Anasayfa » EĞİTİM » Acele İşe Şeytan Karışır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Acele İşe Şeytan Karışır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

acele işe şeytan karışır ile ilgili kompozisyon, acele işe şeytan karışır ile ilgili kompozisyon örnekleri, acele işe şeytan karışır ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 acele işe şeytan karışır ile ilgili kompozisyon, 2021 acele işe şeytan karışır ile ilgili kompozisyon örnekleri, acele işe şeytan karışır ile ilgili kısa kompozisyonlar, acele işe şeytan karışır ile ilgili kompozisyon ödevleri, acele işe şeytan karışır ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size acele işe şeytan karışır ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Acele işe şeytan karışır ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, acele işe şeytan karışır ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Acele İşe Şeytan Karışır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Acele İşe Şeytan Karışır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Hemen hemen hepimiz biliriz bir durumu. Ne zaman bir işi acele ile yapmaya kalksak, o iş elimize yüzümüze bulaşır, kaş yapayım derken göz çıkartırız. Çünkü o işi çabuk yapmak uğruna hiç düşünmeden, nasıl yapacağımızı planlamadan girişiriz. Durum böyle olunca da attığımız her adım bir problemle sonuçlanır. Acele davranmak ve bunun sonucunda zarar görmenin sebebi aslında çoğu defa bizden kaynaklanmaktadır. Herhangi bir zamanda yapılması gereken bir işi çoğu defa üşengeçliğimizden, tembelliğimizden dolayı erteleriz.

O işin bitmiş olması ya da teslim edilmesi gereken zamana kadar bekleriz, o işi yapmayız. Son ana geldiğimizde de bir telaştır başlar ve işi acele bir şekilde bitirmeye yelteniriz. Bunu yaparken de, işi yapma esnasında kendimize düşünme payı vermediğimiz için birçok hata yaparız. Bu durumda da elbette işler ters gider ve hemencecik suçu şeytanda ararız. Oysa şeytanın asıl suçu, o an hata yapmamıza sebep olması değil; o işi o zamana kadar yapmamızı engellemesidir. Aslında o şeytan da ‘’İblis’’ değil, bizim kendi nefsimiz, kendi irademizdir. Bu dünya iş, güç, meşgale dünyasıdır. Hayatımızın her anında yapmamız gereken işler bulunur. Bu işleri yaptığımız müddetçe hayatımızı devam ettirebiliriz. Örneğin karnımızı doyurmak için çalışmak zorunda kalırız.

Öğretmenimizden iyi bir not almak için ödev yapmak zorundayızdır. Bunları zamanında ve bilinçli bir şekilde yaptığımızda başarıya ulaşabiliriz. Eğer bir işi düzgün yapmak istiyorsak aceleciliği bırakmalıyız. Ancak bunu yaparken de her işi zamanında yapmaya özen göstermeliyiz. Bugünün işini yarına bırakırsak, yarın o işi acele ile yapmamız gerekecektir. Örneğin ödevini okula gideceği son saatte yapan öğrenci acele ve telaş içinde birçok yanlış yapacaktır. Oysa yapması gereken işi zamanında, acele etmeden yapsaydı belki de hiç hata yapmayacak veya yapsa bile onları düzeltebilecektir.

Acele İşe Şeytan Karışır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Bir işi acele yapmamızın bir çok nedeni olabilir, bazı özel durumlar haricinde işlerimiz her zaman önceden bellidir ve bu işleri planlayarak tam vaktinde acele etmeden yapabiliriz. Eğer bir işi düzgün yapmak istiyorsak aceleciliği bırakmalıyız. Ancak bunu yaparken de her işi zamanında yapmaya özen göstermeliyiz. Bir iş yaparken genellikle bu atasözünü kullanırız “acele işe şeytan karışır”. Şeytan karışır mı karışmaz mı bilmem ama acele yapılan işlerde bir şeylerin aksi gittiğini söylesem yalan olmaz galiba. Her insan günlük hayatında farklı konular ile ilgili olsa dahi bu söze uygun durumlar içerisinde kalmaktadır.

Bir iş yaparken, karar verirken kimi insanlar yapıları gereği, kimileri de iş böyle gerektiriyor diye acele ederler. Hangi nedenle olursa olsun, aceleciliğin kişiyi bir takım beklenmedik zararlara soktuğu, acılara ve sıkıntılara düşürdüğü bilinmeli, unutulmamalıdır. Şunu da unutmamak gerekir ki hiçbir maddi kazanç bizim hayatımızdan daha değerli değildir. Bu sebeple her işi iyi düşünmek ve planlamak sonra da acele etmeden olması gerektiği gibi yapmak gerekir. Ne zaman bir işi acele ile yapmaya kalksak, o iş elimize yüzümüze bulaşır, kaş yapayım derken göz çıkartırız. Anlattığımız bu durumlar “Acele işe şeytan karışır” atasözümüzde örnek alması gereken çok güzel bir söz olmuştur.

Acele İşe Şeytan Karışır İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın