Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Yaban Koyunları Hakkında Bilgiler

Yaban Koyunları Hakkında Bilgiler

Yaban koyunu, yaban koyunu hakkında bilgiler, yaban koyunu özellikleri, yaban koyunu hangi bölgede yaşar,

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Yaban Koyunları hakkında bahsetmek gerekirse, Yaban Koyunları nesli tükenmekte olan canlı türüdür. Yaban Koyunlarını avlamak ve öldürmek yasaklanmış olup devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Yaban Koyunu Hakkında Bilgiler/Özellikleri

Koyun kelimesi akla yaban sıfatını getirmesede, onlar gerçek anlamıyla yaban. Anadolu’nun ortasındaki bozkırlarda binlerce yıldır yaşıyorlar. Nesli tehlike altında olan Anadolu yaban koyunu ile ilgili ilk çalışmalar 1960’lı yıllarda başladı. Doğal yaşam alanlarına alınan tedbirlerle bu tür kurtarıldı ve alternatif doğal yaşam alanlarında yeniden yerleştirilerek türün neslinin devamı garanti altına alındı. Aslında Anadolu yaban koyunu, Türkiye’nin simgesel bir hayvan türünün yok oluştan kurtarmanın bir öyküsüdür.
Konya il sınırları içinde yer alan Bozdağ’da Anadolu yaban koyunları bozkır ekosistemine sahip 1000-1700 metre yükseklikte taşlık ve kayalı bir arazi yapısında yaşamlarını sürdürüyor. Bu yıl itibariyle Konya Bozdağ’da 3 bin 500 hektarlık üretme istasyonunda 417 birey bulunuyor. Buradan nakledilen bireyler ile Ankara Nallıhan üretme istasyonunda 32 ve Afyonkarahisar Şuhut üretme istasyonunda ise 42 yaban koyunu yetiştirme çalışmaları sürüdürülüyor. Ayrıca üretme istasyonları dışında da 200 civarında yaban koyunu olduğu tahmin ediliyor.

Anadolu yaban koyunu halk dilinde ceren, ceran ya da dağ koyunu gibi adlar veriliyor. Anadolu muflonu olarak da bilinen türün bilimsel adı Ovis gmelinii anatolica. Asya muflonunun alt türlerinden biri olan Anadolu yaban koyunu, Türkiye’nin endemik türleri arasında yer alıyor.

Anadolu yaban koyunu, Türkiye topraklarında görülen iki yaban koyunu türünden biri . Doğu Anadolu Bölgesinde görülen Ovis gmelinii gmelinii türünün Anadolu yaban koyunundan tek farkı dişilerinin de boynuzlu olması. Kış aylarında İran’a göçen bu tür, ilkbaharda yeniden Anadolu’ya geliyor. Anadolu yaban koyunu ise tüm yıl boyunca Anadolu’da yaşamını sürdürüyor.

Yaban Koyunu Hangi Bölgelerde Yaşar

  • Anadolu
  • Doğu Anadolu

Yorum yapın