Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Alfred Bernard Nobel KİMDİR (Bilim adamları)

0

ALFRED BERNARD NOBEL  HAYATI

ALFRED BERNARD NOBEL HAYATI

ALFRED BERNARD NOBEL HAYATI

Alfred Bernard Nobel, (21 Ekim 1833, Stockholm, İsveç 10 Aralık 1896, San Remo, İtalya)

Alfred Bernhard Nobel (21 Ekim 1833, Stockholm, İsveç – 10 Aralık 1896, San Remo, İtalya), İsveçli kimyager ve mühendis, dinamitin mucidi. Nitrogliserini patlayıcı madde olarak kullanma yollarını araştırdı. 1863 yılında Stockholmde az miktarda nitrogliserin yapmaya başladı. Birkaç ay süren araştırmaların sonunda bir patlama ile laboratuar yıkıldı. Çalışmalarına devam eden Alfred Nobel 1865te yeni bir fabrika kurdu, bir süre sonra ikinci fabrikasını da açtı. 1864 yılında araştırmalarının sonucunu aldı ve dinamit barutunu buldu. Araştırmalarına devam eden Nobel, 1877de Balistit adını verdiği yeni bir çeşit barut tasarladı. 1879da, Paris yakınlarındaki Servanda bir laboratuar kuran Nobel, buradaki çalışmaları sırasında dumansız barut adını verdiği ve eşit miktarlarda nitrogliserinle nitroselüloz karışımından oluşan, itici barutu buldu.Birkaç yıl sonra kordit adlı patlayıcı madde konusunda İngiliz hükümeti aleyhine dava açtı, ancak davayı kaybetti. Bu dönemde Fransaya karşı kurulan bir ittifakta İtalya ile işbirliği yapan Nobel, aleyhindeki kampanyalar sonucunda Parisi terk ederek İtalyanın San Remo şehrine yerleşti, laboratuarını da oraya taşıdı.Nobel, San Remoda 1896 yılında beyin kanaması sonucu öldü.

Vasiyetinde, mirasının Nobel Ödüllerinin enstitüleştirilmesi yönünde kullanılmasını ve 33.200.000 kronunun her yıl insanlığa hizmette bulunanlara sunulmasını istemiştir.Bu ödüller, fizik, kimya, tıp ya da fizyoloji, edebiyat ve barışa hizmet olmak üzere toplam beş dalda verilecekti.

Nobelin bu vasiyeti önceleri büyük tartışma yarattı. Ancak 1900 yılında İsveç hükümetinin Nobel Vakfını kurmasıyla, Nobel Ödülleri düzenli olarak verilmeye başlandı. Daha sonra 1968de İsveç Bankası Alfred Nobelin anısına bir ekonomi ödülü vermeyi kararlaştırdı, ödül ilk kez 1969da verildi.Sentetik bir element olan Nobelium onun anısına bu isim ile anılmıştır.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap