Adalet Ağaoğlu Kimdir?

Adalet Ağaoğlu Kimdir?

7 Ağustos 2020 0 Yazar:

Adalet Ağaoğlu kimdir,Adalet Ağaoğlu nereli,Adalet Ağaoğlu eşi kim ,Adalet Ağaoğlu Biyografisi, Adalet Ağaoğlu oynadığı filmler,Adalet Ağaoğlu hangi dini benimser, Adalet Ağaoğlu hakkında kısa bilgiler, Adalet Ağaoğlu yaşı kaç,Adalet Ağaoğlu ne zaman doğdu,Adalet Ağaoğlu boyu kaç, Adalet Ağaoğlu göz rengi nedir, Adalet Ağaoğlu, Adalet Ağaoğlu hakkında merak edilenler, Adalet Ağaoğlu çocuğu var mı, Adalet Ağaoğlu hakkında notlar,Adalet Ağaoğlu hakkında kısa notlar, Adalet Ağaoğlu hakkında bilinmesi gerekenler

 

Sevgili okurlar; bugün sizlere oyuncu, sporcu, sanatçı vb gibi isimlerin biyografilerini hazırladık. Sevdiğiniz, beğendiğiniz, hayranı olduğunuz ve sıkça takip ettiğiniz kişilerin merak edilen yanlarını, iyi huylarını, kötü huylarını önünüze sereceğimiz bir biyografi hazırladık. Takipçisi olduğunuz kişinin hakkındaki yazıyı okuduktan sonra artık onu daha iyi tanıyacak ve daha iyi bir şekilde betimleyeceksiniz. Umarım bu biyografi yazımız size faydalı olur.

Adalet Ağaoğlu Nereli?

Adalet Ağaoğlu, 20.asır Türk edebiyatının büyük romancılarından biri olarak kabul edilir. Edebiyata ilgisi lise yıllarında başlamıştır. İlk yazı hayatına 1946’da Ulus gazetesinde tiyatro eleştirileri yazarak başlamıştır. 1954 yılında mühendis Halim Ağaoğlu ile evlenen sanatçı, ilk romanını yazana kadar oyun yazarlığını sürdürmüştür. Üst üste yazdığı oyunlarla altmışlı ve yetmişli yılların önde gelen oyun yazarlarından biri olmuştur. İlk romanı Ölmeye Yatmak, 1973’te yayımlanmıştır.

 

Adalet Ağaoğlu Kimdir?

Adalet Ağaoğlu, 1929´da doğdu. Ortaöğrenimini Ankara Kız Lisesi´nde tamamladı. Ankara Üniversitesi DTC Fakültesi´nin Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü´nü bitirdi (1950). Açılan bir sınavla Ankara Radyosu´na girdi; burada ve kuruluşundan sonra TRT´de çeşitli görevlerde bulundu (1951-70). TRT Radyo Dairesi Başkanlığı´ndan, kurumun özerkliğine el konulması sonucu istifa etti.

Öğrencilik yıllarında başladığı yazarlığını 1970´ten sonra başka hiçbir işle paylaşmadı. Radyo ve sahne oyunlarını romanları, öykü, anı, deneme kitapları izledi. Bu çalışmalarında hayatın değişim ve dönüşümlerine duyarlı yaklaşımlarıyla dikkat çekti. Doğa, toplum, zaman ilişkilerinin insanın iç dünyasındaki yansımalarını düşünce üretebilecek boyutlarda irdeledi. Değişimler karşısında edebiyatın yapısal durumu bakımından da arayışçı davrandı; kendine özgü anlatım biçimleri geliştirdi.

Ödülleri: Üç Oyun, 1974 Türk Dil Kurumu Tiyatro Ödülü; Yüksek Gerilim, 1975 Sait Faik Hikâye Armağanı; Bir Düğün Gecesi, 1979 Sedat Simavi Vakfı Edebiyat Ödülü, 1980 Orhan Kemal Roman Armağanı, 1980 Madaralı Roman Ödülü; Çok Uzak-Fazla Yakın, 1992 Türkiye İş Bankası Edebiyat Büyük Ödülü (Tiyatro); ROMANTİK Bir Viyana Yazı, 1997 Aydın Doğan Vakfı Roman Ödülü, 1995 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat (Edebiyat) Büyük Ödülü.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •