Anasayfa » EĞİTİM » Adamak Kolay Ödemek Güçtür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

Adamak Kolay Ödemek Güçtür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

almak kolay ödemek zordur ile ilgili kompozisyon, almak kolay ödemek zordur ile ilgili kompozisyon örnekleri, almak kolay ödemek zordur ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 almak kolay ödemek zordur ile ilgili kompozisyon, 2021 almak kolay ödemek zordur  ile ilgili kompozisyon örnekleri, almak kolay ödemek zordur ile ilgili kısa kompozisyonlar, almak kolay ödemek zordur ile ilgili kompozisyon ödevleri, almak kolay ödemek zordur  ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size almak kolay ödemek zordur ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Almak kolay ödemek zordur ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, almak kolay ödemek zordur ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Adamak Kolay Ödemek Güçtür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Adamak Kolay Ödemek Güçtür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Yaşamımız, açık veya kapalı olarak verdiğimiz sözler üzerine kurulur. Tabi şunuda unutmamak lazım. Günümüzde söz vermek o kadar kolay ki sanki normal bir konuşma haline gelmiş gibi. Oysa Yüce Rabbimiz Kur’anı Kerimin İsra suresi 34. ayetin’de buyuruyor: “Verdiğiniz sözleşmeyi tutunuz. Çünkü verdiğiniz sözlerden sorguya çekileceksiniz.”

Onun için sözle vaatlerde bulunmak, esip kükremek kolaydır. Çünkü bu vaatlerin hiçbir maddi karşılığı yoktur. Ancak iş bu vaatleri gerçekleştirmeye gelince, hiçbir şey sanıldığı gibi kolay değildir. Çünkü bu, bir çabaya, bir maddeye ya da bir paraya dayanır; bunlar da zor sarf edilir şeylerdir. Bu konudabile Yüce Allah Kur’anı kerim’de bizi uyarıyor. “Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz?”(Saff Suresi 2. Ayeti) Kişinin verdiği sözü yerine getirip getirmemesi, onun güvenirliğini belirler. İ

nsanlar arasında kendisine güvenilen, inanılan kişi konumunda olmak istiyorsak, verdiğimiz sözleri mutlaka yerine getirmeli, kendimizi yalancı konumuna düşürmemeliyiz. Yaparım, ederim demeyi herkes bilir. Önemli olan ben yaparım denilen şeyi yapmaktır. Bu nedenle insanlara boş vaatlerde bulunmaktan vazgeçip gerçekçi hedefler edinmeliyiz.

Adamak Kolay Ödemek Güçtür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Her insanın bu dünyada mali gücü ve bütçesi birbirinden farklıdır. İnsanlar hesap yaparken gelir ve gider dağılımını göz önüne almalıdır. Çünkü herhangi bir şeyi almak kolay fakat bütçe yetersizse alınan şeyi geri ödemek insana zor gelebilir. Örneğin 1000 lira kazanan bir insanın 5.000 liralık alışveriş yapması o insanı sıkıntıya sokar. Almak kolay ödemek zordur atasözünün bu anlamıyla düşünürsek ayağını yorganına göre uzat atasözü ile eşdeğer bir anlam içerdiğini görebiliriz.

Atasözüne bir başka açıdan bakmak gerekirse birinden borç isterken onun geri ödeneceği de hesap edilmelidir. İnsan borç alırken rahatlıkla kendi parasını harcıyor gibi borç isteyebilir. Fakat öderken bunda zorluk çekebilir. Aslında bu atasözünü yorumlarken Nasrettin Hoca’nın kazan doğurdu, kazan öldü fıkrasını da hatırlayabiliriz. Ödünç alınan kazanı vermek istemeyen adama karşı Nasrettin Hoca’nın vermiş olduğu cevap tam da bu atasözünün anlamını içeriyor.

İnsan hem alışveriş yaparken kendi gelir durumuna uygun olarak hareket etmeli hem de bir başkasından borç alınırken o borcun geri ödeneceği asla unutulmamalıdır. Çünkü borç alınan para kişinin geri ödemesi gereken bir zorunluluktur. Gelir gider dengesi yapılmadan, hesaplanmadan yapılan her türlü alışveriş insanı maddi olarak sıkıntıya sokar. Ayrıca ödenmeyen her borç insanı dostlarına karşı mahcup eder. Almak kolay ödemek zordur atasözünden bu anlamı çıkarabiliriz.

Adamak Kolay Ödemek Güçtür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

“Adamak Kolay Ödemek Güçtür İle İlgili Kompozisyon Örnekleri” üzerine bir yorum

Yorum yapın