Anasayfa » A DAN Z YE ŞEHİRLERİMİZ » Ağrı İli Hakkında Bilgiler

Ağrı İli Hakkında Bilgiler

ağrı, ağrı hangi bölgede, ağrı gezilecek yerler, ağrı en güzel yemekler, ağrı tarihi, ağrı hakkında bilgiler, ağrı coğrafi özellikleri, ağrı hakkında bilinmeyenler

Sevgili okurlar, bugün sizlere ülkemizin en önemli ve en güzel şehirlerinden biri olan Ağrı hakkında bilgiler vereceğiz. Peki Ağrı hangi bölgede, Ağrıda gezilecek yerler nerelerdir, Ağrının en güzel yemekleri nedir? Hepsi ve daha fazlası yazımızın devamında.

Ağrı'da Gezilecek Yerlere Nerelerdir?

Ağrı İli Hakkında Bilgiler

Ağrı ili, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan bir ildir. Adını içinde bulunan Ağrı Dağı’ndan almıştır. 1834 yılında bucak, 1869 yılında ilçe olan Ağrı, 1927 yılında il olmuştur.

Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu’ya girişleri sırasında Ağrı, bir geçiş oluşturmuş, dolayısıyla birçok medeniyete sahne olmuştur. Ancak bu medeniyetler Ağrı’yı bir giriş kapısı olarak gördüklerinden burada çok köklü bir uygarlık oluşturamamışlardır. Bölgede egemenlik kurdukları sanılan Hititler’in güçlerini yitirmeleri üzerine, MÖ 1340 – MÖ 1200 tarihleri arasında Hurriler bölgeye yerleşmişlerdir. Hurriler krallık merkezi olan Urfa’dan uzak olan Ağrı’yı ellerinde tutamamışlardır.

En köklü uygarlığı Urartular oluşturmuştur. Urartu’nun Van Gölü’nün kuzey ve kuzeydoğusundaki ülkeler üzerine, Kral İspuini döneminde (MÖ 825 – MÖ 810) seferlere başlamış, Kral Menua döneminde (MÖ 810 – MÖ 786) ise bu akınlar daha da ağırlık kazanmıştır. Kuzeye ve kuzeydoğuya giden yollar üzerinde inşa edilen kaleler, buraya yapılan seferlerin önceden planlandığını göstermektedir. Ağrı Dağı’nın yamaçlarında, Karakoyunlu ve Taşburun köylerinin arasında ele geçen bir Urartu yazıtı Kral Menua’nın bu bölgedeki egemenliğinin kesin kanıtıdır.

Ağrı’da Gezilecek Yerlere Nerelerdir?

  • Ağrı Dağı
  • Ağrı – İshakpaşa Sarayı
  • Ağrı – Meteor Çukuru.
  • Ağrı – Nuh’un Gemisi.
  • Ağrı – Balık Gölü
  • Ağrı – Diyadin Kaplıcaları
  • Ağrı Tendürek Dağı Lav Akıntıları

Ağrı’nın En Güzel Yemekleri Nelerdir?

Ağrı mutfağında yer alan başlıca yöresel yemekler arasında:Abdigor Köftesi, Gösteberg Et, Haşıl, Hengel, Erişte, Kuymak, Pişi Erdek, Hasude, Ayranaşı, Ciriş Ketesi ve Halise bulunmaktadır. Ağrı mutfağının en popüler yemeği olan Abdigor Köftesi, Doğubeyazıt yöresinde sıklıkla tüketilmektedir.

Ağrı'da Gezilecek Yerlere Nerelerdir?

Ağrı Tarihi

Orta Asya’dan gelen kavimlerin Anadolu’ya girişleri sırasında Ağrı bir geçiş oluşturmuş, dolayısıyla birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ancak bu medeniyetler Ağrı’yı bir giriş kapısı olarak gördüklerinden burada çok köklü bir uygarlık oluşturamamışlardır. Bölgede egemenlik kurdukları sanılan Hititler’in güçlerini yitirmeleri üzerine, M.Ö.1340-M.Ö.1200 tarihleri arasında Hurriler bölgeye yerleşmişlerdir. Hurriler krallık merkezi olan Urfa’dan uzak olan Ağrı’yı ellerinde tutamamışlardır. Bölgede en köklü uygarlığı Urartular oluşturmuştur. Urartu’nun Van Gölü’nün kuzey ve kuzeydoğusundaki ülkeler üzerine, Kral İspuini (M.Ö.825-M.Ö.810) döneminde seferler başlamış, Kral Menua (M.Ö.810-M.Ö.786) döneminde bu akınlar daha da ağırlık kazanmıştır.

Kuzeye ve kuzeydoğuya giden yollar üzerinde inşa edilen kaleler, buraya yapılan seferlerin önceden planlandığını göstermektedir. Ağrı Dağı’nın yamaçlarında, Karakoyunlu ve Taşburun köylerinin arasında ele geçen bir Urartu yazıtı Kral Menua’nın bu bölgedeki egemenliğinin kesin kanıtıdır. M.Ö.712 yıllarında Kızılırmak boylarına kadar uzanan Kimmerler, Ağrı’da geçici de olsa bir hâkimiyet kurmuşlardır. Medler (M.Ö.708-M.Ö.555) Asur Devleti’nin yıkılması ile birlikte bir yayılma sürecine girmiş, bunun sonucu olarak da Ağrı ve çevresini topraklarına katmışlardır. Medler’in yıkılması ile birlikte Persler; Büyük İskender’in Pers Kralı III.Darius’u (M.Ö.331) yenerek Anadolu’yu ele geçirdiği zamana kadar yaklaşık iki yüzyıl boyunca bölgede yaşamışlardır.

Yorum yapın