydanlıkta lezzetli ve serinletici bir şurup imal etmişti. 8 Mayıs 1886 tarihinde George Atlanta’da bulduğu içeceği önce dost ve arkadaş çevresine ikram eden mucit dünyanın en tanınan ürününün temellerini böylece attı. Pemberton’un ortağı ve aynı zamanda muhsebecisi Frank Robinson iki C harfinin mükemmel bir estetik yaratacağını düşündü ve kendi el yazısıyla Coca Cola yazdı.
11.Shell
Marcus Samuel Londra’da doğa hayranlarına denizkabukları satmak için küçük bir dükkân açtı. 1833’teki bu gelişmeden sonra baba dükkânında kendi işini yaparken Marcus’un oğlu aydınlatma ve yemek pişirme için Uzakdoğu’ya gaz ihraç etme fikrini geliştirdi. 1892’de ilk tankerini tutarak 4 bin ton Rus gazyağını Singapur ve Bangkok’a teslim etti.
12.LEVIS
24 yaşındaki Alman göçmeni Levi Strauss New York’tan San Fransisco’ya az miktarda tekstil ürünüyle yola çıkar. Amacı ağabeyinin New York’taki tekstil işinin bir şubesini açmaktır. Gelişinden kısa bir süre sonra bir maden arayıcısı Strauss’un ne sattığını öğrenmek ister. Strauss ona çadır ve araba örtüsü için branda bezi olduğunu söyleyince “Pantolon getirmeliydin!” diyerek yeterince dayanıklı pantolon bulamadığından bahseder. Bunun üzerine Levi Strauss 1873’te dikişli cep modelini kullanmaya başlar.
13.M&M
Forrest Mars İspanya Sivil Savaşı’nda askerlerin ellerine yapışmasını engellemek için şekerle kaplı çikolata topları yediğini görür. Bu yönde üretime başlayan Forrest Mars yanına arkadaşı R. Bruce Murrie’yi de alır. İki ortak soyadlarının baş harflerini birleştirerek M&M’i oluştururlar. Ürünler ABD’de ilk olarak 1941’de satılır. II. Dünya Savaşı sırasında ABD askerlerine bu şekerlemeyi verir; çünkü her iklimde bozulmadan taşınabilen pratik bir yiyecektir.
14.Dünya Olimpiyatları
Olimpiyat Oyunları’nın logosu olan beyaz zemin üzerine iç içe geçmiş beş ayrı renkteki halka dünyanın beş kıtasını dostluk ve sevgi duyguları içinde birbirine bağlamayı simgeliyor. Logo 6-12 Mayıs 1913 tarihlerinde yapılan toplantıda Uluslararası Olimpiyat Oyunları’nın kurucusu ve Başkanı Baron Pierre de Coubertin’in teklifiyle kabul edildi.
15.Vakko
VAKKO Vitali ve Alber adlı iki kardeşin isimlerinin baş harflerini ve Hakko soyadının ‘kko’ kısmını birleştirerek oluşturduğu bir markadır.
16.MICHELIN
MICHELIN Edouard Michelin 1984’te bir fuarda üst üste yığılmış otomobil lastiklerini görünce “kolları da olsa adama benzeyecek” demiş. Reklamcısına lastiklerden yapılmış bir adam çizimi siparişi vermiş. Bibendum adı verilen lastik adam böyle doğmuş.
17.Bayer
BAYER 1863’te boya imalatçısı olarak faaliyete başladı. 1881’de kimyevi madde üretiminde yoğunlaştı. Sağlık dünyasında devrim sayılan Aspirin 1899’da satışa sunuldu. Şirket, yatay ve dikey olarak yazılan BAYER logosunu 1900 yılında tescil ettirdi.
18.Nestle
Nestle’nin ilk logosu 1868 yılında kurucusunun ismi Henri Nestle’den ilham alınarak tasarlanmıştı. “Nestle” Almanca’da “Yuva” demekti ve ilk logoda bunun üzerine yuva şeklinde yapılmıştı. Bundan sonra logo 1875, 1938, 1966 ve en son 1988 yılında olmak üzere tam 5 kez değiştirilip bugünkü halini aldı.
19.Adidas
Adidas Dünyanın en önemli spor malzemeleri üreticilerinden olan Adidas’ın ismi, kurucusu olan Adolf Dassler’ın lakbı olan “Adi” ve soyadının ilk üç harfi olan Das’ın birleşiminden gelmektedir.
20.Sony
SONY İsmi uzun bir çalışmanın ardından konulmuştur. Ürün global ölçekte tasarlandığı için bütün dünya dillerinde çok rahat söylenen bir kelime aranmış ve Japonca’da güneş anlamına gelen Sony kelimesinde karar kılınmıştır.