Akşemsettin Kimdir?

Akşemsettin Kimdir?

14 Eylül 2020 0 Yazar:

Akşemsettin kimdir,Akşemsettin nereli,Akşamsettin eşi kim ,Akşemsettin Biyografisi,Akşemsettin oynadığı filmler,Akşemsettin hangi dini benimser, Akşemsettin hakkında kısa bilgiler, Akşemsettin yaşı kaç,Akşemsettin ne zaman doğdu,Akşemsettin boyu kaç, Akşemsettin göz rengi nedir,Akşemsettin, Akşemsettin hakkında merak edilenler, Akşemsettin çocuğu var mı,Akşemsettin hakkında notlar,Akşemsettin hakkında kısa notlar, Akşemsettin hakkında bilinmesi gerekenler

Bugün sizlere,Akşemsettin hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

Çok yönlü Türk âlimi ve tıp insanı olarak tarihe geçen Akşemseddin, 1389 yılında Şam ‘da doğdu. İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmed’e verdiği destekle bilinmektedir. Şeyh Hamza’nın oğludur ve asıl ismi Mehmet Şemseddin’dir.

Akşemsettin Eserleri

Akşemsettin Kimdir?

Çok yönlü Türk âlimi ve tıp insanı olarak tarihe geçen Akşemseddin, 1389 yılında Şam ‘da doğdu. İstanbul’un fethi sırasında Fatih Sultan Mehmed’e verdiği destekle bilinmektedir. Şeyh Hamza’nın oğlu oğludur ve asıl ismi Mehmet Şemseddin’dir. Şeyh Hamza (Kurtboğan) ailesiyle beraber geldiği Amasya’da küçük Şemsettin’i pek iyi yetiştirdi. Akşemseddin’in soyu, baba tarafından Ebu Bekir’e dayanmaktadır. İlk tahsilini babasından alan Akşemseddin, 7 yaşında hafız olup, ailesiyle birlikte Çorum-Osmancık kazasının Sarpın kavak köyüne’ yerleşmiştir.

Babasının vefatından sonra Amasya ve Osmancık medreselerinde eğitimini tamamlayan Akşemseddin, müderrislik payesi aldı ve Osmancık Medresesine müderris oldu. Akşemseddin ayrıca, tıbba ve eczacılığa merak sararak tıp ilmini öğrendi. Daha önceden Abdülkâdir Geylânî, İmam-ı Gazali ve Muhammed Celaleddin-i Rumi gibi örneklerinde görüldüğü gibi, ilim tahsili ile tatmin olmayan Akşemseddin, irfan tahsili için müderrisliği ve medreseyi terk etti. Tasavvufa olan ilgisinden dolayı, İran’ı ziyaret eden Akşemseddin bir süre sonra Anadolu’ya dönmek zorunda kaldı.

Kısa süre tasavvufun bütün yollarını ve inceliklerini öğrenen Aksemseddin, Hacı Bayram Veli’den aldığı izinle Ankara’dan ayrıldı ve Beypazarına yerleşti. Beypazarın’da büyük bir şöhret bulan Akşemseddin, kısa bir süre sonra oradan da ayrılır ve İskilip’e yerleşir. İskilip’ten de yine aynı kesrete düşme sebebiyle ayrılır ve Bolu’nun Göynük ilçesine yerleşir. Göynük’te de yine bir değirmen ve mescid inşa ettirip, kendi çocuklarının tahsil ve terbiyesi ile meşgul olmuş, diğer taraftan mevcut eserlerini yazmış ve yedi kere hacca gidebilme imkanı bulmuştu. Akşemseddin’in on iki evladı olduğundan bahsedilmekte ise de mevcut diğer kaynaklarda sadece on çocuğundan söz edilmektedir.

Akşemseddin, bilim’de ve tasavvufta olduğu gibi, tıp ve eczacılık alanında da büyük bir üne sahipti. Tıp alanında bulaşıcı hastalıklar üzerinde de önemli çalışmalar yaptı. Araştırmaları sonunda tıp ile ilgili Türkçe Maddet-ül Hayat ve Arapça yazdığı Hall-i Müşkilât ve Risalet-ün nuriyye adlı Tasavvuf Türkçe yazdığı Maddet-ül Hayat’ta geçen Hastalıkların insanlarda teker teker peyda olduğunu zannetmek yanlıştır.Hastalıklar insandan insana gözle görülmeyecek kadar küçük tohumlar vasıtasıyla geçer cümle ile ilk mikrop teorilerinden birini ortaya atmıştır. Tarihte mikroorganizmalardan bahseden ilk kişidir. Sadece beden hastalıkların değil, aynı zamandan ruh hastalıklarının da hekimi olan Akşemseddin, ruh hastalıklarını da tedâvi ederdi.

 

Akşemsettin’in Doğum Yılı ve Ölüm Yılı Ne Zamandır?

Ünlü Türk Bilimci Akşemsettin 1389 yılında Şam’da dünyaya gelmiştir. İstanbul’un feth’inde Fatih’e verdiği destekle ön plana çıkmıştır. Türk Bilimci Akşemsettin 1459 yılında vefat etmiştir. Fatih’in hocası olarakta bilinmektedir.

 

Akşemsettin’in Eserleri

 • Risaletü’n-Nûriye.
 • Hall-i Müşkilât.
 • Makamât-ı Evliyâ
 • Kitabü’t Tıb.
 • Maddetü’l-Hayat.
 • Def’ü Metain.
 • Nasihatnamei Akşemseddin.

Akşemsettin’in Türbesi Nerededir?

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi sırasında ondan bilgiler aldığı onun ise Fatih’in hocası olarak nitelendirildiği Akşemsettin’in türbesi Bolu’nun Göynük ilçesinde bulunmaktadır. Tam adres olarak ise; Cuma, Akşemseddin Cd., 14780 Göynük/Bolu

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •