Anasayfa » BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ » Aamir Khan Dangal Filmin Konusu Nedir

Aamir Khan Dangal Filmin Konusu Nedir

DANGAL nedir, Aamir Khan dangal filminin konusu, Aamir Khan Hayatı

Dangal Türkçe Anlamı :Güreşen Kişiler

Dangal Aamir Khan’nın en önemli filmlerinden biri filmde bir güreşçinin hayatı anlatılıyor zaten Dangal Türkçe olarak Güreşen Kişiler anlamını taşıyor. Peki filmin konusu ne?

Aamir Khan

Mahavir Singh Phogat bir güreş hayranıdır. İki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur.

Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları’nda altın madalya kazanarak güreşte altın madalya kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı alır. Genç kadın güreşçiler başarıya giden yol boyunca sosyal şekillendirmenin baskısıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır… “Dangal”, Hindistan’da güreş yarışlarına verilen isim.

Dangal Türkçe Anlamı nedir

Çekimlerden önce 28 kilo alan Aamir Khan, karakterin gençliğini canlandırmak için daha sonra 20 haftada 25 kilo verdi. Geeta ve Babita rolleri için Aamir Khan ve yönetmen Nitesh Tiwari, 3000 oyuncuyu sınava soktu. Geeta va Babita’yı canlandıran kız oyuncular 6-7 ay boyunca özel güreş eğitimleri aldı. Aamir Khan’ın gerçek hayatta aldığı ve verdiği kilolara benzer olarak kız oyuncular da film için saçlarını kısacık kestirdi. Dangal, sadece Hindistan’da gişe rekortmeni olmakla kalmadı, Çin’de en çok izlenen yabancı film de olmayı başardı.

Aamir Khan kimdir? Hayatı, Biyografisi

Muhammed Aamir Hussain Khan, 14 Mart 1965 tarihinde Mumbai-Hindistan’da dünyaya geldi.

Khan ilkokula J.B. Petit Okulu’nda başladı. Oradan St. Anne Lisesi’nde eğitimine devam etti. 9. ve 10. sınıfı Bombay İskoç Okulu’nda okudu.  Mumbai’s Narsee Monjee Koleji’nde ise 11. ve 12. sınıfı tamamladı.

Khan, çocuk yaşta aldığı iki küçük rol ile sinema hayatına başladı. Sekiz yaşında Nasir Hussain’in müzikal filmi Yaadon Ki Baaraat filminde şarkı söyledi. Sonraki sene babasının yapımcılığını üstlendiği Madhosh filminde Mahendra Sandhu’nun gençliğini oynadı

Yorum yapın