Anasayfa » KİM KİMDİR » Adidas’ın Sahibi Bernard Tapie Kimdir?

Adidas’ın Sahibi Bernard Tapie Kimdir?

adidas, adidas kimin, adidasın sahibi, bernard tapie, bernard tapie kimdir, bernard tapie nereli, bernard tapie kaç yaşında, bernard tapie ne iş yapıyor, bernard tapie hakkında bilgiler, bernard tapie serveti ne kadar

Sevgili okurlar, bugün sizlere dünyaca ünlü giyim ve ayakkabı markası olan Adidas’ın kurucusu ve sahibi hakkında bilgiler vereceğiz. Tüm dünya tarafından tanınan Adidas markasının kuruluş hikayesini ve bu hikayede ki baş aktörlerin kimler olduklarını sizlere anlatmaya çalışacağız. Peki dünyaca ünlü marka olan Adidas’ın sahibi Bernard Tapie kimdir, Bernard Tapie’nin serveti ne kadar ve Bernard Tapie hakkında bilgiler ve daha fazlası yazımızın devamında…

Adidas'ın Sahibi Bernard Tapie Hakkında Bilgiler

Adidas’ın Sahibi Bernard Tapie Kimdir?

Tapie, 26 Ocak 1943’te Paris, Fransa’da doğdu. Olimpik Marsilya futbol kulübü başkanıydı. 1963 ile 1964 yılları arasında Fransız Ordusu’nda asker olarak yer aldı. Radikal Sol Parti’den siyasete girerek 1989-1992 ve 1993-1996 olmak üzere iki dönem Fransa Ulusal Meclisi’nde delege olarak yer aldı. Ayrıca 1992-1993 yılları arasında Pierre Bérégovoy hükümetinde Fransa Şehircilik ve Kalkınma Bakanı olarak görev yaptı.Tapie, 3 Ekim 2021’de doğum yeri Paris, Fransa’da mide kanseri nedeniyle 78 yaşında öldü.

Adidas’ın Sahibi Bernard Tapie Nereli?

Adidas’ın sahibi ve Marsilya futbol külübünün başkanlığını da üstlene Bernard Tapie 26 Ocak 1943’te Fransa’da doğmuştur.

Adidas’ın Sahibi Bernard Tapie’nin Serveti Ne Kadar?

2000’li yılların sonunda yeniden iş adamı olmuş, Bernard Tapie ve Corse-Matin ile aynı adı taşıyan gazeteleri yayınlayan La Provence Group’un %89’una sahiptir. 2016 yılında kendi şahsi mal varlığının 450 milyon avro olarak tahmin edilmektedir.

Adidas'ın Sahibi Bernard Tapie Hakkında Bilgiler

Adidas’ın Sahibi Bernard Tapie Hakkında Bilgiler

36 yaşında kurduğu Groupe Bernard Tapie’nin çatısı altında şirketlerini ve katılımlarını topladı. Başarılı genç girişimci kendisini belirli bir alanda sınırlamadı. Moda sektörü olduğu kadar spor malzemesi üretimi ve duyarlı ölçü aletleri konusu da ilgi alanları içindeydi. Kitle iletişim araçlarından kendisini tanıtmak için geniş ölçüde yararlanmayı bilen becerikli işadamı, BT Communication adlı reklam danışmanlık firmasıyla Fransız TF-1 televizyon kanalına düşük bir hisseyle ortak oldu.

80’li yılların sonunda sahip olduğu şirketler grubunun cirosu yaklaşık 5 milyar frankı bulan spor tutkunu milyoner, önce bisiklet sporuna angaje oldu. 80’li yılların ortasında La vie claire bisiklet yarışlarını düzenledi. Bu isim aynı zamanda Tapie’nin besin maddeleri mağaza zincirine aitti. Tapie bu mağazalarda sattığı, kimyasal madde içermeyen besinlerle, sağlığına düşkün alıcılara hitap ediyordu. Bisiklet yarışları örgütü, 1986’da Tapie tarafından desteklenen Greg Lemond (ABD) ve Bernard Hinault (Fransa) en önemli yarış olan Tour de France’da (Fransa Turu) birinciliği paylaşınca, zirveye ulaştı. Aynı yıl içinde Fransa’nın en popüler futbol kulübü Olympique Marseille’in başkanlığını üstlenen Tapie, TF-1 kanalında bir talkshow başlattı ve Gagner (Kazanmak) adlı otobiyografisini piyasaya sürdü.

Adidas Nasıl Kuruldu?

Adolf (Adi) Dassler, Birinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’nın Bavyera Eyaletindeki küçük bir köy olan Herzogenaurach’ta, evlerindeki küçük atölyede sporcular için ayakkabı üretmeye başlar. Aslında fırıncılık eğitimi almıştır ama onun niyeti 1. Dünya Savaşı yıllarında babası ile kurduğu hayali hayata geçirmektir. Bir süre sonra ağabeyi Rudolf’un yardımı ile 1 Temmuz 1924 tarihinde Gebrüder Dassler Schuhfabrik (Dassler Kardeşler Ayakkabı Fabrikası) adında bir firma kurar. Yaptıkları ayakkabılar, özellikle atletizm sporuna yönelik olan imalatları çok başarılı olur ve 1928 Amsterdam Olimpiyatında atletler arasında bu çok hafif ve dayanıklı koşu ayakkabıları tanınmaya başlar.

Adidas'ın Sahibi Bernard Tapie Hakkında Bilgiler

1936 Berlin Olimpiyatında Amerikalı atlet Jesse Owens onların ürettiği ayakkabılar ile rekor kırar ve Olimpiyat Altınlarını kazanır. Harp sonrasında iki kardeş de Amerikalılar tarafından Nazi olmakla suçlanarak tutuklanırlar ancak Amerikan Milli Atletizm takımına ürettikleri ayakkabılar hatırına serbest bırakılırlar. 1948 yılında kardeşler anlaşamazlar ve ağabey Rudolf köyün ortasında geçen Aurach nehrinin öbür tarafına geçerek Puma markasıyla ayakkabı imal etmeye başlar. Kardeşi Adi de adı ve soyadını birleştirerek Adidas markasının patentini alır. Böylece yaklaşık 18.000 nüfusu olan bir köy çok yakın gelecekte dünyanın spor ayakkabı üretim merkezi olacaktır.

Adidas'ın Sahibi Bernard Tapie Hakkında Bilgiler

Adidas, 1954 Dünya Futbol Şampiyonası için Alman Milli Takımına vidalı kramponlu “Brasil” adı verilen model futbol ayakkabıları üretir ve bu olay, firmayı bir dünya devi haline getirecek olan ilk adım olur.1956 Melbourn Olimpiyatına katılan atletlere Adidas Ayakkabılarının dağıtılması firmanın adını uluslararası alanda bir numaraya çıkartır. Dört sene sonra 1960 Roma Olimpiyatında Atletizm alanındaki tüm sporcuların %75’i Adidas Ayakkabılarını giymektedir.

Yorum yapın