Anasayfa » EĞİTİM » Afganistan ve Mısır’da Kurulan İlk Türk Devletleri Kimdir?

Afganistan ve Mısır’da Kurulan İlk Türk Devletleri Kimdir?

tarih, tarih hakkında bilgiler, tarih kısa notlar, tarih ipuçları, afganistanda kurulan ilk türk devleti, mısırda kurulan ilk türk devleti tarih soruları

Geçmişten günümüze Türk Devletleri dünyanın her sahnesinde yerlerini almıştır. Bu sahnede yer alabilmek için büyük stratejiler, donanmalar, teşkilatlanmalar, yayılmacı politikalar ve daha nice unsurlar çok büyük bir öneme sahiptir. Türkiye tarihini araştıracak olduğumuzda bir hayli geniş ve ayrıntılı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Peki Afganistan ve Mısır’da kurulan ilk Türk Devletleri kimdir? Gelin bu soruların cevaplarına bakalım.

Mısıır'da Kurulan İlk Türk Devleti Kimdir?

Afganistan İlk Türk Devleti Kimdir?

Yapılan araştırmalar sonucu bu devletin kurucularının Hun birliğinin bozulmasından sonra Afganistan bölgesine gelen Uar ve Hun kabileleri, bu bölgedeki yönetim boşluğundan yararlanarak bugünkü Afganistan ve Tacikistan çevresinde devlet kurmuşlardır.

Önemli: Çoğu kaynakta Afganistan’da kurulan ilk Türk Devleti’nin GAZNELİLER olduğu belirtilmektedir.

Mısıır’da Kurulan İlk Türk Devleti Kimdir?

Mısır’da kurulan ilk Türk İslam devleti Tolunoğullarıdır. Tolun oğulları tam olarak bu topraklarda 868 ve 905 yılları arasında hüküm sürmüştür. Tolunoğlu Ahmet döneminde bu Türk devleti yükselme dönemini geçirmiştir.

Yorum yapın