Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » 10 Kasım 1938 Atatürk’ün Ölümü

10 Kasım 1938 Atatürk’ün Ölümü

ATATÜRKÜN ÖLÜMÜ VE SON HALİNİN RESİMLERİ

ataturk

Atatürkün ölüm tarihi:10 Kasım 1938
Atatürkün anıt mezarı nerede :Atatürk’ün mezarı Ankara Anıtkabir’de bulunmaktadır.
Atatürkün vefat ettiği şehir :10 Kasım 1938 perşembe sabahı saat 9’u 5 geçeİstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yummuştur.
Atatürkün mezarının Adı : Anıtkabirdir

ATATÜRKÜN KISACA HAYATI

Mustafa Kemal Atatürk (ya da Kamâl(Atatürk) (d. 1881, Selânik – ö. 10 Kasım 1938, İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Türk mareşal ve devlet adamıdır. 1919 yılında başlattığı Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nin önderliğini yapmış; daha sonra, modern Türkiye’yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştirmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucusu ve ilk genel başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlı ve Türk Ordusu’nda subay olarak görev yapmış; 1921 yılında “Gazi” unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir.

***
Atatürk’ün ilk hastalık belirtisi 1937 yılında ortaya çıktı
. 1938 yılı başlarında Yalova’da bulunduğu sırada, ciddî olarak hastalandı. Buradaki tedavi olumlu sonuç verdi. Fakat tamamen iyileşmeden Ankara’ya yaptığı yorucu yolculuk, hastalığının artmasına sebep oldu.

***Atatürk’ün hastalığı tekrar şiddetlendi. 8 Kasımda sağlığıyla ilgili raporlar yayımlanmaya başlandı. Bütün memleketi tekrar derin bir üzüntü kapladı. Her Türk’ün kalbi onun kurtulması dileğiyle çarpıyordu. Ancak, kurtarılması için gösterilen çabalar sonuç vermedi ve korkulan oldu. Dolmabahçe Sarayı’nda 10 Kasım 1938 sabahı saat dokuzu beş geçe, insan için değişmez kanun, hükmünü uyguladı. Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrıldı.
Bu kara haberle, yalnız Türk milleti değil, bütün dünya yasa büründü. Büyük, küçük bütün devletler onun cenaze töreninde bulunmak üzere temsilciler göndererek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuna karşı duydukları derin saygıyı belirten mesajlar gönderdiler.

ataturkun-olum-resmi
**16 Kasım günü Atatürk’ün tabutu, Dolmabahçe Sarayı’nın büyük tören salonunda katafalka konuldu. Üç gün üç gece, gözü yaşlı bir insan seli ulu önderine karşı duyduğu saygı, minnet ve bağlılığını ifade etti.
Cenaze namazı 19 Kasım günü Prof. Şerafettin Yaltkaya tarafından kıldırıldı.
** Türk milleti daha sonra, bu büyük insana lâyık, Ankara Rasattepe’de bir Anıtkabir yaptırdı. 10 Kasım 1953’te Etnografya Müzesinden alınan Atatürk’ün naaşı Anıtkabir’e getirildi. Burada yurdun her ilinden getirilmiş olan vatan topraklan ile hazırlanan ebedî istirahatgâhına yerleştirildi.
ataturkun-son-resimleri
***Son günlerini İstanbul’da sürekli doktorların gözetiminde geçiren Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 perşembe günü saat dokuzu beş geçe Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini kapadı. Ölümü bütün dünyada derin akisler yaptı ve büyük üzüntü yarattı. Ölümünden yıllar sonra raporun orijinal görüntüsü de ortaya çıktı.
ataturkun-cenaze-toreni-resimleri ataturkun-cenaze-toreni ataturkun-cenaze-torenindeki-resimlerataturkun-cenaze-toreninden-resimler ataturkun-olum-raporu

Atatürk ölümü
Atatürk ölümü Anıtkabir

DİĞER ATATÜRK SÖZLERİ

Atatürkün muhacirlerle ilgili sözleri

Atatürk Sözleri

Resimli Atatürk Sözleri

23 Nisan Sözleri Atatürk

10 Kasım 1938 Atatürk’ün Ölümü

29 Ekim Atatürk Sözleri

*10 kasım şiirleri  ,,   10 Kasım öğrenci çizimleri ,,10 kasım boyama resimleri ,,
Not :Yorum Yaparmısınız

Yorum yapın