Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir? Nasıl Kurtuluruz?

0
404

ağız kokusu, ağız kokusuna ne iyi gelir, ağız kokusu nasıl giderilir, nefes kokusu, nefes kokusu nasıl geçer, ağız kokusu hakkında bilgiler

Ağız kokusu, bir çoğumuzun ortak sorunlarından bir tanesidir. Sabah uykudan kaktığımızda karşımızdaki kişiye nefesimizin gitmesini istemeyiz. Çünkü pis bir kokudur. Bu kokuyu pratik çözümlerle veya medikal ürünlerle yok etmek ya da bir süreliğine geçirmek mümkündür. Peki ağız kokusuna ne iyi gelir, ağız kokusu nasıl giderilir? Ağız kokusu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için yazımızı okuyun.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Tuza veya sirkeye batırılmış birkaç maydonoz yaprağını yemek ağız kokusunu geçirir. Bunun yanı sıra rezene tohumu ve kahve çiğnemekte ağız kokusunda etkili yöntemlerdendir. Aç karna yenen elma da ağız kokusunu kısa sürede alır. Ayrıca bağırsakların çalışmasında da etkili bir yiyecektir. Günde 4-5 defa limonlu su ile ağzın çalkalanması ağız kokusu için kalıcı yöntemlerden biridir. Bu işlem sık sık yapılmalıdır.

Bakterilerin atıkları yani sülfürlü bileşikleri ağız kokusuna neden olur. Ağzımızdaki bakterileri azaltmak için dişlerimizi düzenli olarak fırçalamamız gerekir. Böylece yeni bakteri oluşumu yavaşlayacağından ağız kokusuda az olacaktır. Ayrıca ağzımızın kuru kalmaması için gün içerisinde bol bol su tüketmemiz gerekir.

Ağız Kokusunu Ne Giderir?

– Ağızdan kaynaklı olabilecek sorunlar giderildikten sonra hastanın iyi bir ağız hijyeni kazanması gerekiyor. Doğru ve etkin diş fırçalama,diş ipi ve dil fırçası kullanımı, varsa protezlerin temizliğinin sağlanması önem taşıyor.
– Çinko içeren gargaralar ve sakız kullanımı işe yarıyor.
– Bol ve sık su tüketilmesine dikkat etmek gerekiyor.
– Aç kalmamak ağız kokusunu engellemede etkili oluyor.
– Probiyotikten zengin gıdalar alınmasına önem vermek gerekiyor.
– Ceviz, fıstık gibi çerezler, tarçın, bitkisel çaylar, nane, maydanoz, elma, salatalık gibi gıdalar ağız kokusunu önlemede yardımcı olabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here