10 liraya icat yaptı TÜBİTAK’ta ödül aldı!

0
600
10 liraya icat yaptı  tübitakta ilk 100 e girdi
10 liraya icat yaptı tübitakta ilk 100 e girdi

5 yaşında bacağının yarısını kaybeden bir 7. sınıf öğrencisi, 10 lirayla öyle bir icat yaptı ki!

5 yaşında geçirdiği trafik kazasında sol bacağının yarısını kaybeden Deniz Kazak, su borusundan 10 liraya mal ettiği proteziyle 70 bin proje arasında ilk 100’e girdi

Gaziantep’te, 5 yaşında geçirdiği trafik kazası sonrasında sol bacağının diz kapağından aşağısını kaybeden 7. sınıf öğrencisi Deniz Kazak, 10 liraya mal ettiği protezle TÜBİTAK’ın u Benim Eserim yarışmasında 70 bin proje arasında ilk 100’e girmeyi başardı.

Kazak evletin protezini bir süre kullandım. Rahatsızlık vermeye başladı. Yürüyemiyordum ve bıraktım. Daha sonra bacağın alt kısmının boruya benzediğini fark ederek plastik boru ile bir protez yapmaya karar verdim. Denedim ve başarılı oldum, daha sonra bunu geliştirdim. 8 yıldır kullanıyorum ve hiçbir sorun yaşamadım dedi. Deniz Kazak, protez için plastik boru, çizme, koli bandı, tel ve ten rengi bayan çorabı kullandığını ifade ederek, plastik boruyu dikey olarak kestiğini ve iç içe geçirerek bacağı kavrayacak şekilde telle tutturduğunu, alt kısmını çizmenin içine koyduğunu ve yine telle birleştirdiğini, koli bandıyla da aralık bırakmadan sardığını anlattı. Kazak, hazır protezlerin en ucuzu yaklaşık 2 bin ile 5 bin lira arasında. Bu protezin maliyeti ise sadece 10 lira. Üstelik protezin ayak kısmından kıvrılabilme özelliği de var. Ayrıca tel ile sabitlediğimiz için gevşetip bacağa göre ayarlayabiliyoruz. Maddi durumu iyi olmayan engelli kardeşlerimiz bunu rahatlıkla kullanabilir dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here