Anasayfa » TARİHİ OLAYLAR » 1. Dünya Savaşı’nın Bilinmeyenleri

1. Dünya Savaşı’nın Bilinmeyenleri

1. Dünya Savaşı’nın Bilinmeyenleri;

1) Savaşta Alev Makinesi Kullanan İlk Taraf Almanlar Olmuştur. Kullanılan Alev Makinesi 40 Metre Uzaklıktaki Hedefleri Bile Yakabilme Kapasitesine Sahipti.

2) Savaşa 30 Ülkeden Toplamda 65 Milyon Asker Dahil Olmuştur. Can Kaybı Yaklaşık Olarak 10 Milyondur. İtilaf Devletleri 6 Milyon Askerini Kaybederken İttifak Devletleri’nin Kaybı 4 Milyondur.

3) Birinci Dünya Savaşı’ndaki Kayıpların Yaklaşık Olarak Üçte İkisi Gerçekleşen Çarpışmalarda Yaşanmıştır. Bu Kayda Değer Bir Detaydır, Zira Daha Önce Yaşanan Savaşlardaki Ölümlerin Kahiri Ekseriyeti Çarpışmalardan Değil Salgın Hastalıklardan Kaynaklanmaktaydı.

4) İngilizler, Birinci Dünya Savaşı’nda Tanklarını “Dişi” Ve “Erkek” Olarak İkiye Ayırmıştı. Erkek Tanklarda Toplar Bulunurken Dişi Tanklarda Ağır Makineli Tüfekler Bulunuyordu.

5) Top Atışları Ve Mayınların Ses Düzeyleri Akıl Almaz Seviyelere Ulaşabiliyordu. 1917 Yılında, Belçika’nın Ypres Bölgesindeki Messines Kayalıkları’nda Bulunan Alman Hattının Altında Yaşanan Patlama 220 Km Ötedeki Londra’dan İşitilmiştir.

6) Savaş Boyunca En Fazla Uçak Düşürme Rekoruna Sahip Pilot Alman Manfred Albrecht Freiherr Von Richthofen (1892-1918) Ya Da Namı Diğer “Kızıl Baron”Dur. Von Richthofen, Amiens Yakınlarında Vurulup Düşmeden Önce Tam 80 Düşman Uçağı İmha Etmiştir. Onun Rekoruna En Fazla Yaklaşan Pilot İse 75 Düşman Uçağı Düşüren Fransız René Fonck (1894-1953) Olmuştur.

7) “Büyük Bertha” Birinci Dünya Savaşı’nda Kullanılan 48 Tonluk Alman Obüsüdür. Tasarımcısı Olan Gustav Krupp’un Eşine İstinaden Böyle İsimlendirilmiştir. Büyük Bertha, 15 Km Uzaklığa 930 Kg’lık Top Atışları Gerçekleştirebiliyordu. Bununla Birlikte Topun Hazırlanması İçin 200 Kişilik Bir Ekip 6 Saat Çalışmak Zorundaydı. Almanya’nın Elinde Bu Toplar Veya Namı Diğer “Mucizevi Silahtan” 13 Adet Bulunmaktaydı.

8) Woodrow Wilson’ın İkinci Kez Başkan Olmak İçin Yürüttüğü Kampanyanın Sloganı “Amerika’yı Savaşın Dışında Tuttu” Olmuştur. Wilson Tekrar Başkan Seçildikten Bir Ay Sonra 6 Nisan 1917 Yılında Abd Almanya’ya Savaş İlan Etmiştir.

9) Abd Ordusunun Mevcudiyetini Artırmak İçin Amerikan Kongresi Tarafından 1917 Yılının Mayıs Ayında Seçici Hizmet Kanunu Çıkarıldı. Böylelikle Ordunun Personel Sayısı Savaş Sonuna Kadar 2.7 Milyona Ulaştı. İlaveten 1.3 Milyon Gönüllü İse İhtiyat Kuvveti Olarak Tutuldu.

10) Birinci Dünya Savaşı’ndaki Askeri Ölümlerin Üçte Birine İspanyol Gribi Sebep Olmuştur.

11) Birinci Dünya Savaşı’nın Abd Bütçesine Yükü 30 Milyar Dolardan Fazladır.

12) Savaş Binlerce İnsanın Bedeninde Ve Özellikle De Yüzünde Kalıcı İzler Bıraktı. Estetik Ameliyatlar Kullanılmış Olsa Da Düzeltilemeyecek Yaralanmalar İçin Yüz Maskeleri Kullanıldı. Bazı Askerler Ömürlerinin Sonuna Kadar Hastanelerde Ya Da Bakım Evlerinde Kaldılar.

13) Birinci Dünya Savaşı İnsanlık Tarihinin En Kanlı Altıncı Savaşıdır.

14) Savaşın Sonunda Dört Büyük İmparatorluk Fiilen Son Bulmuştur. Bunlar, Osmanlı, Avusturya-Macaristan, Almanya Ve Rusya’dır.

15) İlk Askeri Denizaltı (Turtle – Kaplumbağa Modeli) Kullanımı Amerikan Devrimi’ne Kadar Uzanmakla Birlikte, Geniş Çapta Etkiyle Kullanıldığı İlk Dönem, Almanya’nın Birinci Dünya Savaşı’nda U-Bot Filosunu Denize İndirdiği Dönemdir. Alman Denizaltıları Genellikle Deniz Yüzeyinde Seyir Etmekle Birlikte, Düşman Gemilerine Saldırıya Geçmeden Hemen Önce Dibe Dalmaktalardı. Almanya’nın Sınır Tanımaksızın Yürüttüğü Denizaltı Saldırıları Amerika’nın Savaşa Girmesinin Temel Sebeplerindendir.

16) Birinci Dünya Savaşı Pek Çok Şekilde Adlandırılmaktadır. Bunlar Arasından, “Büyük Savaş”, “Dünya Savaşı”, “Milletlerin Savaşı” Ve “Tüm Savaşları Bitiren Savaş” Örnek Verilebilir.

17) 1914 – 1918 Yılları Arasında Vuku Bulan Birinci Dünya Savaşı, Dünyadaki Neredeyse Tüm Okyanuslarda Ve Kıtalarda Yürütülmüştür. Bununla Birlikte En Kanlı Muharebeler Avrupa’da Yaşanmıştır.

18) Birinci Dünya Savaşı, 28 Haziran 1914 Tarihinde Gavrilo Princip İsimli Bir Sırp Milliyetçisinin Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Veliahtı Arşidük Franz Ferdinand Ve Karısını Öldürmesiyle Başlamıştır. Bunun Üzerine Avusturya-Macaristan 28 Haziran 1914 Yılında Sırbistan’a Savaş İlan Etmiştir. Rusya Ve Fransa Sırbistan’ı Desteklerken, Almanya Avusturya-Macaristan’dan Yana Tavır Aldı. Müteakiben Pek Çok Ülke Savaşa Dahil Oldu Ve Büyük Savaş 4 Yıl Sonra 11 Kasım 1918 Tarihinde Müttefiklerin Zaferiyle Sona Erdi.

19) Rusya, İlan Ettiği Seferberliğin Ardından Yaklaşık 12 Milyon Kişiyi Askere Aldı Ve Savaşın En Kalabalık Ordusunu Kurdu. Askerlerin Dörtte Üçü Savaş Sırasında Öldü, Yaralandı Ya Da Kayıplara Karıştı.
20) Franz Ferdinand Suikastını Planlayan Terör Örgütünün İsmi Kara El’dir.

21) Büyük Savaş Boyunca 274 U-Bot, Toplamda 6.596 Müttefik Gemisi Batırmıştır. En Başarılı 5 U-Boat Şunlardır: U-35 (224 Gemi), U-39 (154 Gemi), U-38 (137 Gemi), U-34 (121 Gemi) Ve U-33 (84 Gemi). Batırılan Müttefik Gemilerinin Çoğu Liman Ve Kıyılarda, Özellikle De Manş Denizi’nde Batırılmıştır.

22) Alman Ve İngiliz Siperleri Birbirinden Çok Farklıydı. İngiliz Siperleri Geçici Kullanım İçin Uygunken, Alman Siperlerinde Yatak, Mobilya, Elbise Dolabı, Lavabo, Su Tankları, Elektrikli Aydınlatma Ve Kapı Zilleri Bulunmaktaydı.

23) Bilinenin Aksine Düşman Kuvvetlerine Karşı Kimyasal Gaz Kullanan İlk Ülke Almanya Değil Fransa’dır. 1914 Yılının Ağustos Ayında İlk Göz Yaşartıcı Gaz (Xylyl Bromide) Alman Siperlerine Atıldı. 1915 Yılının Ocak Ayında İse Almanlar Ruslara Karşı Aynı Gazı Kullanmak İstedi Ancak Soğuk Havada Gaz, Sıvıya Dönüştü. Bununla Birlikte Almanlar Aynı Yılın Nisan Ayında Zehirli Klorid Gaz Kullanımını Başarabildi.

24) Büyük Savaş Boyunca Almanlar 68.000 Ton, Fransız Ve İngilizler İse 51.000 Ton Gaz Kullandı. Toplamda 1.200.000 Ton Gaz Kullanıldı Ve Zehirli Gaz Saldırıları Sonucunda Her İki Taraftan 91.198 Asker Korkunç Bir Şekilde Hayatını Kaybetti.

25) Abd, Savaşın Sonuna Kadar Fransa’ya 7.5 Milyon Ton İkmal Malzemesi Yardımında Bulundu. Bu 70.000 At Ve Katıra, 50.000 Kamyona, 27.000 Yük Vagonu Ve 1.800 Lokomotife Denktir.

26) “İt Dalaşı” İfadesi Birinci Dünya Savaşı’nda Ortaya Çıkmıştır. Pilotlar Havada Keskin Manevralar Yapmadan Önce Uçağı Stop Ettirmemek İçin Motorları Kapatırdı. Uçağı Tekrar Çalıştırdıklarında Motordan Köpek Havlamasına Benzer Bir Ses Çıkardı. Bu Da Zamanla Uçak Savaşlarında İt Dalaşı İfadesinin Türemesine Sebep Olmuştur.

27) Fransız Ordusu, Almanların “Şeytan Silahı” Olarak Adlandırdığı Bir Topa Sahipti. 75 Mm’lik Bu Top 6 Km Çapındaki Alanlara Oldukça İsabetli Atışlar Yapabiliyordu. Fransız Subaylar Savaşı Bu Silah Sayesinde Kazandıklarını İddia Etmekteydiler

.
28) Abd’nin Birinci Dünya Savaşı’na Dahil Olduğu Dönemde 75.000’Den Fazla Kişi 4 Dakikalık 7.5 Milyon Görüntülü Konuşma Kaydı Hazırlamıştır. Bu Kayıtlar Sinema Salonlarında Gösterilmiştir. Dünya Genelinde İse 314 Milyondan Fazla İnsan Konuşma Kayıtları Hazırlamıştır

29) Birinci Dünya Savaşı’ndaki Zayiat Sayısı 35 Milyonun Üzerindedir. 15 Milyon Sivil Ve Asker Hayatını Kaybetmiş, 20 Milyondan Fazla İnsan İse Yaralanmıştır..

30) Mesaj Ve Haberleşme İçin Kullanılan İlginç Yöntemlerden Biri De Güvercinlerdi. 500.000’Den Fazla Güvercin Cephe Hattı Ve Siperler Arasında Mesaj Taşımak Üzere Eğitildi. Bazı Güvercinler İse İşgal Edilen Alanlara Paraşütle Bırakılıyor Ve Oraya İntikal Eden Askerler Geri Mevzilere Bu Güvercinleri Gönderebiliyordu.

31) Birinci Dünya Savaşı’nda En Fazla Madalya Ve Ödül Kazanan Amerikalı Asker Alvin Cullum York (1887-1964) Olmuştur. York, Büyük Bir Alman Makineli Tüfek Tahkimatına Saldırmış, 32 Makineli Tüfeği İşlevsiz Hale Getirmiş, 28 Alman Askerini Öldürmüş Ve 132 Alman Askerini Esir Almıştır. Bu Başarısı Karşılığında Onur Madalyası, Astsubay Rütbesi, Fransız Croix De Guerremadalyası Ve 400 Dönümlük Arazi İle Ödüllendirilmiştir.

32) Birleşik Devletler Ordusu, Savaştaki İlk Muharebesini 2 Kasım 1917 Yılında Barthelemont, Fransa’da Yaşamıştır.

33) İngiliz Ordusu, Tarihindeki En Büyük Kaybı Birinci Dünya Savaşı Sırasındaki Somme Muharebesi’nde Yaşamıştır. İngiliz Ordusunun Bu Savaştaki Kaybı, Abd Ordusu Ve Ulusal Muhafızlar’ın Tüm Savaş Boyunca Kaybettiği Asker Sayısından Daha Fazladır.

34) Birinci Dünya Savaşı, Abd’nin Dünyanın En Büyük Silahlı Gücü Olarak Ortaya Çıkmasına Yol Açmıştır.

35) Her Ne Kadar Almanya’nın 1914 Yazındaki Hamlesi Savaşa Yol Açmış Gibi Görünse De, Aslında Savaşın Temel Sebebi Yapılmış Olan Hamlelerden Ziyade Geride Bırakılan 40 Yıl İçinde Yaşanan Süreçti. Zira İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya, Avusturya-Macaristan, İtalya, Osmanlı Devleti Ve Japonya’da Milliyetçilik Akımları Hız Kazanmış, Militarizm Ve Emperyalizm Zirveye Ulaşmış Ve Bloklaşmalar Oluşmuştur.

36) Birinci Dünya Savaşı’nın Dünya Ekonomisine Zararı O Günün Parasıyla Yaklaşık 185 Milyar Dolardı.

37) Birinci Dünya Savaşı’ndan Sonra İngiliz İmparatorluğu’nun Dünyadaki Ekonomik Liderliği Sona Erdi. Savaşın Ardından İngiltere Yüklü Miktarda Borcun Altına Girdi, İşsizlik Arttı Ve Büyüme Yavaşladı. Benzer Durumları Fransa’da Da Yaşadı. Çarlık Rusyası’na Verilen Yüklü Miktarda Borç Asla Tahsil Edilemedi. Aynı Şekilde Rusya’da Da Enflasyon Hızla Arttı Ve Rusya Bir Süre Toparlanamadı.

38) Batı Cephesi’ndeki Siper Hatları, Manş Denizi’nden İsviçre’ye Kadar Tam 40.200 Kilometrelik Bir Uzunluğa Ulaşmıştır. İngiliz Şair Siegfried Sassoon Buna Vurgu Yaparak Şu Dizeleri Yazmıştır: ‘’Savaş Siperlerden Ve Çukurlardan Başka Nedir Ki?’’

39) Birinci Dünya Savaşı, Tıbbı Gelişmelere Büyük Katkıda Bulunmuştur. Doktorlar Yaralanmalarda, Kırılan Ve Yerinden Çıkan Kemiklerin Tedavisinde Çok Büyük İlerleme Kaydettiler. İngiliz Doktor Harold Gillies Deri Naklinin Öncülerinden Oldu. Savaşlarda Yaşanan Yüzlerce Farklı Yaralanma Olayı, Münferit Durumların Özel Tedavisinde Ve Bazı Tıbbi Alanlarda Uzmanların Yetişmesine Yol Açmıştır.

Yorum yapın