Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Ak Kaşlı Kiraz Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Ak Kaşlı Kiraz Kuşları, Ak Kaşlı Kiraz Kuşları nedir, Ak Kaşlı Kiraz Kuşları özellikleri, Ak Kaşlı Kiraz Kuşları hakkında bilgiler, Ak Kaşlı Kiraz Kuşları bakımı, Ak Kaşlı Kiraz Kuşları beslenmesi, Ak Kaşlı Kiraz Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Ak Kaşlı Kiraz Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Ak Kaşlı Kiraz Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de bulunmayan cins bir kuş türüdür.

Ak Kaşlı Kiraz Kuşları Nedir

Ak kaşlı kiraz kuşu, kiraz kuşugiller familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasından ayrı olarak sınıflandırılmışlardır. Ayrıca ak kaşlı çinte olarak da adlandırılır.

Ak Kaşlı Kiraz Kuşları Hakkında Bilgiler

Ak kaşlı kiraz kuşu (Emberiza rustica), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasından ayrı olarak sınıflandırılmışlardır. Ayrıca ak kaşlı çinte olarak da adlandırılır. Erişkinin başı donuk kül grisidir, kızıl kirazkuşundan daha donuk renklidir ve bu gri göğsüne inip bir kuşak oluşturmaz. Altı açık kızıl kahverengi olup boğazı ve bıyık çizgisi beyazımsı, kıçı ve kuyruk altı örtüleri açık krem rengidir. Sonbaharda tüyleri yeni değiştiği zaman altı soluk kızıl olup açık renkli tüy kenarlarıyla soluk desenlidir. Boz renkli üst tarafı kızıl kahverengi omuz tüyleriyle kontrast oluşturur. Üstteki çizgiler belirsiz veya silik, kuyruk sokumu boz renklidir. Kanat telekleri (diğerlerindeki gibi siyahımsı değil) boz kahverengidir, kın teleklerinin kenarları belirsiz ve kirli kahverengidir.

Ak Kaşlı Kiraz Kuşları Özellikleri

Türün yan tarafları kırmızımsı, bacakları ve gaga kenarları pembemsi, alt kısımları beyazdır. Yazları erkekler kırmızımsı göğüs çizgisine, beyaz boyun, siyah başlarında ve kaş bölgesine ve sahiptirler. Dişiler, beyaz kaş çizgileriyle belirgin yüze ve daha belirgin kahverengi sırta sahiptirler. Kuşlar, çalı içine ya da yere yaptıkları yuvalarına 5-6 yumurta yumurtlar.

Ak Kaşlı Kiraz Kuşları Yaşam Alanları

Ak kaşlı kiraz kuşları, açık tohumlu nemli ormanlıklarda yaşarlar. Kuşlar, yere ya da çalı içine yaptıkları yuvalarına 4-6 yumurta yumurtlarlar. Kuşların doğal yiyeceği, tohumlar, yavruları beslerken böceklerle birlikte tohumlardır. Sesleri ayırt edici ve zit olarak, şakımaları melankolik dlii-dloo-dlii şeklinde duyulabilir.

Ak Kaşlı Kiraz Kuşları Beslenmesi

Ak kaşlı kiraz kuşları, açık tohumlu nemli ormanlıklarda yaşarlar. Kuşlar, yere ya da çalı içine yaptıkları yuvalarına 4-6 yumurta yumurtlarlar. Kuşların doğal yiyeceği, tohumlar, yavruları beslerken böceklerle birlikte tohumlardır.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap