Anasayfa » Genel » Ağrı’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Ağrı’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

ağrı, ağrı gezi, ağrı gezilecek yerler, ağrı en güzel mekanlar, ağrı gezilecek en güzel yerler, afyon seyahat, ağrı manzara, afyon en iyi yerler

Sevgili takipçiler, Ağrı için yola çıkıyorsanız bu güzel şehirde bir çok medeniyetin bulunduğunu unutmamalısınız. Anadolu’nun en önemli bölgelerinden biri olan Ağrı; zengin bir mirasa sahip olup, kültürel doğal güzellikleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Bizlerde sizler için Ağrı’ya yolunuz düşerse uğrayabileceğiniz güzellikleri sizler için derledik.

 

 

Ağrı’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

1- İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı ya da İshak Paşa Külliyesi, Ağrı Dağı’nın yakınında, Doğubayazıt’ın 5 kilometre uzağında bulunan bey kalesidir. 116 odalı sarayda türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları, koğuşlar bulunur.

Ağrı'da Gezilecek Yerler

 

Ağrı'da Gezilecek Yerler

İshak Paşa Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Öncelikle otomobil ya da şehirlerarası otobüsle Ağrı ili merkezine ulaşmak gerekmektedir. Daha sonra Doğubayazıt ilçe otobüsleriyle yeniden gitmek gerekmektedir. Yine kendi otomobiliyle devam edenler navigasyon yardımıyla Doğubayazıt ilçesine ulaşmalıdır. Ağrı Dağına 5 km uzaklıktadır. Bu durumu dikkate alarak yola çıkmak büyük önem taşır. Ağrı il merkezi ile Doğubayazıt İshak Paşa Sarayına varmak yalnızca 15 dakika zaman almaktadır. Ziyarete gelen turistler, ziyaret saatlerini göz önünde bulundurmaya dikkat etmelidir. Çünkü özellikle sarayı ziyarete gelmek isteyenler için saatler büyük önem taşımaktadır.

2- Ağrı Dağı 

Ağrı Dağı, 5.137 metrelik rakımıyla, Türkiye’nin en yüksek dağıdır. Ağrı Dağı, Türkiye’nin doğu ucunda, İran’ın 16 kilometre batısında ve Ermenistan’ın 32 kilometre güneyindedir. Dağın %65’lik bir kesimi Iğdır ilinde, kalan %35’lik kesimi ise Ağrı ili sınırları içerisindedir.

Ağrı'da Gezilecek Yerler

 

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Ağrı Dağı’na Nasıl Gidilir?

Ağrı Dağı Milli Parkı, Ağrı Doğubayazıt ilçesine 11 km, Iğdır’a 40 km ve Ağrı’ya 100 km uzaklıktadır. Türkiye’nin belirli merkezlerinden bu şehirlere Ağrı ve Iğdır’daki havalimanlarını kullanarak ya da otobüs ile ulaşmak mümkündür. Milli parkı kolaylıkla keşfetmek için şehir merkezinden araç kiralayabilirsiniz.

3- Diyadin Kaplıcaları

Kaplıca alanı, Ağrı’nın güneydoğusunda bulunan Diyadin ilçe merkezine 5 kilometre mesafede yer almaktadır. Kaplıca bölgesi birbirinden kopuk olarak bulunan Yılanlı, Davut, Tunca ve Köprü kaplıcaları olmak üzere geniş bir alana yayılmıştır. Bu alanının içinden geçen Murat Nehri, görsel ve rekreatif açıdan kaplıca bölgesine önemli bir doğal değer kazandırmaktadır.

Ağrı'da Gezilecek Yerler

 

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Diyadin Kaplıcalarına Nasıl Gidilir? 

Ağrı il merkezine 60 km, Erzurum’a 55 km, Ağrı hava alanına 70 km, Diyadin ilçe merkezine ise 5 km uzaklıktadır. Buraya şahsi aracınızla veya kent merkezde kalkan servislerle buraya ulaşabilirsiniz.

4- Ağrı Buz Mağaraları 

Buz Mağarası, Ağrı ili, Doğubeyazıt ilçesi Hallaç Köyü’nün yaklaşık 3 kilometre kuzeydoğusunda Küçükağrı Dağı’nın güney eteğinde bulunmaktadır.

Ağrı'da Gezilecek Yerler

 

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Buz Mağaralarına Nasıl Gidilir? 

Doğubayazıt İlçesine 25 km uzaklıkta bulunan Halaç köyünün yaklaşık 3 km kuzey doğusunda bulunan mağaraya şahsi aracınızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yollar gayet düzgündür.

5- Urartu Kalesi 

Doğubeyazıt’ın 5 kilometre doğusunda, Eski Beyazıt’ın kuzeydoğusundaki Belleburç denilen yerde bulunmaktadır. Kayalıklar üzerindeki bu kalenin yapım tarihi bilinmemektedir. Büyük olasılıkla kale Urartular Dönemi’nden kalmıştır. Günümüze oldukça harap bir durumda gelen kalenin içerisinde Urartu mezarları ile Antik Çağ’lardan kalma mimari kalıntılar bulunmaktadır. Üç bölümden meydana gelen kalenin orta bölümünde mağaralar ve bir mabet kalıntısı bulunmaktadır. Kalenin çevresini kuşatan surlar yıkılmıştır.

Ağrı'da Gezilecek Yerler

 

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Urartu Kalesine Nasıl Gidilir?

Urartu Kale’sine ulaşmak için ilk başta Doğubayazıt ilçe merkezine ulaşmak gerekir. Buradan kaleye giden servisler bulunur. Yine şahsi aracınızla çok rahat ulaşabilirsiniz.

6- Ahmedi Hani Türbesi 

Ahmedi Hani 1651 yılında Hakkâri yakınlarında Han köyünde doğduğu tahmin edilmektedir. Hani ismini de bu köyden ya da burada yaşayan Hânî aşiretine mensub Hâniyan ailesinden aldığı düşünülür. Hani, Doğu Anadolu’nun birçok yerini dolaşarak Arapça, belâgat ve dinî ilimleri okudu; ayrıca astronomiyle ilgilendi. Bir süre bölgenin kültür merkezi olan Cizre’de yaşayan ve Mem û Zîn adlı mesnevisini burada kaleme alan Ahmedi Hani daha sonra Eski Bayazıt’a (Doğubayazıt) gitti ve orada vefat etti.

Ağrı'da Gezilecek Yerler

 

Ağrı'da Gezilecek Yerler

Ahmedi Hani Türbesine Nasıl Gidilir?

Ahmed-i Hani Türbesine ulaşmak için öncelikle Doğu Beyazıt ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Doğu Beyazıt ilçesinden dolmuş ile Ahmed-i Hani Türbesi’ne rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Yorum yapın