Anasayfa » KİM KİMDİR » Altan Erkekli Kimdir?

Altan Erkekli Kimdir?

Altan Erkekli kimdir,Altan Erkekli nereli,Altan Erkekli eşi kim ,Altan Erkekli Biyografisi, Altan Erkekli oynadığı filmler,Altan Erkekli hangi dini benimser, Altan Erkekli hakkında kısa bilgiler,Altan Erkekli yaşı kaç,Altan Erkekli ne zaman doğdu,Altan Erkekli boyu kaç, Altan Erkekli göz rengi nedir, Altan Erkekli, Altan Erkekli hakkında merak edilenler, Altan Erkekli çocuğu var mı, Altan Erkekli hakkında notlar,Altan Erkekli hakkında kısa notlar,Altan Erkekli hakkında bilinmesi gerekenler

 

Sevgili okurlar; bugün sizlere oyuncu, sporcu, sanatçı vb gibi isimlerin biyografilerini hazırladık. Sevdiğiniz, beğendiğiniz, hayranı olduğunuz ve sıkça takip ettiğiniz kişilerin merak edilen yanlarını, iyi huylarını, kötü huylarını önünüze sereceğimiz bir biyografi hazırladık. Takipçisi olduğunuz kişinin hakkındaki yazıyı okuduktan sonra artık onu daha iyi tanıyacak ve daha iyi bir şekilde betimleyeceksiniz. Umarım bu biyografi yazımız size faydalı olur.

Altan Erkekli Nereli?

Altan Erkekli, 18 Kasım 1955 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Tam adı Reşit Altan Erkekli’dir. Çocukluğu Koşuyolu’nda geçti. Babası Burhanettin Bey tipik bir Cumhuriyet subayı, annesi Kamuran Erkekli ise çok nüktedan bir hanımdı.

 

Altan Erkekli Kimdir?

Reşit Altan Erkekli, 18 Kasım 1955, İstanbul, Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusudur.

Lise eğitimini Kadıköy Maarif Koleji’nde aldı. Lise döneminde tiyatroyla ilgilenmeye başlayan Erkekli, karşılaştığı zorluklar sebebiyle tiyatrodan vazgeçip inşaat mühendisi olmaya karar verdi. Ancak lisedeki İngilizce hocasının ısrarıyla bu kararını değiştirerek 1975 yılında Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’ne girdi.Eğitimi sırasında, fakülte öğrencileri tarafından hazırlanan “Kopermikli Yüzbaşı” oyununda, başrol oyuncusunun gösterime gelememesi sebebiyle başrolde sahneye çıktı. Oyunun galasının ardından yanına yaklaşan Rutkay Aziz’in “AST gemisine hoş geldin” sözleriyle profesyonel oyunculuğa başlamış oldu.

Mezun olduktan sonra, DTCF Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı ve AST’ta oyunculuğa devam etti. 1985 – 1989 yılları arasında Devlet Tiyatroları’nın Çocuk ve Gençlik Tiyatroları bölümünde çalışan Erkekli, 1989 yılında yeniden AST’a döndü. Susam Sokağı’ndaki Edi karakterini seslendirdi.

BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) Oyuncuları arasına AST’daki görevine veda ederek katılan Erkekli, “Bir Demet Tiyatro” adlı dizide de rol aldı. “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü” adlı tiyatro oyununda, vefat eden Gürdal Tosun’un rollerini üstlenen sanatçı, “Vizontele” adlı sinema filminde de Yılmaz Erdoğan ve Demet Akbağ’la başrolü paylaştı.2009 Yerel seçimleri’nde, Cumhuriyet Halk Partisi’nden Beşiktaş Belediye meclisi üyeliğine seçildi. 2007 yılından beri, Başkent İletişim Bilimleri Akademisi’nde, Diksiyon, Spikerlik ve Sunuculuk, Seslendirme ve Oyunculuk eğitimleri vermektedir.

Yorum yapın