Kombiye Su Nasıl Basılır -Kombiye Su Doldurma Resimli

0

Merhaba arkadaşlar sizlere bu yazımızda doğalgaz kombilerde basınç Alarmı veya kombi bar seviyesi düştüğünde veya su eksilttiginde kombiye su nasıl koyulur bunu resimlerle birlikte anlatacağım.

Isıtma ve sıcak su ihtiyaçlarımızı karşılayan kombiler, belirli zamanlarda su basıncı çeşitli sebepler ile düşerek kombinin arızaya geçmesine neden olur. Kombinizin markasına göre F10- F01 gibi arızalar vererek kombinin çalışmasını engeller.

Kombiye Nasıl Su Basılır ?

Kombinizin markasına ve modeline göre doldurma muslukları farklılık gösterebileceği gibi kombinin altındaki yeride değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak kombinin altından baktığınızda sağ ortada yada en solda mavi veyasiyah plastik başlıklı ufak bir vana görürsünüz.Bu vana saat yönünün tersine doğru açılır, saat yönünde kapanır (sola açılır-sağ tarafa doğru çevirdiğinizde kapanır)

Kombinin Basıncı Kaç Bar Olmalıdır ?

Kombiler çalışabilmesi için 1.5 bar su basıncına ihtiyaç duyarlar. Teknik servisler tarafından tavsiye edilen kombi basıncı 1.5 bardır.

Kombinin Suyu Neden Eksilir ? 

Kombiler kalorifer sistemi çalışma mantığı gereğince kapalı devre çalışan cihazlardır. Bu kapalı devrede tesisat boruları, petekler ve kombiden herhangi birinde ufak bir kaçak olması kombi basıncınızın düşmesine neden olur. Ayrıca kombinizin içinden su akıtması, peteklerinizin vanalarından su damlatması gibi kaçaklarda da kombiniz su eksiltebilir. Yanı sıra sıva altı giden gözle gözükmeyen tesisatlarda dirsek bağlantı kısımlarında ufak kaçaklar olabilir ve bunu farkedemezsiniz. Kaçak miktarı ufaksa herhangi bir kabarma alt kattan belli etme gibi bir durumda olmaz. Sadece kaçak tespiti yaptırarak bulabilirsiniz.

Farklı model Kombilere Su Ekleme Resimli Anlatım 

Yorum Yap