Anasayfa » Genel » Adana’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Adana’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

adana, adana gezi, adana gezilecek yerler, adana en güzel mekanlar, adana gezilecek en güzel yerler, adana seyahat, adana manzara, adana en iyi yerler

Sevgili takipçiler, Adana için yola çıkıyorsanız bu güzel şehirde bir çok medeniyetin bulunduğunu unutmamalısınız. Çukurova’nın en önemli bölgelerinden biri olan Adana; zengin bir mirasa sahip olup, kültürel doğal güzellikleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Bizlerde sizler için Adana’ya yolunuz düşerse uğrayabileceğiniz güzellikleri sizler için derledik.

Adana’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

  1. Alman Köprüsü (Varda Köprüsü)

Varda Köprüsü, Adana ili Karaisalı ilçesi Hacıkırı mahallesi’nde bulunan, yöre halkı tarafından “Koca Köprü” diye anılan köprü. Hacıkırı Demiryolu Köprüsü olarak ya da 1912 yılında Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman köprüsü olarak bilinmektedir. Adana’ya uzaklığı karayolu ile Karaisalı üzerinden 64 km’dir.

Adana Gezilecek Yerler

2. Kapıkaya Kanyon

Kapıkaya Kanyonu, Adana ili Karaisalı ilçesinde Kapıkaya köyünde bulunan kanyon. Kanyonu Seyhan Nehri’nin kollarından Çakıt Deresi açmıştır. Çakıt Deresi, Seyhan Nehri’nin Batı koludur. Pozantı Boğazından dağlık alanlara doğru uzanır. Kanyon Varda Köprüsü’ne 2 km uzaklığındadır.

Adana Gezilecek Yerler

3. Seyhan Barajı

Seyhan Barajı, eski Adana’nın 15 km yukarısında 850.000 dönüm araziyi ve Adana’yı Seyhan Nehri’nin sebep olabileceği su baskınından kurtarmak amacı ile yapılan toprak dolgu tipi barajdır. İnşaatında mühendis Süleyman Demirel çalışmıştır. 8 Nisan 1956’da hizmete açılmıştır. 974 günde tamamlanmıştır.

Adana Gezilecek Yerler

4. Taş Köprü

Adana’nın simgesi olarak kabul edilen köprü, bir Roma dönemi eseridir. Taşköprü’nün Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırıldığı ve Roma İmparatoru I. Justinianus zamanında ciddi şekilde onarıldığı aktarılmaktadır. Seyhan Nehri üzerinde bulunan, aslen 21 gözlü olan köprü, Seyhan Nehri’nin ıslahı sırasında 7 gözünün toprak altında kalmasıyla 14 gözlü olarak hizmet veriyor.

Adana Gezilecek Yerler

5. Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi, Türkiye’nin Adana kentinde bulunan bir sinema müzesidir. Müze, 23 Eylül 2011 tarihinde eski bir Adana evinde kurulmuş olup Seyhan ilçesine bağlı Kayalıbağ Mahallesi’nde Seyhan Nehri’nin batısında yer almaktadır.

Adana Gezilecek Yerler

6. Adana Büyük Saat 

Büyük Saat, Türkiye’deki en uzun saat kulesidir ve uzunluğu 32 metredir. Saat kulesi Adana’nın Karasoku Mahallesinde Seyhan ilçesinde bulunur.

Adana Gezilecek Yerler

7. Adana Belemedik Vadisi

Belemedik Tabiat Parkı, Türkiye’nin Adana ilinde bulunan bir tabiat parkıdır. Pozantı’nın merkezine 9 km uzaklıktadır.

Adana Gezilecek Yerler

8. Adana Yumurtalık Plajı

Yumurtalık (Ayas) Plajı Adana’nın Yumurtalık ilçe sınırları içerisinde yer alır. Adana Merkezinde yola çıkıldığında Adana – Şanlıurfa Otoyolu kullanılarak Ceyhan – Yumurtalık çıkışından çıkarak Yumurtalık ilçesine doğru ilerlenir. Yaklaşık 26 km Yumurtalık’a doğru gidildiğinde plaja ulaşılmış olur.

Adana Gezilecek Yerler

Yorum yapın