Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları Hakkında Bilgiller

Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları Hakkında Bilgiller

28 Ocak 2020 0 Yazar:

Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları, Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları nedir, Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları hakkında bilgiler, Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları özellikler, Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları yaşam alanları, Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları bakımı, Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları beslenmesi

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları Nedir

Ak tepeli kara kuyrukkakan, önceden karatavukgiller familyasının bir üyesi olarak sınıflandırılan küçük ötücü kuşlara ait bir kuş olup şimdi sinekkapangiller familyasına yerleştirilmiştir. 17-18 santimetre büyüklüğündedirler. Sahra Çölü ve Arabistan’ınn taşlı çöllerinden karşısında Irak’a kadar yayılış gösterirler.

Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları Hakkında Bilgiler

Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları (Oenanthe lugens), önceden karatavukgiller (Turdidae) familyasının bir üyesi olarak sınıflandırılan küçük ötücü kuşlara ait bir kuş olup şimdi sinekkapangiller (Muscicapidae) familyasına yerleştirilmiştir. Göğsü tamamen beyaz renkli, erişkinlerde/erkeklerde kuyruk altında kızılımsı renk mevcuttur, başın üst kısmı enseye kadar beyaz/kirli beyaz renkte, sırtı ise aksırtlının aksine siyah renktedir ( aksırtlıda kuyruğa kadar beyazlık uzanmaktadır), yanaklar ve gıdı karakulaklıda olduğu gibi siyahtır, gaga ve ayaklar da siyah renktedir. [Sırtı kara olan 5-6 kuyrukkakan türü var ve çoğu kuyruk bandından ayrılıyor. Kara sırtlının kuyruk bandı uçta eşit kalınlıkta ve sıklıkla kuyruk altı kızıl. Alaca daha çok Kıbrıs kuyrukkakanı ile karışır. Aynı şekilde alacanın kuyruk siyahının köşelerde kalın, uçta çok ince olmasından ayrılıyor.

Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları Özellikler

Palearktik bölgede bulunan 14 türden biridir. İlk olarak Lichenstein tarafından 1823 yılında tanımlanmıştır. Eşeysel dimorfizm görülür. Dişilerin tüyleri daha incedir. Ş.Urfa’daki bireyler için Emin Yoğurtçuğlu’nun verdiği bilgiler: “Denemek için Kara sırtlı kuyrukkakan sesi çaldım. Yaklaşık 5 dakika sesin açık kalmasına rağmen kara sırtlı kuyrukkakan sesine aldırış etmedi! Zaten dikkatimi çeken sesinin Kara sırtlı kuyrukkakan’a hiç benzemiyor oluşuydu. Bilmeniz gereken şu ki bu aslında tam olarak Kara sırtlı kuyrukkakan’ı gösteren bir birey değil! Ürdün’ün kuzeyi ile Suriye’nin güneyinde volkanik araziye adapte olduğu düşünülen “kara formu” Genede uzmanlar bu formun ayrı bir tür olabileceğini ve çalışılması gerektiğini söylüyorlar! Yani belkide Kara sırtlı kuyrukkakan’la bir alakası yoktur ve tamamen farklı bir türdür.
Gene deneme amaçlı bu sefer Aksırtlı kuyrukkakan sesi çaldım. İlginç bir şekilde hemen tepki verdi, bir süre sonra sesin başına kadar geldi. Hem ötüyor hem arıyor hem de bir yandan beslenmeye devam ediyordu. Bu sırada da etrafa sokulan Aksırtlıları ciddi anlamda kovaladı. Yakın mesafede erkek bir Aksırtlı göremedim ancak dişi Aksırtlılar ve gençler bireyler vardı… ”

Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları Yaşam Alanları

Bu zarif, göze çarpan güzellikteki kuş kuzey Afrika ve Orta Doğu’da yarı-çöl alanlarda bulunur. Yuvasını kaya oyuklarına veya yerde deliklerin içine kuruyor. Genellikle bitki örtüsü zayıf, kayalık vadilerde ve dik yamaçlarda görülüyor. Palearktik bölgede ( Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’yı içine alan bölge. Güney çöl kuşağına kadar uzanır. Büyük Sahra, Arabistan ve İran çölleriyle Çin bu bölgenin içindedir.) bulunan 14 türden biridir.

Aktepeli Kara Kuyrukkakan Kuşları Beslenmesi

Böcekler en tercih ettikleri besin türüdür. Gerektiğinde tohumlar ve diğer bitki türleri ile de beslenirler.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •