Anasayfa » EĞİTİM » Amasya’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Amasya’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

amasya, amasya gezi, amasya gezilecek yerler, amasya en güzel mekanlar, amasya gezilecek en güzel yerler, amasya seyahat, ağrı manzara, amasya en iyi yerler

Sevgili takipçiler, Amasya için yola çıkıyorsanız bu güzel şehirde bir çok medeniyetin bulunduğunu unutmamalısınız. Orta Karadeniz’in en önemli bölgelerinden biri olan Amasya; zengin bir mirasa sahip olup, kültürel doğal güzellikleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Bizlerde sizler için Amasya’ya yolunuz düşerse uğrayabileceğiniz güzellikleri sizler için derledik.

 

Amasya’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

1- Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Doğa harikası olan bu göl, aslında küçük bir akarsuyun etraftan gelen yıkıntılarla tıkanması sonucu oluşmuş heyelan set gölüdür. Etrafı kayın, sarıçam, sedir, kestane ağaçları ile çevreli gölün rengi zümrüt yeşilidir. Ormanlık alan içerisinde konaklamalar için bungalov tipi evler, kafeterya, kamp ve piknik alanları ve doğa yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Amasya'da Gezilecek Yerler

 

Amasya'da Gezilecek Yerler

Boraboy Gölü Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Göl Amasya il merkezine yaklaşık 60 km uzaklıktadır. Göle il merkezinden gitmek için D100 karayolunu kullanarak Taşova – Erzincan – Erzurum yönüne doğru gitmeniz gerekiyor. İl merkezinden yaklaşık 30 km gidildikten sonra Köprülü kavşaktan Boraboy – Samsun – Ladik yönüne doğru dönün.

2- Amasya Kalesi 

Amasya Kalesi, Amasya il merkezinin kuzeyini kaplayan Harşena Dağı üzerindedir. Harşena Kalesi adıyla da bilinir. Amasya Kalesi’nin üzerinde inşa edildiği kaya denizden 700 metre Yeşilırmak’tan ise 300 metre yüksekte bulunmaktadır. Bazı tarihçilere göre kaleyi Pontus Kralı Mithridates yaptırmıştır. Bazılarına göre ise Kumandan Karsan veya Harsana yaptırdığı için kale Harşana/Harşena ismini almıştır.

Amasya'da Gezilecek Yerler

 

Amasya'da Gezilecek Yerler

 

Amasya Kalesine Nasıl Gidilir? 

Amasya şehir merkezinde yer alan Amasya Kalesine ulaşmak için kente ulaşmanız gerekmektedir. Kent merkezinden yürüyerek kaleye ulaşabilirsiniz.

3II. Beyazıt Camisi ve Külliyesi

Cami ve etrafındaki külliye, Edirne’de olduğu gibi bir akarsuyun, Yeşilırmak’ın kenarında inşa edilmiştir. Külliyenin, ırmak kıyısında bulunduğundan başka hakkında hiçbir şey bilinmeyen Meryem Ana Kilisesi’nin yerinde olduğu iddiasını destekleyecek herhangi bir ipucu yoktur. Geniş bir sahayı kaplayan yapı grubunun ortasında cami, sağında medrese, solunda ise aşhane-imaret ile tabhâne bulunmaktadır.

Amasya'da Gezilecek Yerler

 

Amasya'da Gezilecek Yerler

II. Beyazıt Camisi ve Külliyesine Nasıl Gidilir?

Sultan II. Beyazıd Külliyesi, Amasya Şehir Merkezi, Hacı İlyas Mahallesi, Şehzadeler Gezi yolu kıyısında bulunur. Buraya ulaşmak için Amasya kent merkezden toplu taşıma araçları kullanarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

4- Amasya Arkeoloji Müzesi 

Amasya Arkeoloji ve Mumya Müzesi veya Amasya Müzesi 1958 yılında kurulmuş etnografya, arkeoloji ve mumya müzesidir.

Amasya'da Gezilecek Yerler

 

Amasya'da Gezilecek Yerler

Amasya Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir?

Amasya Müzesi’ne ulaşım oldukça kolaydır. Buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ya da şehrin herhangi bir noktasında toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşmanız mümkündür.

5- Kral Kaya Mezarları 

Helenistik Dönem’de, Amasya’yı İÖ. 302’den İÖ. 26’ya kadar başkent olarak kullanan Pontus Krallarına ait olan Kral Kaya Mezarları, Amasya Kalesi eteklerinde düz bir duvar gibi dikine uzanan kalker kayalara oyularak yapılmıştır. Hatuniye Mahallesi’nin dar sokaklarından, tren yolunu geçerek çıkılan mezarların arasında, kayaya oyulmuş yollar ve merdivenler bulunmaktadır. Yeşilırmak Vadisi boyunca, irili ufaklı 21 mezar olduğu bilinmekle birlikte bunlardan sadece birkaç tanesi günümüze gelebilmiştir.

Amasya'da Gezilecek Yerler

 

Amasya'da Gezilecek Yerler

Kral Kaya Mezarlarına Nasıl Gidilir?

Amasya ilinde şehir merkezine yakın bir konumda bulunduğundan ulaşımı oldukça kolaydır. Amasya Valiliğinin hemen yakınındadır. Şehir Merkezinin kuzeyinde bulunan Kral kaya Mezarlarına Hatuniye Mahallesinde bulunan tren hattından başlayan merdivenlerden çıkabilirsiniz.

6- Amasya Minyatür Müzesi 

Minyatür Amasya Müzesi, 1914 yılında çekilmiş bir fotoğraftan esinlenerek yapılan bir tarihi kent maketidir. Sultan Beyazıt Külliyesinin imaret binasının bir salonu içinde 80 m² lik bir alanda yer alır. Yapımı 2008 yılında Amasya Valiliği il Özel idaresi tarafından başlanmış ve 14 Mayıs 2010 tarihinde hizmete açılmıştır.

Amasya'da Gezilecek Yerler

 

Amasya'da Gezilecek Yerler

Amasya Minyatür Müzesine Nasıl Gidilir?

Minyatür müzesi şehire çok yakın olup, müzeye dolmuşlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

7- Yalıboyu Evleri 

Anadoluda Neolitik dönemden günümüze kadar gelen süreç içerisinde, konut mimarisini incelediğimizde Amasya’nın kendine özgü bir mimari geleneğe sahip olduğu görülür. Türklerin Anadolu’ya geldikten sonra geliştirdikleri konut tipleri görülmektedir. Hımış yapı tekniği (ahşap çatkı arası kerpiç dolgu) sık kullanılmıştır. Ahşap kültürünün doğal yapısı gereği fazla uzun ömürlü olmayışı Selçuklu ve Erken Dönem Osmanlı evleri günümüze kadar ulaşamamıştır. Ancak son dönem Osmanlı konut mimari örnekleri günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Amasya'da Gezilecek Yerler

 

Amasya'da Gezilecek Yerler

Yalıboyu Evlerine Nasıl Gidilir? 

Büyük Ağa Cd. No:1 Bahçeleriçi Mahallesi, Amasya 05200 Türkiye

8- Ferhat ile Sirin Asiklar Müzesi

Türkiye’nin ilk ve tek Aşıklar Müzesi unvanına sahiptir. Ferhat ile Şirin, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı ve Romeo-Jüliet’in aşk hikayeleri sahnelemektedir. Müzede ayrıca Mevlana ve Hacı Bektaş Veli gibi gönül adamlarına da yer verilmiştir.

Amasya'da Gezilecek Yerler

 

Amasya'da Gezilecek Yerler

Ferhat ile Sirin Asiklar Müzesine Nasıl Gidilir?

Helvaci, Amasya 05100 Türkiye

Yorum yapın